ГАРАНТІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКОННОСТІ НАДАННЯ ПУБЛІЧНИХ ПОСЛУГ У СФЕРІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-3(15)-141-146Ключові слова:
звернення фізичних осіб, контроль, послуга, публічна послуга, оскарження, притягнення до відповідальності публічних службовців, суб’єкт публічної адміністрації, соціальний захист населення.Анотація
Наукова стаття присвячена висвітленню поняття та видів гарантій забезпечення законності надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення. У структурі юридичних гарантій законності надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення існують два елементи – правові норми та діяльність суб’єктів. Так, норма права встановлює для суб’єкта правовідносин конкретні обов’язки, виконання яких (тобто діяльність даного суб’єкта) забезпечуватиме реалізацію прав іншого суб’єкта. Закон же, у свою чергу, виступає юридичною підставою правової діяльності, а юридична діяльність є засобом виконання закону. До спеціальних гарантій забезпечення законності надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення належать правові (юридичні) гарантії законності, які являють собою специфічні юридичні засоби та внутрішні юридичні механізми, що є реальним втіленням законності в правовій сфері. До юридичних гарантій забезпечення законності надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення можна віднести: повноту й ефективність юридичних норм; високий рівень контролю та нагляду за реалізацією законності; якісну діяльність компетентних органів влади із забезпечення законності; вдосконалення і покращення юридичної практики; ефективність заходів юридичної відповідальності. Спеціальні юридичні гарантії забезпечення законності надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення можна класифікувати на такі групи: а) загально-правові гарантії (розвиненість правової системи в цілому; повнота та несуперечність законодавства; наявність розвинутої юридичної техніки та юридичної процедури; певний рівень правової культури суспільства); б) – організаційно-правові гарантії (діяльність законодавчої, виконавчої, судової влади та Президента України як гаранта Конституції України, а також органів спеціального призначення як гаранта ефективності законів та створення умов для їх реалізації та захисту); в) процесуальні гарантії (наявність ефективних засобів державного примусу; презумпція невинуватості; рівність правового статусу; невідчужуваність прав та обов’язків суб’єктів; нормативно визначений принцип невідворотності покарання за порушення Закону). До видів гарантій забезпечення законності надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення в Україні віднесено: а) оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів публічної адміністрації з надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення у судовому порядку (адміністративне судочинство); б) контроль за діяльністю суб’єктів публічної адміністрації щодо надання публічних послуг у сфері соціального захисту населення; г) звернення фізичних осіб (громадян та осіб без громадянства) відповідно до закону України «Про звернення громадян»; д) притягнення до відповідальності публічних службовців за відмову в наданні певного виду публічної послуги у сфері соціального захисту населення.
Посилання
Гіда Є. О., Білозьоров Є. В., Завальний А. М., Осауленко А. О., Кривицький Ю. В., Тихомиров Д. О. Теорія держави та права : Підручник. Міністерство освіти і науки України, молоді та спорту; НАБС. К.: Видавець О. С. Ліпкан, 2011. 575 с.
Каштанина Т. В. Правовые понятия как средства постижения содержания права. Советское государство и право.1981. № 1. С. 36-44.
Кельман М.С., Мурашин О.Г., Хома Н.М. Загальна теорія держави та права: Підручник. Львів: «Новий світ», 2003. 609 с.
Кравчук М. В. Теорія держави і права (опорні конспекта). К.: Атіка, 2013. 287 с.
Патюлин Б. А. Государство и личность в СССР (правовые аспекты взаимоотношений). М.: Наука, 1974. С. 237.
Погорілко В. Ф., Сірий В. І. Права та свободи людини і громадянина в Україні. К., 1997. С. 40.
Самощенко И. С. Охрана режима законности Советским государством. М.: Госюриздат, 1960. С. 64.
Шило С.М. Поняття та зміст правових гарантій законності в сфері адміністративної діяльності міліції. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ імені Е.О. Дідоренка. 2013. № 4. с. 283-292.