ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИНЦИПІВ ПУБЛІЧНИХ ПОСЛУГ У СФЕРІ СПРАВЛЯННЯ ПОДАТКІВ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-6(18)-215-222Ключові слова:
послуга, публічна послуга, зручність, принципи, принципи адміністративні послуги у сфері справляння податків і зборів.Анотація
Наукова стаття присвячена висвітленню принципам публічних послуг у сфері справляння податків. Розглядаються зміст принципів таких як: законність; оперативність та своєчасність; загальнодоступність правової та іншої необхідної інформації; неупередженість та справедливість; юридична відповідальність адміністративних органів та їх посадових осіб; юридична визначеність; зведення до раціонального мінімуму кількості документів та процедурних дій, що вимагаються для надання адміністративних послуг; постійний моніторинг якості надання публічних послуг у сфері справляння податків. Принципи публічних послуг у сфері справляння податків – це основоположні засади, на яких ґрунтується процес діяльності суб’єктів публічної адміністрації щодо реалізації передбачених законом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб, забезпечення виконання обов’язків цих осіб у податковій та митній сферах, що має своїм результатом виникнення, зміну, припинення прав і обов’язків фізичної чи юридичної особи, і може відбуватися в одній із таких правових форм управління: виданням індивідуального акта управління або здійсненням інших юридично значущих дій. Зокрема, принцип зручності передбачає врахування інтересів та потреб споживачів послуг. Зручність включає: можливість вибору способу звернення за адміністративною послугою у сфері справляння податків і зборів, в тому числі забезпечення можливості звернення поштою, електронною поштою тощо; мінімізацію кількості інстанцій, залучених до надання послуги; максимальний обсяг та зручність для споживачів часу особистого прийому громадян, чітку визначеність цього часу та його реальне дотримання; відсутність черг або впорядкованість (організованість) особистого прийому громадян, використання механізмів попереднього запису, прозорої (нумерованої) черги тощо; зручний порядок оплати послуги (якщо послуга платна). Своєчасність як один із принципів публічних послуг у сфері справляння податків передбачає дотримання установленого терміну надання послуги з орієнтацією на якнайшвидше вирішення справи. Орган, що надає адміністративну послугу, повинен враховувати законні інтереси особи щодо прискореного надання адміністративних послуг у сфері справляння податків і зборів.
Посилання
Шемшученко Ю. С. Юридична енциклопедія : у 6 т. К. : Укр. енцикл. 2004. Т. 6 : Т – Я. 768 с.
Байтин М. И. О принципах и функциях права: новые моменты. Правоведение. 2000. № 3. С. 4–15.
Мельничук О.С. Словник іншомовних слів. К., 1974. 776 с.
Даль В.И. Толковый словарь живо- го великорусского языка. Т. 3. М.: Гос. изд- во иностр. и нац. слов., 1955. 556 с.
Тимощук В.П. Науково-практичний коментар до Закону України «Про адміністративні послуги». К.: ФОП Москаленко О.М. 392 с.
Кравченко Ю. Ф. Свобода як принцип демократичної правової держави. Монографія. Харків, 2003. 245 с.
Про адміністративні послуги : Закон України від 06.09.2012 № 5203-VI. Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 2013. № 32. Ст. 409.
Забарний Г. Г., Калюжний Р. А., Терещук О. В., Шкарупа В. К. Адміністративне право. Навчальний посібник. К. : Вид-во. Паливода А. В., 2001. – С. 15.
Авер’янов В. Б. Адміністративне право України : Академічний курс. Підручник. К. : Юридична думка, 2004. Т. 1 : Загальна частина. С. 80-84.
Ткач Г. Й. Принципи адміністративного права. Адміністративне право України. Академічний курс : в 2 т.: Юридична думка, 2007–2004. – Т. 1. 2007. 591 с.