ПСИХОЛОГІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МАСОВИХ ЗАХОДІВ ТА ЇХ ВИВЧЕННЯ З МЕТОЮ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПЕРЕТВОРЕННЯ МАСОВИХ ЗАХОДІВ У МАСОВІ ЗАВОРУШЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2024-4(32)-37-43Ключові слова:
масові заходи, масові заворушення, психологічна характеристика учасників масових заходів, психологічна характеристика натовпу, напрями аналізу підготовки масових заходів, дозвіл на проведення масового заходу охорона публічного порядку та публічної безпеки під час масових заходівАнотація
У науковій статті встановлено, що масові заходи на сьогодні є досить важливим аспектом соціального життя України. Разом з тим масові заходи можуть переростати у масові заворушення, які негативно впливають на стосовно охорони публічного порядку та публічної безпеки , а також на спокій у містах де вони проводилися. Таким чином необхідно розробляти і застосовувати різноманітні форми і методи протидії перетворення слід зазначити на масові заворушення. У статті обґрунтовано і проаналізовано цілий ряд теоретичних і практичних джерел стосовно попередження масових заворушень, які були розроблені дослідниками. Водночас, відмічено, що в процес розробки форм і методів попередження переростання масових заходів у масові заворушення розглядалися аспекти тільки з точки зору правоохоронних органів. Тому необхідно враховувати також думки психологів, соціологів, економістів та інших галузей знань, які впливають на масові заходи Обґрунтовано що психологічні характеристики учасників масових заходів мають певні співпадіння, проте в кожному конкретному випадку необхідно враховувати різноманітні фактори, які можуть призвести до переростання масових заходів у масові заворушення Зроблено висновок, що кожен масовий захід є певною мірою унікальним, але питання психологічного забезпечення протидії переростання масових заходів у масові заворушення можуть бути розроблені загальними і тому напрями такої розробки мають стати пріоритетом для науковців у сфері правоохоронних органів Розглядаючи питання переростання масових заходів у масові заворушення необхідно враховувати таких психологію натовпу, адже доведено, що людина яка перебуває у натовпі в переважній більшості розчиняється як окрема особа і під впливом натовпу може здійснювати дії, які б вона не здійснювала поза натовпом. Тому запропоновано також класифікацію натовпів, яка б допомагала у вирішенні проблеми переростання масового заходу у масові заворушення.
Посилання
Заросило В. В. Адміністративно-правове забезпечення проведення масових заходів в Україні : дис. канд. юридичн. наук : 12.00.07 – адміністративне право і процес, фінансове право, інформаційне право. Київ. 2017. 234 с.
Лебон Г. Психология народов и масс. СПб. Питер. 1995. 340 с.
Туриніна О. Л. Психологія масової поведінки: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. К. : ДП «Видавничий дім «Персонал», 2012. 152 с.
Ануфрієва Н. М. Соціальна психологія : навч. посіб. / Н. М. Ануфрієва, Т. М. Зелінська, Н. О. Єрмакова. Київ: Каравела, 2016. 370 с.
Психологія мас: конспект лекцій. укладачі: П. І. Сахно, К. С. Сахно. Суми : Сумський державний університет, 2022. 116 с.
Возник М. В. Організаційно правові засади управління органів внутрішніх справ при забезпеченні масових заходів : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07. К., 2010. 188 с.
Мартишко А. Ю. Адміністративно-правове забезпечення охорони громадського порядку ОВС під час проведення спортивних заходів : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07. К., 2010. 248 с.
Березан В. М. Адміністративно-правове забезпечення охорони громадського порядку та громадської безпеки під час проведення масових заходів : дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07. К., 2014. 287 с.
Заросило В. О. Мамай К. В. Діяльність органів внутрішніх справ щодо попередження та припинення групових порушень громадського порядку та масових безпорядків. Монографія. К., МП Леся. 200 с.
Чернявський С. С. Грібов М. Л. Корзун А. С. Використання в Україні зарубіжного досвіду протидії масовим заворушенням. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2021 № 1(118)
J. H. Turner. The Structure of Sociological Theory Homewood, Illinois, the Dorsey press, 1974
Натовп. URL: https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BF