ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ СЦЕНАРІЮ ДЛЯ ОБОЛОНКИ BASH ПРИ СТВОРЕННІ РЕЗЕРВНИХ КОПІЙ
DOI:
https://doi.org/10.32689/maup.it.2023.3.2Ключові слова:
скрипт, копіювання, командний рядок, резервна копіяАнотація
У даній статті пропонується сценарій на мові bash для створення резервних копій файлів і каталогів. Взаємодія користувача з операційною системою здійснюється через оболонку. В Linux існує ряд різних оболонок, найпопулярнішої з яких є саме bash. Створення резервної копії даних надає можливість виконати відновлення інформації при втраті оригіналу, з якого було створено резервну копію. При цьому під втратою треба розуміти настання події, що призвела до зміни даних, після чого вони втратили цінність або були видалені з носія. Сценарій має наступні функції: Сценарій приймає параметри командного рядка, що є іменами каталогів, які треба додати до резервної копії. Командний рядок може стати ідеальним інструментом для забезпечення кібербезпеки. Неймовірна гнучкість і абсолютна доступність перетворюють стандартний інтерфейс командного рядка на фундаментальне рішення, яке надає швидко створювати та моделювати складні функції за допомогою лише одного рядка конвеєрних команд. Якщо параметри не задано, створюється резервна копія домашнього каталогу. Перевіряється наявність каталогу "archives" у домашньому каталозі користувача. Якщо його немає, він створюється. Отримується поточна дата і час для використання у назві архіву. Якщо параметри командного рядка задано, додавання вказаних каталогів до резервної копії. Перевіряється наявність каталогу перед додаванням. Навички та уміння ефективно працювати з командним рядком – найважливіша навичка для фахівців з безпеки та адміністрування. Створюється резервна копія кожного каталогу, включаючи його підкаталоги, за допомогою команди tar. Виводиться повідомлення про створену резервну копію разом зі шляхом, за яким вона зберігається. Стаття також надає інструкції щодо перевірки працездатності скрипта та налаштування періодичного запуску за допомогою cron і ефективності використання командного рядка для поліпшення наявного функціоналу.
Посилання
Види резервного копіювання: повний, інкрементальний та диференціальний бекап. URL: https://www.simnetworks.com/ukr/blog/backup-full-increment-differential
Русин Б. П., Погрелюк Л. В., Висоцька В. А., Осипов М. М., Варецький Я. Ю., і Капшій О. В. Архітектура системи дедублікації та розподілу даних у хмарних сховищах під час резервного копіювання. Інформаційні технології та комп'ютерна інженерія. 2019. Т. 45, Вип. 2. С. 40–63.
Операційні системи: Методичні вказівки до комп’ютерного практикуму: навч. посіб. для студ. спец. 113
«Прикладна математика», 125 «Кібербезпека» / КПІ ім. Ігоря Сікорського ; уклад.: М. В. Грайворонський, В. В. Демчинський. Електронні текстові дані (1 файл: 1,44 Мбайт). Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2021. 74.
Paul Troncone, Carl Albing. Cybersecurity Ops with bash: Attack, Defend, and Analyze from the Command Line 1st Edition. O'Reilly Media 1st edition (April 2, 2019). 504 p. ISBN 978-1492041313.
Jason Cannon. Shell Scripting: How to Automate Command Line Tasks Using Bash Scripting and Shell Programming. CreateSpace Independent Publishing Platform (September 14, 2015). 99 p. ISBN 151738043X.
What are some useful tools or resources for learning and improving your shell scripting skills? URL: https://www.linkedin.com/advice/3/what-some-useful-tools-resources-learning-improving-your-shell
What is a Bash Script? URL: https://ryanstutorials.net/
Steve Parker. Shell Scripting: Expert Recipes for Linux, Bash, and more 1st Edition. Wrox; 1st edition (August 30, 2011), 608 p. ISBN-101118024486.
Shotts, W. E., Book, A. L. (2009). The Linux command line. Lulu. Com, 2009. 555 p.
Гайд для початківців: як писати Shell скрипти URL: https://blog.iteducenter.ua/guides/shell-scripting-forbeginners/