ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ ВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВІЙНИ В ОН-ЛАЙН ПРОСТОРІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/maup.it.2024.1.12Ключові слова:
кібератака, онлайн простір, інформаційна війна, медіаманіпуляція, дезінформація, пропагандаАнотація
У статті розглядається інформаційна війна в он-лайн просторі як один з аспектів сучасного життя. Інформаційна війна, яка активно проводилася ворожою російською федерацією впродовж багатьох років в інформаційному просторі не лише України, а й багатьох країн світу, набула значних масштабів з повномасштабним вторгнення. Вивчення цієї проблеми є актуальним, і потребує нових підходів, що і визначає новизну представленої роботи. Метою роботи є аналіз способів, якими інформація може бути використана як зброя для досягнення різних цілей: політичних, економічних та соціальних. В статті акцентовано увагу на тому, що основна мета інформаційної війни – не фізичне знищення людей, а руйнування їх як соціальної групи. Методологія. Проаналізувавши численні медіа ресурси, в статті розглядаються ключові підходи до ведення інформаційної війни в он-лайн просторі, такі як створення та поширення дезінформації, використання соціальних медіа, кібератаки та пропаганда. Зокрема, підкреслено важливість критичного мислення та перевірки фактів, у боротьбі з дезінформацією. Стаття також описує способи використання інформації як зброї в он-лайн просторі, акцентуючи увагу на фабриках тролів, ботах, соціальних медіа та кібератаках. Обгунтовано, як ці елементи можуть бути використані для маніпулювання громадською думкою, формування соціальних рухів та впливу на політичні, соціальні та культурні відносини. Зокрема, розглядається вплив кібершпигунства та хакерських атак на різні об’єкти, включно з урядовими установами, корпоративними мережами та персональними комп'ютерами громадян. У контексті військового конфлікту між Україною та росією хакерські атаки та кібершпигунство стали ключовими інструментами ведення війни. Російські зловмисники активно використовують ці методи для атак на українські інформаційні системи, з метою викрадення або знищення конфіденційної інформації. Інформаційна війна переважно спрямована на порушення обміну достовірною інформацією та створення паніки серед українців. Російська пропаганда активно поширює маніпулятивні новини та використовує гіперболізацію, для негативного висвітлення діяльності українських військових та переселенців. Висновки. В статті наголошується на необхідності розробки, удосконалення ефективних стратегії захисту від кібератак, а саме: використання надійного програмного забезпечення, регулярне оновлення систем, резервне копіювання даних та підвищення обізнаності населення щодо безпеки і інформаційної гігієни. Автори статті наголошують на необхідності збалансованого підходу до захисту національної безпеки та дотримання основних прав людини, а також підкреслюють важливість створення ефективних засобів для боротьби з кіберзагрозами.
Посилання
Башманівський В. І., Шульська Н. М., Зінчук Р. С. Фейкоінструментарій ведення інформаційної війни в Україні: на матеріалі мови сучасних медіа. Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. 2023. №34(73). С. 274–280.
Солоденко Д. М. Методи ведення війни у віртуальному просторі. Актуальні проблеми соціальних комунікацій : матер. восьмої всеукр. студ. наук. конф. 2022. С. 116–120.
Шульська Н. М. Медіаманіпуляції в умовах російсько-української війни (на прикладі локальних ЗМІ). Південний архів (філологічні науки). Херсон, 2022. Вип. 90. С. 68–76.
Як українці створили мапу, яка розповідає про війни та протести в усьому світі. Liveuamap. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/-news-55543745 (дата звернення: 27.01.2024).
У віртуальної війни – нове обличчя». Детектор Медіа. URL: https://detector.media/withoutsection/article/135987/2018-03-26-u- virtualnoi-viyny-nove-oblychchya/ (дата звернення: 27.01.2024).
Інформаційна війна проти України та методи її ведення. PolUkr. URL: https://www.polukr.net/uk/blog/2021/04/informacijna-vijna-proti-ukraini/ (дата звернення: 27.01.2024).
Курбан О. В. Сучасні інформаційні війни в мережевому он-лайн просторі. UKR: http://www.interinf.chnu.edu.ua/res//interinf/Inf%20vijny.pdf.
Невельська-Гордєєва О. Нечитайло В. Феномен «fake news» в контексті забезпечення інформаційної безпеки держави. Вісник НЮУ імені Ярослава Мудрого. Сер. : Філософія, філософія права, політологія, соціологія. 2022. №1(52). URL: https://doi.org/10.21564/2663-5704.52.250655 (дата звернення: 25.01.2024).
Федотенко К. «Інформаційна війна» та «інформаційний фронт»: наукове осмислення понять. Вісник НЮУ імені Ярослава Мудрого. Сер. : Філософія, філософія права, політологія, соціологія. 2023. №3(58): веб-сайт. URL: https://doi.org/10.21564/2663-5704.58.285787 (дата звернення: 24.01.2024).
Information Warfare and the Changing Face of War. URL: https://www.rand.org/pubs/monograph_reports/MR661.html (дата звернення: 26.01.2024).