АНАЛІЗ ОСНОВНИХ НАПРЯМІВ АДАПТАЦІЇ АГРАРНОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА ЄС
DOI:
https://doi.org/10.32689/2522-4603.2020.1.7Ключові слова:
аграрне законодавство, адаптація, євроінтеграція, зближення законодавства, систематизація.Анотація
Мета статті полягає у дослідженні процесу адаптації аграрного законодавства України до законодавства Європейського Союзу, необхідність якої обгрунтовується євроінтеграційним вектором державної політики. Розглянуто методологічні засади адаптації законодавства, що провадиться на підставі положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. У статті проведено аналіз Закону України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу», яким зафіксовано основні положення євроінтеграції. Наведено законодавче поняття адаптації. Адаптація законодавства – процес приведення законів України та інших нормативно-правових актів у відповідність з acquis communautaire, тобто з правовою системою Європейського Союзу. Наукова новизна статті полягає у дослідженні проблемних питань практичної реалізації адаптаційних процесів. Зокрема звертається увага на термінологічну невизначеність вживання понять «адаптація» та «гармонізація» на доктринальному рівні. Також вказується на неконкретний характер певних правових положень Закону України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу». Стаття містить формулювання напрямів адаптації аграрного законодавства на підставі дослідження наукових позицій, до яких зокрема можна віднести введення в економічний обіг земель сільськогосподарського призначення. Даний напрям окремо висвітлено з огляду на актуальні зміни в аграрному законодавстві, що свідчать про динаміку втілення аграрних реформ. Крім того важливим є зближення законодавства у таких сферах, як виробництво сільськогосподарської продукції, аграрний ринок та торгівля якість та сертифікація сільськогосподарської продукції, охорона навколишнього природного середовища у процесі сільськогосподарського виробництва, розвиток органічного виробництва та сільських територій. У статті обгрунтовано необхідність проведення систематизації аграрного законодавства із застосуванням різних форм, зокрема кодифікації, що зумовлено комплексністю галузі на наявністю великого обсягу нормативно-правових актів. Зроблено висновок щодо першочерговості адаптації законодавства на основі європейського досвіду та теоретичних досліджень.
Посилання
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони : міжнародний документ від 27.06.2014 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text.
А. М. Статівка. І. А. Шуміло. Про адаптацію аграрного законодавства України до законодавства Європейського Союзу. Проблеми законності. 2009. № 100. С. 207-217.
Н. О. Багай. Теоретико-методологічні засади ровитку аграрного законодавства України в умовах євроінтеграції : дис. … канд. юрид. наук. Київ. 2021. с. 456. 4. І. М. Кульчій. Правові виклики державної аграрної політики України в умовах євроінтеграції. Проблеми законності. 2020. № 149. С. 126-135.
Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу: Закон України від 18.03.2004 № 1629-ІV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1629-15#top.
І. В. Яковюк. Адаптація і гармонізація законодавства в умовах інтеграції: проблема співвідношення. Загальні проблеми правової науки. 2012. № 4 (71). С. 29-42.
Про виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони : Постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 1106. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/1106-2017-п#Text.
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення : Закон України від 31.03.2020 № 552-ІX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/552-20#Text.