ДЕРЖАВНА ПОЛІТИКА ЩОДО ФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ ДОХОДІВ У КОНТЕКСТІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4625-2023-2(68)-2Ключові слова:
місцевий бюджет, державна політика, дотація, доходи місцевого бюджету, місцеві органи влади, податкоспроможністьАнотація
У статті виявлено, що державна політики щодо формування місцевих доходів у контексті соціально-економічного розвитку регіонів потребує перегляду і змін. Зокрема, це стосується ситуації необ’єктивного та непропорційного розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків. Наразі проблема підсилюється внаслідок навантаження на місцеві бюджети у зв’язку з вимушеним внутрішнім переміщенням населення. І хоча реформа децентралізації надала місцевим органам влади значної фінансової автономії, вказані недоліки держаної політики мають місце і можуть бути вирішені запровадженням законодавчих змін з урахуванням пропорції розподілу; кількості населення; надходження доходів місцевих бюджетів, за відповідний звітний період року, що передує плановому; приведеного індексу відносної податкоспроможності зведеного бюджету територіальної громади. Мета роботи. Метою статті є аналіз державної політики щодо формування місцевих доходів у контексті соціально-економічного розвитку регіонів. Методологія. У запропонованій статті особливу увагу приділено аналізу аспектам державної політики, направленої на формування доходів місцевих бюджетів для досягнення стратегічних цілей розвитку та підвищення економічного потенціалу регіонів. Наукова новизна. Доведено, що актуальною проблемою розвитку регіонів є ефективне формування доходів місцевих бюджетів. Забезпечення дохідної частини бюджету неможливе без реалізація державної політики щодо пропорційності та обґрунтованості міжбюджетних відносин. Висновки. Зазначається, що доходи місцевих бюджетів відіграють важливу роль у забезпеченні життєздатності та розвитку територіальних громад, а тому їх формування повинно відбуватися відповідно до потреб регіонів з урахуванням кількості населення, що сформувалася в результаті вимушеного переміщення. Констатовано, на формування дохідної частини бюджету та можливість її інвестування в проекти розвитку впливає державна політика, яка повинна бути наразі орієнтована на пропорційність розподілу дотацій, забезпечення підтримки найбільш густонаселених територій, врахування податкоспроможності та економічного потенціалу регіону.
Посилання
Проект Закону про внесення зміни до Бюджетного кодексу України щодо посилення ролі громад у соціально-економічному розвитку територій: за станом на 16 вересня 2020 р. / Відомості Верховної Ради України (ВВР). Офіц. вид. Парлам. вид-во. 2020. 192 с.
Виконання доходів місцевих бюджетів. URL: https://www.mof.gov.ua/uk/vykonannia-dokhodivmistsevykh-biudzhetiv.
Василик О. Д. Бюджетна система України: навч. посіб. К. : Знання, 2011. 495 с.
Павлюк В.Д. Бюджетна політика: навч. посіб. К. : ЦУЛ, 2004. 544 с.
Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» прийнятий 28 груд. 2014 р. № 80-VIІІ / Голос України. 2014. № 134. С. 15–18.
Зимовець В. В. До проблеми стабілізації державних фінансів в Україні. Економіка. 2017. № 7. С. 69–78.
Кудряшов В. П. Стан державних фінансів та напрями їх оздоровлення. Економіка України. № 3. 2011. С. 14–26.
Статистичний бюлетень: за січень-серпень 2021 р. / відп. за вип. Н.Л. Гомжина. К. : Держкомстат України, 2021. 190 с.
Поколодна О.В. Формування місцевих доходів в Україні в 2016 році. Вісник економіки транспорту і промисловості. 2016. № 54. С. 203–208.
Пусічник Ю. В. Бюджетна система України та зарубіжних країн : навч. посіб. К. : Знання-Перес, 2003. 523 с.
Серебрянський Д. М. Оцінка рівня та ефективності перерозподілу ВВП через публічний сектор економіки України. Фінанси України. 2013. № 4. С. 45–57.