ГЕНЕЗА ПАРАДИГМИ ДЕМОКРАТІЇ В УКРАЇНСЬКОМУ ДЕРЖАВОТВОРЕННІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4625-2023-5(71)-17Ключові слова:
демократія, влада, народ, інтерес, держава, влада, легітимність.Анотація
У статті аналізуються історичні передумови та еволюція становлення демократії в політичній системі України. Як свідчать історичні джерела, протягом всієї своєї історії українці виборювали право на свободу, рівність та незалежність. Автор стверджує, що на сучасному етапі в українському суспільстві проходять трансформаційні процеси щодо демократизації та лібералізації у всіх суспільних сферах. Ключова парадигма дослідження передбачає з’ясування сутнісних аспектів трансформації поняття «демократії» в процесі історичної тяглості українського етносу. Концептуальні засади поняття демократії визначаються не тільки змістовно, але й структурно, через систему базових елементів і ознак. Для цього рефлектуються ідеї класиків політичної думки, українських мислителів, що аргументували своє розуміння демократії в різних її іпостасях. Спираючись на порівняльний і системний методи дослідження, у роботі висвітлюються деформації процесів державотворення сучасної України, обумовлених дефіцитом демократії. Розбудова держави європейського формату апріорі передбачає опертя на демократичні цінності свободу, плюралізм, прозорість, вільну конкуренцію. Становлення демократичного режиму увійшло в основу всього сучасного європейського цивілізованого суспільства. Її ознаки та принципи були прийняті як норми, зразок для державотворення та суспільного буття. Сьогодні в Україні демократія проходить випробування війною. Виходячи з цього, в роботі підкреслюється, що українці ведуть жертовну боротьбу з кремлівською експансією не лише за відновлення територіальної цілісності держави, але й за збереження демократичних цінностей. Саме демократія є соціальним підґрунтям для формування відкритого й легітимного політичного режиму, що забезпечує верховенство права і відповідає духові часу. Автор визначає основні проблеми та перспективи розвитку демократичного врядування в турбулентних умовах українського державотворення.
Посилання
Демокра́тія [Архівовано 12 березня 2018 у Wayback Machine.] демокра́тія; народопра́вство. / Російсько-український академічний словник 1924–33 рр. (А. Кримський, С. Єфремов).
Дорошенко Д. Нарис історії України. Львів, 1991. 576 с.
Кіндратець О. М. Вплив демократичного режиму на характер міждержавних відносин / Кіндратець О. М. // Політичне життя. 2023. № 3. С. 113–117.
Липинський В. Листи до братів-хліборобів про ідею і організацію українського монархізму / В. Липинський. Київ; Філадельфія. 1995. 470 с.
Лібералізм – що це таке та хто такі ліберали / [Електронний ресурс]. URL: https://termin.in.ua/liberalizm.
Перепелиця Г. Проазійський вектор набуватиме чітких обрисів / Г. Перепелиця // День. 2012. № 151. 28 серпня
Політологія. / За ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенка. К.: Видавничий центр «Академия», 1998.
Терзі О.С., Заставська Л.Ю. Політико-правові погляди Ш. Монтеск’є. Наука, релігія, суспільство. 2012. № 4. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/86871/19Terzi.pdf?sequence=1.
Токвіль Алексіс Демократія в Америці. К., 1999. 590 с.
Шайгородський Ю. Аномія як суспільний і особистісний феномен/ Ю. Шайгородський// Наукові записки ІПІЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України. 2011. № 4. С. 19–28.
Huntington S. P. Will More Countries Become Democratic? // Political Science Quart. 1984. Vol. 99. № 2. P. 213.
Mitchell S. M. A Kantian system? Democracyand third-party conflict resolution. American Journal of Political Science. 2002. 46(4): 749–759.