СЕНС ЛЮБОВІ ЯК МОРАЛЬНОЇ ЧЕСНОТИ ЛІКАРЯ-ПСИХОЛОГА В КОНТЕКСТІ ДУХОВНОЇ ПАРАДИГМИ ПРАВОСЛАВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.32689/2663-0672-2021-1-10Ключові слова:
християнство, медична психологія, моральні якості лікаря-психолога, любов, милосердя, доброзичливість, щастя, сенс життяАнотація
Анотація. Постановка проблеми. В сучасних умовах інформаційно-технологічного прогресу спостерігається занепад суспільної моралі та падіння загальнолюдських цінностей, порушення традиційного інституту сім’ї, що загострює проблему морального виховання підростаючого покоління і, як результат – зростання ризику кризових станів особистості, які потребують медико-психологічного втручання. Тому актуальним є визначення моральних орієнтирів, на які має спиратися лікар-психолог у процесі своєї професійної діяльності, насамперед питання любові до ближнього. Формулювання мети статті. Метою є визначення особливості розуміння «любові», як морально-етичної основи професійної діяльності лікаря-психолога, з позицій канонічного православ’я. Аналіз останніх досліджень і публікацій. Тема любові була і є актуальною для всіх часів. Над даною темою замислювалися багато вчених та науковців, серед них: Конфуцій, Платон та Сенека, відомі педагоги – Й. Герберт, Я. Коменський, Дж. Локк, Й. Песталоцці, Ж. Ж. Руссо, а також К. Гельвецій, А. Макаренко, Ф. Прокопович, Г. Сковорода, К. Ушинський, В. Сухомлинський та інші. Особливу увагу слід звернути на праці отців церкви: Іоан Злотоуст, Августин Блаженний, Василій Великий та інші. Серед сучасних учених любов як психологічну категорію досліджували: І. Бех, О. Гай, О. Джура, О. Сухомлинська, К. Чорна, Л. Бабенко, У. Уварова, О. Яковенко та ін. Матеріали та методи дослідження. В основу методології даної статті було покладено аксіологічне вчення про духовні, моральні, естетичні цінності. Використані наступні методи дослідження: аналітичний, порівняльний, а також богословський, який дозволив осмислити священні тексти християнства. Виклад основного матеріалу. Поняття “любов” у православній інтерпретації постає водночас і як дар Божий, і як особливий стан душі. На відміну від філософських концепцій любові – ерос, або плотської любові - постає особлива християнська любов, де авторитетом є Бог, у Якому закладені основи любові, доброти, співчуття та миру. На жаль, у наш час відхід від Бога, від розуміння любові як божественного дару, збагачення не духовними, а матеріальними цінностями спричиняють величезні проблеми глобального масштабу, які відбиваються зростанням порушень психологічного здоров’я, агресії, конфліктів, депресії. Висновки та перспективи подальших досліджень. Місія лікаря-психолога вбачається, насамперед, в поверненні особистості клієнта до системи справжніх цінностей, серед яких найбільшою, за відомими словами апостола Павла, є любов. Гуманність, милосердя, співчуття, любов до людей – ось та область почуттів і моральних принципів, відкрита християнством, поставлена в основу будови нової культури, що мусить бути основою парадигми професійної діяльності лікаря-психолога.
Посилання
Аврелій Августин – книги ї біографія (2015). URL: https://www.yakaboo.ua/ua/author/view/Avrelij_Avgustin/.
Біблія або Книги Святого письма Старого і Нового Заповіту (1988), Іван Огієнко (пер.). URL: http://www.my-bible.info/biblio/ukrainskaya-bibliya/poslanie-k-galatam.html.
Василій Великий Морально-аскетичні твори (Пер. з давньогрецьк. Л. Звонської), Львів : Свічадо, 2007. 380 с. (серія: Джерела Християнського Сходу). ISBN 978-966-395-082-2 (Ru).
Шинкарук В. Філософський словник. URL: https://chtyvo.org.ua/authors/Shynkaruk_Volodymyr/Filosofskyi_entsyklopedychnyi_slovnyk/.
Гаплевська О.І. До етимології поняття любов. Гуманітарний часопис. 2006. URL: file:///C:/Users/BB3F~1/AppData/Local/Temp/gumc_2006_1_11(1).pdf.
Григорій Сковорода. Повна академічна збірка творів [ред. Леонід Ушкалов]. Харків-Едмонтон-Торонто : Майдан ; Вид-во Канадського Інституту Українських Студій, 1399 с.
Єкимчик О.А. Психологія любові у відношеннях чоловіка та жінки: методи психологічної діагностики, Кострома : КДУ, 72 с. ISBN: 978-5-8275-0859-4.
Іоанн Златоус Повне зібрання творів (у 12 книгах), SBN: 5-98891-035-1.
Киридон А.М. та ін. Аксіологія. Велика українська енциклопедія. Т. 1 : А-Акц. 592 с. ISBN 978-617-7238-39-2/
Ковальчук Ю.В. Інтерпретація «Іншого» у концепції любові Ж.-П. Сартра. Збірник тез Міжнар. науково-практичної конференції «Роль суспільних наук у процесі розвитку суспільства в умовах сьогодення» (м. Дніпро, 16-17 вересня 2016 року). Дніпро, 2016. С. 53–55
Мартишин Д.С. Введення в соціальне служіння Православної Церкви: навчальний посібник. Київ : Видавництво Ліра-К, 2015. 198 с.
Мартишин Д.С. Основи християнської есхатології: навчальний посібни. Київ : Видавництво Ліра-К, 2015. 124 с.
Мироненко О. Платон Афінський. Політична енциклопедія, ред. Ю. Левенець, Ю. Шаповал. Київ : Парламентське видавництво, 2011. 558 с. ISBN 978-966-611-818-2.
Соболєв О. Любов як морально-правова категорія приватного права, Цивільне право і процес. 2018. № 12. С. 75–79.
Скляр А.В. Сотеріологічна сутність любові в філософії Вол. Соловйова як важлива складова східно-православної духовної традиції, Соціально-гуманітарні науки та сучасні виклики. Матеріали ІІ Всеукраїнської наукової конференції. 26–27 травня 2017 р., м. Дніпро. Частина І , [ред. О. Ю. Висоцький]. Дніпро : СПД «Охотнік». С. 161–163.
Сковорода Г.С. Твори у двох томах. Т. 2. Київ : АН УРСР, 1961. 623 с.
Стрижова Є.Н., Лупандін В.І. Уявлення про любов у чоловіків і жінок різного віку. Чи існує конфлікт поколінь? Вісник Уральського державного університету. С. 1. Проблеми освіти, науки та та культури. 2011. Т. 2, Вип. 89, С. 207–214.