ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗБУДОВИ ГРОМАДЯНСЬКОГО ПОТЕНЦІАЛУ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2018-2-2-87-93Ключові слова:
взаємодія, державний сектор, громадянське суспільство, Конституція України, державні службовці.Анотація
З’ясовано, що демократична держава (на відміну від авторитарної) не управляє суспільством, а здійснює управління суспільними і державними справами (і це принципово різні концепції). “Ефективною” може вважатися лише така взаємодія інститутів влади з інститутами громадянського суспільства, в результаті якої на основі взаємних компромісів досягнуто згоди (консенсусу) з усіх порушених питань, а також спільно вироблено й погоджено проекти конкретних владних чи управлінських рішень, прийняття яких дасть змогу врегулювати наявну проблему. Саме тому кожен з учасників такого діалогу взаємодії повинен не лише глибоко розбиратися в суті проблеми, а й прислуховуватися до чужих думок та пропозицій, зауважень інших учасників, а також намагатися виявити спільні риси різних позицій та виробити прийнятне для всіх рішення щодо розв’язання наявної проблеми. Обґрунтовано, що обов’язковою засадою ефективної співпраці та умовою налагодження ефективної взаємодії держави (в особі конкретних державних службовців) і громадянського суспільства має стати розуміння обома сторонами своєї рівноправності та відповідальності в управлінні суспільними та державними справами, адже і право державних службовців, і право представників громадськості ґрунтується на одному і тому самому конституційному праві кожного громадянина брати участь в управлінні державними справами (ст. 38 Конституції України). Участь в діяльності третього сектору також стає все більш важливим для захисту демократії в Україні. Особливо враховуючи той факт, що майже в усьому світі рівень участі населення у виборах знижується. В Європі, незважаючи на те, що до недавнього часу головним ініціатором процесу укладення договору про взаємодію був некомерційний сектор, держава зацікавлена в договорі нітрохи не менше. Наприклад, однією з головних причин підготовки договору в Англії була нездатність уряду вирішити стрімко зростаючу кількість завдань і забезпечити необхідне обслуговування населення ефективно і економічно.
Посилання
Про сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/68/2016
Сравнительный анализ европейской политики и практики в области сотрудничества между государством и НПО // Н. Буллейн, Р. Тофтисова. Практика эффективного взаимодействия. Международный опыт : сб. ст. и док. / сост. Е. Б. Тонкачёва, Г. Б. Черепок. — Минск : ФУАинформ, 2009. — 266 с.
Томаш Л. В. Громадянське суспільство в рефлексії європейської та вітчизняної політико-правової свідомості: теоретичний аспект : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : спец. 12.00.01 — теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень / Л. В. Томаш; Нац. ун-т “Львівська політехніка”. — Львів, 2013. — 19 с.
Сурмін Ю. Концепція системи взаємодії органів державної влади із суб’єктами громадянського суспільства / Ю. Сурмін // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні: матеріали наук.- практ. конф. за міжнар. участю, Київ, 31 травня 2006 р. : у 2 т. / за заг. ред. О. Ю. Оболенського, В. М. Князєва. — К. : Вид-во НАДУ, 2006. — Т. 1. — 464 с.
Romanenko Yevhen. Public-civilian communicative network as a phenomenon in public administration / Yevhen Romanenko, Volodymyr Коzakov, Irina Chaplay // International Journal of Legal Studies. — 2017. — № 2 2017. — С. 287–294.