ПРАВОВА КУЛЬТУРА ЯК ЗАПОРУКА ФОРМУВАННЯ ПРАВОВОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ МОЛОДІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/maup.ped.2022.1.3Ключові слова:
правова культура, правова відповідальність, правова свідомість, цінності, правове виховання, правова освітаАнотація
У статті висвітлено вплив правової культури на формування правової відповідальності молодих громадян України. Відзначено, що проблема виховання правової культури знайшла відображення у філософському, культурологічному, юридичному, психологічному, педагогічному аспектах. Розкрито сутність правової культури як складової частини загальної культури суспільства й особистості. Виявлено, що «правова культура» – це поняття, що характеризує якісний стан правового життя суспільства, ступінь гарантованості державою та суспільством прав і свобод людини, а також розвиток правосвідомості індивіда (знання, розуміння та дотримання права кожним окремим членом суспільства). Зазначено, що спільним у змісті всіх визначень категорії «правова культура» виступають такі характеристики, як володіння правовими знаннями та вміння їх застосувати, усвідомлення правових цінностей, смислів та настанов, наявність моральних переконань та відповідальності особи за власну поведінку, дотримання правил поведінки. Здійснено аналіз елементів правової культури. Акцентовано на питанні поваги до права (закону) як визнанні його соціальної цінності. Доведено, що науковий рівень правового мислення та правосвідомості забезпечує формування ідеалу правової особистості, яка характеризується правовою відповідальністю. Наголошено на актуальності виховання правової культури суспільства. Зазначено, що формування правової культури є невід’ємною складовою частиною соціалізації особистості. Визначено етапи (цілеспрямоване формування правових знань і понять; вироблення правових переконань; формування етико-правових настанов; виховання правових почуттів; формування досвіду відповідальної, законослухняної поведінки; формування активної соціально-правової позиції) та основні напрями (когнітивний, емоційно-ціннісний, діяльнісний) формування правової культури студентської молоді. Наголошено, що формування правової компетентності в майбутніх фахівців можливе за умов наявності в закладі освіти освітнього (правового) середовища, реалізації правової освіти студентів протягом усього періоду їх навчання.
Посилання
Філософія права / за ред. М. Костицького, Б. Чміля. Київ : Юрінком-Інтер, 2000. 334 с.
Скакун О. Теoрія держави і права : підручник. Харків : Консум, 2009. 656 с.
Авраменко Л. Теорія держави і права. Харків : СПД ФО Вапнярчук Н., 2004. 287 с.
Керимов Д. Методология права (предмет, функции, проблемы философии права). М. : Аванта, 2000. 560 с.
Фіцула М. Педагогіка : навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти. Київ, 2000. 544 с.
Йонанс Г. Принцип відповідальності. У пошуках етики для технологічної цивілізації. Київ: Лбра, 2001. 400 с.
Педагогічний словник / за ред. М. Ярмаченка. Київ, 2001. 516 с.
Виндельбанд В. О свободе воли. Москва : А.С.Т., 2000. 208 с.
Правознавство : підручник / С. Демський та ін. ; за ред. В. Копєйчикова. 5-е вид. Київ : Юрінком-Інтер, 2002. 736 с.
Безсмертний А. Взаємозв’язок політичної, світоглядної, моральної та правової культури. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. 2010. Вип. 2 (25). С. 147–153.
Чебикін О., Булгакова В. Психологічні основи правової культури та умови її корегування : монографія. Одеса, 2019. 162 с.
Плавич С. Теоретико-методологічні засади правотворчості : дис. … канд. юрид. наук: 12.00.01. Київ, 2009. 215 с.
Дмитрієнко І. Українська правова культура як нормативне небіологічне явище. Держава і право: збірник наукових праць. Київ : Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2009. Вип. 44. С. 105–110.
Бакланова Н. Формування правової компетентності майбутніх учителів. Освітологічний дискурс. 2016. № 2 (14). С. 115–124.