ГІБРИДНА ВІЙНА ЯК НОВА ФОРМА ГЛОБАЛЬНОГО ПРОТИСТОЯННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4625-2024-2(74)-3Ключові слова:
гібридна війна, російсько-українська війна, інформаційна війна, пропаганда, гібридні загрозиАнотація
Метою цієї роботи є аналіз гібридної війни як нової форми сучасних конфліктів. Це дослідження і опис особливостей, методів і засобів гібридної війни, її впливу на національну безпеку держав та стратегічний інтерес міжнародного співтовариства. Автор ставить за мету зрозуміти, як гібридна війна змінює традиційні підходи до безпеки та які стратегії можуть бути ефективними для протидії цим загрозам. Також важливо враховувати роль гібридних загроз у контексті їх впливу на внутрішні та зовнішні політичні процеси країн, зокрема маніпуляцію громадською думкою, економічний тиск, зміни в інформаційному просторі. У дослідженні актуалізується розробка рекомендацій для покращення стратегій реагування на гібридні загрози з урахуванням їх комплексного характеру та потенційного впливу на міжнародну політику та безпеку. Методологія дослідження гібридної війни як нової форми сучасних конфліктів базується на комплексному аналізі різних аспектів цього явища. Авторський підхід полягає у глибокому вивченні напрацьованих тематичних джерел, аналізі наукових праць, статей, звітів і кейс-стаді, що стосуються гібридної війни. Використовується метод компаративного аналізу для порівняння існуючих підходів до визначення, класифікації та аналізу цього явища у різних геополітичних контекстах. Особлива увага приділяється аналізу випадків, тобто конкретні приклади використання гібридних методів у різних за своєю географією та динамікою сучасних конфліктах. Наукова новизна дослідження полягає у систематизації та аналізі існуючих даних щодо гібридної війни. Робота спрямована на визначення ключових аспектів цього явища, аналіз сучасних стратегій і підходів до боротьби з гібридними загрозами, а також оцінку впливу гібридної війни на міжнародну безпеку та стабільність. Увага приділяється аналізу стратегій і методів, що використовують у гібридних війнах, а також їхньому впливу на стабільність держав і міжнародну безпеку. Дослідження розглядає не лише технічні аспекти гібридних загроз, а й їхні соціальні, політичні, психологічні виміри, що відкриває нові можливості для розвитку стратегій захисту і протидії. Висновок роботи. Гібридна війна відрізняється від традиційних конфліктів своєю складністю та багатогранністю. Вона охоплює широкий спектр методів впливу, військові, політичні, економічні та інформаційні аспекти. Гібридна війна стала ключовим інструментом глобальної політики, вимагаючи нових стратегій та підходів до забезпечення національної та міжнародної безпеки. Дослідження показує, що в контексті сучасних міжнародних відносин усвідомлення гібридних загроз стає невід’ємною частиною стратегій державного управління та безпеки, що потребує постійного аналізу й удосконалення протидійних заходів.
Посилання
Руднік К. Гібридна війна – війна четвертого покоління. Комунікативні стратегії інформаційного суспільства: лінгвістика, право, інформаційна безпека: Матеріали XІІІ Всеукр. наук. конф. молодих уч., студентів та курсантів, м. Київ, 10 квіт. 2022 р. Київ, 2022. С. 166–170.
Яворська Г. М. Гібридна війна як дискурсивний конструкт. Стратегічні пріоритети. Серія «Політика». 2016. № 4 (41). С. 41–48.
Bilal A. Гибридная война: новые угрозы, сложности и «доверие» как антидот. Nato Review. URL: https://www.nato.int/docu/review/ru/articles/2021/11/30/gibridnaya-vojna-novye-ugrozy-sloyonosti-i-doverie- kak-antidot/index.html.
Clark M. Russian hybrid warfare. Washington: Institute for the study of war. 2020. 32 p.
Friedman O. Russian ‘hybrid warfare’: resurgence and politicisation. Studia politologiczne. 2018. No. 59. P. 373–376.
Hagelstam A. Сотрудничество в противодействии гибридным угрозам. Nato Review. URL: https://www.nato.int/docu/review/ru/articles/2018/11/23/sotrudnichestvo-v-protivodejstvii-gibridnym-ugrozam/index.html.
Hybrid warfare security and asymmetric conflict in international relations. M. Weissmann (Anthology Editor), N. Nilsson (Anthology Editor), B. Palmertz (Anthology Editor), P. Thunholm (Anthology Editor). Bloomsbury Publishing, 2021. 312 p.
Puyvelde D. V. Гибридная война – существует ли она вообще? Nato Review. Nato Review. URL: https://www.nato.int/docu/review/ru/articles/2015/05/07/gibridnaya-vojna-sushchestvuet-li-ona-voobshche/index.html.
Rühle M., Roberts C. Расширение инструментария НАТО для противодействия гибридным угрозам. Nato Review. URL: https://www.nato.int/docu/review/ru/articles/2021/03/19/rasshirenie-instrumentariya-nato-dlya-protivodejstviya-gibridnym-ugrozam/index.html.
Tagarev T. Hybrid warfare: emerging research topics. Information & security: an international journal. 2018. Vol. 39, no. 3. P. 289–300. URL: https://doi.org/10.11610/isij.3924 (date of access: 21.06.2024).
Vuković J, Matika D, Barić S. Hybrid warfare challenges. Security and Defence Quarterly. 2016; 12(3):118-138. doi:10.35467/sdq/103239.
Wither J. K. Defining hybrid warfare. Concordiam. 2020. Vol. 10, no. 3. P. 7–9.