МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я СУДНОВОГО ОФІЦЕРА ЯК ВАГОМА СКЛАДОВА ЧАСТИНА БЕЗПЕКИ СУДНОПЛАВСТВА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.psych.2021.3.2

Ключові слова:

ментальне здоров’я, суднові офіцери, безпека судноплавства, COVID-19, стресостійкість

Анотація

Професійна діяльність суднових офіцерів, як і моряків у цілому, відбувається в обмежених умовах судна, що значною мірою впливає на ментальне здоров’я моряків. Метою дослідження є розкриття змісту поняття «ментальне здоров’я моряка», а також аналіз впливу ментального здоров’я суднового офіцера на безпеку судноплавства. Встановлено, що ментальне здоров’я стало предметом дослідження ще у 40-х роках ХХ століття. У свою чергу, ментальне здоров’я моряків зацікавило дослідників на початку ХХІ століття. З’ясовано, що ментальне здоров’я суднових офіцерів безпосередньо пов’язане з рівнем їх стресостійкості та соціально-психологічної адаптації до обмежених умов судна. Вказано, що на ментальне здоров’я фахівців річкового та морського транспорту впливають соціальні фактори; суднова організація; процедури і розпорядження; умови роботи та побутові умови; власне стан судна; управління на березі; зовнішні фактори навколишнього середовища, а також обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19. З’ясовано, що погане ментальне здоров’я суднових офіцерів негативно впливає на ефективність роботи членів екіпажу, психологічний клімат на судні, фінансові витрати компанії судновласника та навіть може поставити під загрозу безпеку рейсу. Зазначено, що найчастіше суднові офіцери стикаються з такими негативними станами, як депривація, втома, стрес, фрустрація, депресія тощо. Встановлено, що найчастіше суднові офіцери стикаються з емоційною, сенсорною, соціальною, інформаційною, комунікативна та сексуальною депривацією. Розглянуто психологічні ознаки втоми, характерні ознаки стресового напруження, симптоми фрустрації та ін. З’ясовано, що депресія та тривога впливають на виникнення суїцидальних думок та ймовірність травмування суднових офіцерів, виникнення аварійних ситуацій та захворювань на борту судна. Акцентовано увагу на необхідності підвищення рівня психологічної підготовки майбутніх та діючих суднових офіцерів, а також налагодження психокорекційної допомоги після тривалого перебування в рейсі.

Посилання

Астаф’єва К. Ментальне здоров’я працівників на підприємстві запорука скорочення плинності кадрів. Topical issues of the development of modern science : the 3rd International scientific and practical conference, Sofia, Bulgaria, November 13-15, 2019. Sofia, Bulgaria, 2019. Р. 196–202.

Каждый четвертый моряк находится в состоянии депрессии. Фонд помощи морякам «Ассоль» : веб-сайт. URL: http://assol.org.ua/2019/11/11/kazhdyj-chetvertyj-moryak-nahoditsya-v-sostoyanii-depressii/.

Менеджмент морських ресурсів : навчальний посібник / уклад. О.П. Безлуцька та ін. Херсон : Грінь Д.С., 2017. 100 с

Ментальное здоровье. World Health Organization : веб-сайт. URL: https://www.who.int/ru.

Моряки устают и не вовремя засыпают из-за халатных судовладельцев? Seafarers journal : веб-сайт. URL: https://www.seafarersjournal.com/marine-news/34512/.

Психическое здоровье и психосоциальные аспекты в условиях вспышки COVID-19. IASC Reference Group. веб-сайт. URL: https://psihoterapevt.med.cap.ru/UserFiles/psihoterapevt/sitemap/doc/3f868535-2c17-49a0-903b-759eb67a9f6a/iasc-interim-briefing-note-on-covid-19-iasc-outbre.pdf.

Caring for Seafarers’ Mental Wellbeing. The American Club. URL: https://www.american-club.com/files/files/seafarers_mental_wellbeing_english.pdf.

Resolution А.772(18) Fatigue factors in manning and safety. IMO. URL: https://wwwcdn.imo.org/localresources/en/KnowledgeCentre/IndexofIMOResolutions/AssemblyDocuments/A.772(18).pdf.

Robert T. B. Iversen The mental health of seafarers: a brief review. Actual Problems of Transport Medicine. 2011. № 3 (25). URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/136561/05Iversen.pdf?sequence=1.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-02-21

Як цитувати

БЕЗЛУЦЬКА, О. (2022). МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ’Я СУДНОВОГО ОФІЦЕРА ЯК ВАГОМА СКЛАДОВА ЧАСТИНА БЕЗПЕКИ СУДНОПЛАВСТВА. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Психологія, (3 (52), 15-19. https://doi.org/10.32689/maup.psych.2021.3.2