ЗОВНІШНІ ТА ВНУТРІШНІ ДЕТЕРМІНАНТИ УСПІШНОЇ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУРСАНТІВ ВІЙСЬКОВИХ ЗВО

Автор(и)

  • Юлія НЕСТЕРЕНКО

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.psych.2023.2.4

Ключові слова:

освітня діяльність, детермінанти успішної освітньої діяльності, військовий ЗВО, підготовка військових, особистісно зорієнтований підхід, проблемно-діалогічна взаємодія.

Анотація

У статті розглянуто питання, котрі торкаються окремих особливостей підготовки курсантів військових ЗВО. Аргументовано надзвичайну актуальність дослідження даної проблематики в умовах ведення активних бойових дій на території нашої держави. Проаналізовано основні відмінності організації освітнього процесу у цивільних та військових закладах вищої освіти. Зауважено, що підготовка майбутніх офіцерів вимагає особливого підходу у зв'язку із необхідністю одночасного дотримання та виконання освітніх стандартів та специфічних вимог щодо підготовки військових фахівців, які містяться в керівних документах Збройних Сил України. У цьому контексті зосереджено увагу на особливостях трактування поняття «освітня діяльність» та його змістового наповнення. Запропоновано розглядати його з позиції особистісно зорієнтованого та студентоцентрованого підходу, який є засадничим у міждисциплінарній методологічній моделі модульно-розвивального навчання. Основна перевага останнього полягає у тому, що у відповідності до його засадничих положень, освітня діяльність трактується як безперервна взаємодія учасників освітнього процесу, під час якої вони не просто обмінюються знаннями, вміннями та навичками, а й власним досвідом вирішення особистісних та професійних задач і проблем, які вимагають складного морального чи етичного вибору. При цьому курсант має можливість не лише опанувати певні професійні компетентності, а й зробити їх особистісно значимими. Зважаючи на високі вимоги до особистості майбутнього офіцера, коли він має не просто виконувати свій фаховий обов’язок, а й бути відповідальним за збереження життя і здоров’я своїх підлеглих, така позиція є максимально прийнятною та відповідає основним вимогам військового ЗВО. Відтак визначено зовнішні та внутрішні детермінанти, які впливають на успішність освітньої діяльності курсантів. Серед перших пріоритетними визначаються спеціально створені психолого-педагогічні умови освітнього закладу, в основу яких покладений принцип проблемності та діалогічності, другі ж пов’язані із необхідністю належного рівня розвитку внутрішньоособистісних характеритик самих здобувачів освіти – мотивації до навчання, відповідальності, саморегуляції тощо.

Посилання

Балл Г.О. Діалогічні засади гуманізації суспільних відносин. Освіта і управління. 2002. №3. С. 136-150.

Бех І.Д. Особистісно орієнтований підхід: науково-практичні засади. Виховання особистості: Навчально-методичний посібник: У 2 кн. Кн. 2. К.: Либідь, 2003. 344 с.

Бусел В. Великий тлумачний словник сучасної української мови. Київ; Ірпінь : Перун, 2005. 1728 с.

Закон України «Про освіту», https://zakon.rada.gov.ua/laws/show

Комишан А.І. Модульно-рейтингова система організації педагогічного процесу у вищій військовій школі. Зб. наук. пр.: Наукові записки кафедри педагогіки. Випуск ІХ. Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2002. С. 145-150.

Концепція трансформації системи військової освіти https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/

Надвинична Т. Л. Проблемно-діалогічна взаємодія викладача і студентів під час постановки та розв’язування навчальних задач. Збірник наукових праць. Державна прикордонна служба України, Національна академія Державної прикордонної служби України імені Б. Хмельницького. Серія: Педагогічні та психологічні науки. Хмельницький: Видавництво НАДПСУ. 2010. № 55. С. 209 – 213.

Сірко Р. І., Слободяник В. І. Психологічний аналіз особистісних характеристик курсантів різних рівнів успішності у навчанні. Проблеми сучасної психології. 2011. Вип. 11. С. 825–835.

Фурман А. Теорія освітньої діяльності як методологічна основа реформування вищої освіти в Україні. Наукове проектування інноваційних та альтернативних систем вищої освіти: Збірка матеріалів до всеукр. конф. Тернопіль. Економічна думка. 2000. С. 21-26.

Ягупов В.В. Теорія та методика військового навчання: Монографія. К: Тандем, 2000. 380 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-27

Як цитувати

НЕСТЕРЕНКО, Ю. (2023). ЗОВНІШНІ ТА ВНУТРІШНІ ДЕТЕРМІНАНТИ УСПІШНОЇ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КУРСАНТІВ ВІЙСЬКОВИХ ЗВО. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Психологія, (2(58), 25-30. https://doi.org/10.32689/maup.psych.2023.2.4