ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ В УКРАЇНІ В КОНТЕКСТІ ЙОГО ГАРМОНІЗАЦІЇ З НОРМАТИВАМИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ (ЄС)
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4536/60-3Ключові слова:
бухгалтерський облік, фінансова звітність, Європейський Союз, державне управлінняАнотація
У ретроспективному плані досліджено процес реформування в Україні систем бухгалтерського обліку і звітності в контексті його гармонізації з існуючими нормами в Європейському Союзі. Вибір Україною Євроатлантичного вектору розвитку зумовив її зобов’язання щодо адаптації національного законодавства до законодавства ЄС в усіх сферах життя країни, в тому числі стандартизації системи бухгалтерського обліку і звітності, аудиту, оподаткування. Державне управління відповідними трансформаціями вітчизняного законодавства викликало необхідність створення відповідного організаційно-економічного механізму його розробки і впровадження. Зокрема, були розроблені відповідні національні стандарти обліку і аудиту. У ході їх запровадження підприємства і організації в Україні набули відповідного досвіду, який забезпечує поступовий перехід на виконання в обліку, звітності і аудиті в Україні міжнародних стандартів. Разом з тим встановлено, що процес гармонізації вітчизняного законодавства невиправдано затягнувся в часі, що свідчить про зволікання і непослідовність дій владних еліт України, порівняно з іншими східноєвропейськими країнами. Така ситуація вимагає від органів влади оперативного реагування шляхом розробки і здійснення системних заходів, спрямованих на мобілізацію інтелектуальних, фінансових, матеріальних та інших ресурсів на досягнення завдань, передбачених Стратегією сталого розвитку “Україна – 2020”.
Посилання
Угода про партнерство і співробітництво між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами. URL: https://uk.wikipedia.org.
Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16 липня 1999 р. № 996-XVI (із наступними змінами та доповненнями).
Постанова Кабінету Міністрів України від 28.10.1998 р. № 1706 “Про затвердження Програми реформування системи бухгалтерського із застосуванням міжнародних стандартів обліку і звітності”.
Захожай В.Б. Основи фінансового аналізу, менеджменту і контролю [Текст] : навч. посіб. : у 2-х т. / В.Б. Захожай, М.І. Коваль, К.В. Захожай. Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2019. Т. 1. 594 с.
Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, з однієї сторони, та Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27 червня 2014 року. 212 с. URL: comeuroint.rada.gow.ua/komevroint/doccatalog/document?id=5.
Стратегія сталого розвитку “Україна – 2020”, схвалена Указом Президента України від 12 січня 2015 року № 5/2015.
Uhoda pro partnerstvo i spivrobitnytstvo mizh Ukrainoiu i Yevropeiskymy Spivtovarystvamy ta yikh derzhavamy-chlenamy. Available at: https://uk.wikipedia.org.
Zakon Ukrainy “Pro bukhhalterskyi oblik ta finansovu zvitnist v Ukraini” vid 16 lypnia 1999 r. № 996-XVI (iz nastupnymy zminamy ta dopovnenniamy).
Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy vid 28.10.1998 r. № 1706 “Pro zatverdzhennia Prohramy reformuvannia systemy bukhhalterskoho iz zastosuvanniam mizhnarodnykh standartiv obliku i zvitnosti”.
Zakhozhai V.B. Osnovy finansovoho analizu, menedzhmentu i kontroliu [Tekst]: navch. posib.: u 2-kh t. / V.B. Zakhozhai, M.I. Koval, K.V. Zakhozhai. Kyiv: Nats. akad. vnutr. sprav, 2019. T. 1. 594 р.
Uhoda pro asotsiatsiiu mizh Ukrainoiu ta Yevropeiskym Soiuzom, z odniiei storony, ta Yevropeiskym spivtovarystvom z atomnoi enerhii i yikhnimy derzhavamy-chlenamy, z inshoi storony vid 27 chervnia 2014 roku. 212 р. Available at: comeuroint.rada.gow.ua/komevroint/doccatalog/document?id=5.
Stratehiia staloho rozvytku “Ukraina – 2020”, skhvalena Ukazom Prezydenta Ukrainy vid 12 sichnia 2015 roku № 5/2015.