ДЕРЖАВНО-ПРИВАТНЕ ПАРТНЕРСТВО У ПРОЦЕСІ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ РЕГІОНУ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2019-3(5)-208-217Ключові слова:
державне регулювання, державно-приватне партнерство, соціальна інфраструктура, розвиток соціальної інфраструктури, взаємодія влади та бізнесу.Анотація
В статті досліджено основні складові державно-приватного партнерства у процесі розвитку соціальної інфраструктури регіону. З’ясовано, що на рівні регіону державно-приватне партнерство є ефективним інструментом для розвитку соціальної інфраструктури, так як відбувається злиття ресурсів бізнесу у вигляді фінансів, менеджменту, підприємницького досвіду, інновацій та ресурсів держави у вигляді основних фондів (власності), законодавчої та інформаційної підтримки. Визначено найбільш значущі принципи організації державно-приватного партнерства в регіоні. Доведено, що розрахунок потреби в об'єктах соціальної інфраструктури здійснюється з урахуванням різних факторів. З початку виявляються фактори розміщення об'єктів соціальної інфраструктури. Пропонується впровадити наступні найбільш істотні групи факторів: демографічні, що враховують щільність і склад населення; фінансові, показують потенційний обсяг споживання домашніми господарствами послуг, а також можливості бюджету та утримання об'єкта соціальної інфраструктури; якісні, що дозволяють оцінити рівень якості надання послуг організаціями; інвестиційно-привабливі, що безпосередньо впливають на приплив інвестицій в регіон. Створення інформаційної бази про потенційних інвесторів і потреби соціальної інфраструктури є необхідною умовою ефективної роботи органу з державно-приватного партнерства в регіоні. Тому необхідно провести первинний моніторинг потенційних інвесторів, і їх можливостей. Так само необхідний детальний моніторинг потреб організацій соціальної інфраструктури. Формування такого підходу співпраці в реалізації механізму взаємодії регіональної влади, бізнесу та громадянського суспільства є найбільш ефективним для зняття соціальної напруженості, підвищення соціальної відповідальності бізнесу, зняття бюджетної навантаження. Метод соціального проектування є одним з універсальних рішень конкретних завдань. Проектне управління появою та реконструкцією об'єктів соціальної інфраструктури дозволяє якісно і кількісно вирішити завдання забезпечення населення послугами, виключити нецільове використання коштів, максимально вивести об'єкти соціальної інфраструктури на самоокупність.
Посилання
Ільїн С.В. Розвиток державно-приватного партнерства в системі фінансування об’єктів соціальної інфраструктури / С.В. Ільїн // Молодий вчений. – 2015. – № 10(2). – С. 16-19.
Хєда С. Державно-приватне партнерство: світовий досвід і перспективи розвитку в Україні. / С. Хєда // Юридична Газета. – 2018. – № 31- 32. (425-426) – С. 18-22.
Шилепницький П.І. Державно-приватне партнерство: теорія і практика : монограф. / П.І. Шилепницький. – Чернівці: [б. в.], 2011. – 455 с
Розвиток партнерства між місцевою владою та недержавним сектором у сфері надання громадських послуг: монограф. / О.В. Берданова, В.М. Вакуленко, М.Д. Василенко та ін.; За ред. Ю.П. Лебединського. – Ужгород : Патент, 2013. – 192 с.
Авксєнтьєв М.Ю. Державно-приватне партнерство як сучасний механізм залучення інвестицій в інфраструктурні галузі України: авто- реф. дис. … канд. екон. наук: спец. 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» / М. Ю. Авксентьєв. – К., 2010. – 20 с.
Досвід та перспективи впровадження державно-приватних партнерств в Україні та за кордоном: монограф. / Б. Винницький, М. Лендьел, Б. Онищук, П. Сегварі. – К. : К.І.С., 2013. – 146 с.
Захаріна О.В. Публічно-приватне партнерство як механізм розвитку інфраструктури регіону [Електронний ресурс] / О.В. Захаріна, Л.І. Симоненко, М.І. Сайкевич // Державне управління: удосконалення та розвиток. – 2018. – № 2. – Режим доступу: http://www.dy.nayka.com. ua/pdf/2_2018/32.pdf
Папп Н.В. Інструменти державно-приватного партнерства / Н.В. Папп // Сталий розвиток економіки. – 2019. – №1. – С. 109–115.
Підготовка та реалізація проектів публічно-приватного партнерства: Практичний посібник для органів місцевої влади та бізнесу / С. Грищенко. – К., ФОП Москаленко О.М., 2011. – 140 с.