СУДОВА ТОВАРОЗНАВЧА ЕКСПЕРТИЗА ОБЛАДНАННЯ, ЯКЕ ЗАВОЗИТЬСЯ В УКРАЇНУ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ПОШКОДЖЕНЬ ПРИ ТРАНСПОРТУВАННІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-2(14)-79-89Ключові слова:
експертиза обладнання, пошкодження обладнання, дослідження упаковки, вартість обладнання.Анотація
Експертною практикою по дослідженню імпортованого в Україну обладнання встановлено, що значна частина поставляється з-за кордону технічного і технологічного устаткування є відновленим обладнанням або тим, що вже було у використанні. Така особливість встановлена в зв’язку з тим, що упаковка подібного роду вантажу не є заводською від виробника, а виготовляється або користувачем обладнання, або відправником. Особливість упаковки стає причиною пошкодження при перевезені. У таких вантажів – їх конструкція знаходиться в прямому зв’язку з вимогами упаковки, так як краще виробника ніхто подібні вантажі упаковувати не може. Загальні правила і стандарти, які визначають базові вимоги до упаковки вантажу не завжди виконуються і обладнання надходить з ушкодженнями. Потреба в проведенні товарознавчої експертизи пошкодженого при перевезені обладнання виникає як у досудовому порядку (на стадії підготовки претензії до постачальника або перевізника), так і в процесі розгляду у судах. Досліджено та проаналізовано загальні конструктивні вимоги до упаковки бувшого у використанні обладнання, що імпортується в Україну, порядок його кріплення та фіксації у транспортних засобах. Визначені основні види пошкоджень устаткування та причини, що призводять до їх виникнення при транспортуванні. Наведено алгоритм дослідження імпортного технологічного обладнання, яке було пошкоджено при транспортуванні в Україну, порядок складання дефектної відомості та кошторису відновлюваних робіт. Визначено види вартості, які визначаються експертом при оціночному дослідженні такого обладнання відповідно вимог Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав».
Посилання
Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні: Закон України від 12.07.2001р. №.2658 – ІІІ. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/ show/2658-14 (дата звернення: 08.04.2021).
Про затвердження Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав»: Постанова Кабінету міністрів України від 10.09. 2003 р.№ 1440. URL: https://zakon.rada. gov.ua/laws/show/1440-2003-%D0%BF#Text (дата звернення: 08.04.2021).
Селиверстов М.Н. Страховая экспертиза грузов: практ. Пособие. Москва: Анкил, 2007.- 312 с.
Управление перевозками: в 2т./ под общ. Ред. Е.В. Будриной. Санкт-Петербург: Бонниер Бизнес Прес, 2007. – 350 с.
Архипов В.В., Васюкова А.Т. Экспертная оценка рыночной стоимости оборудования по переработке сельскохозяйственной продукции. Киев: Национальный аграрный университет Украины, 2003. – 167 с.
Попеско А.И., Ступин А.В., Чесноков С.А. Износ технологических машин и оборудования при оценке их рыночной стоимости: Учебное пособие. Москва: ОО «Российское общество оценщиков», 2002. – 241 с.
Савин В.И., Щур Д.Л. Перевозки грузов автомобильным транспортом: Справочное пособие. Москва: Издательство «Дело и Сервис», 2007. – 544 с.
Савин В.И. Перевозки грузов железнодорожным транспортом: Справочное пособие. Москва: Издательство «Дело и Сервис», 2007. – 760 с.
Архіпов В.В. Класифікація експертних завдань, які вирішуються в рамках судово-товарознавчої експертизи. /Часопис Київського університету права НАН УКРАЇНИ: Український науково-теоретичний часопис, КУП НАН України, 2007- Вип.4.- с.181-188.
Загальний підхід до експертної оцінки машин і устаткування при проведенні судово-товарознавчих експертиз: метод. реком./ М.Є. Башкатова та ін. Донецьк, ДНДІСЕ, 2003. – 73с.
Чечеткина Н.М., Путилина Т.И. Горбунева В.В. Товароведная экспертиза. Ростов на Дону: «Феникс», 2000. – 512 с.