ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ РИНКОВОЇ ВАРТОСТІ АКЦІЙ АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА З МЕТОЮ ВИКУПУ У МІНОРИТАРНИХ АКЦІОНЕРІВ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2022-4(22)-40-50Ключові слова:
Цінні папери, оцінка цінних паперів, визначення вартості акцій, судова експертиза, національні стандарти оцінки, міноритарний пакет акцій, методика судової експертизи, оцінювач.Анотація
Анотація. Обов’язковий продаж акцій акціонерів на вимогу особи, яка є власником домінуючого контрольного пакету акцій, є новим інститутом у корпоративному праві України та знаходиться на етапі свого становлення, хоча судові експертизи по визначенню ринкової вартості акцій товариств судами призначаються та виконуються, але ґрунтовних досліджень з цього питання на сьогодні не має. Наукових праць, присвячених дослідженню визначення вартості акцій у процедурі squeezeout, незначна кількість. Проводиться аналіз діючих законодавчих актів по визначенню вартості міноритарних пакетів акцій у процедурі squeeze-out. Доведено, що методи та способи визначення ринкової вартості акцій для цілей примусового викупу в принципі не повинні відрізнятися від методів визначення ринкової вартості тих самих акцій для інших цілей. Відповідно, і методичні основи застосування знижок та премій при оцінці акцій (а також кількісні значення премій та знижок) не повинні відрізнятися у разі примусового викупу та інших цілей оцінки тих самих акцій. У разі застосування відмінних значень знижок та/або премій щодо вартості акцій з метою примусового викупу від значень знижок та/або премій при визначенні ринкової вартості акцій для інших цілей, необхідно в чинному законодавстві передбачити, що суб’єкт оціночної діяльності повинен визначати інший, не ринковий вид вартості акцій саме для цілей примусового викупу. Враховуючі набуту експертну практику та досвід в оцінці акцій автори пропонують деякі науково-методологічні положення, щодо регламенту проведення судових експертиз по визначенню вартості акцій для викупу акцій процедури squeeze-out. Запропоновано визначати ринкову вартість однієї акції, як ціну однієї акції у складі стовідсоткового пакета, оскільки лише за цих умов може бути визначено єдину ціну для всіх акціонерів без урахування розміру їх міноритарних пакетів акцій. Встановлено, що визначення ціни акцій виходячи з розміру пакета акцій, що викуповується, а не стовідсоткового пакета, порушує права міноритарних акціонерів, які примусово позбавляються своїх акцій без справедливої компенсації. Пропонується при оцінці ринкової вартості акцій з метою примусового викупу знижки на нестачу контролю не застосовувати. Поправку на неліквідність акцій міноритарних пакетів акцій при розрахунку вартості для зазначених цілей також не рекомендовано застосовувати, тому що угода обов’язково відбудеться, так як на її термін не впливає фактичний ступінь ліквідності акцій, які оцінюються. Авторами наведено деякі науково-методологічні положення щодо визначення ринкової ціни акцій міноритарних акціонерів при їх обов’язковому продажу на вимогу особи, яка є власником домінуючого контрольного пакету акцій (squeeze-out).
Посилання
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах: Закон України від 23.03.2017 р. № 1983-VIII. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/1983-19#Text (дата звернення 09.08.2022).
Про акціонерні товариства: Закон України від 17.09.2008р. №514- VI. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/514-17#Text (дата звернення 09.08.2022).
Бєлкін Л.М. Ілюстрація узаконеного державою грабунку міноритарних акціонерів. Stock world. URL: https: //www. stockworld.com.ua/ru/column/iliustratsiiauzakonienogho- dierzhavoiu – ghrabunkuminoritarnikh- aktsionieriv. (дата звернення 09.08.2022).
Бігняк О.В. Цивільно-правовий захист корпоративних прав в Україні : дис. д-ра юрид. наук: 12.00.03 / Національний університет «Одеська юридична академія». Одеса, 2018. С. 226.
Дорошенко Л.М., Пилявець В.В. Визначення справедливої ціни обов’язкового продажу акцій. Часопис Київського університету права. 2020, №3. С.156-162.
Дорошенко Л.М. Щодо відповідності процедури обов’язкового продажу акцій (squeeze-out) принципу непорушності права власності, Підприємництво, господарство і право. 2020 №7. С.76-82.
Клогойда О., Стафійчук В. Захист прав міноритарних акціонерів у процедурі примусового продажу акцій (squeeze-out). Право України, 2018 №7. С.143-176.
Ігонін В., Шматов А. Сквіз-аут, що вистояв у судах. Юридична газета. URL: ttps://yur-gazeta.com/publications/practice/ inshe/skvizaut-shcho-vistoyav-u-sudah. html.(дата звернення 09.08.2022).
Про затвердження Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав»: Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2003р. № 1440. URL: http://zakon.nau.ua/doc/?code=1440- 2003-%EF. (дата звернення 09.08.2022).