ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ВИЗНАЧЕННЯ РЕФАЙЛІНГУ ЯК ОДНОЇ ІЗ СКЛАДОВИХ КІБЕРЗЛОЧИНУ В УКРАЇНІ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ СУДОВИХ ЕКСПЕРТИЗ (ЕКСПЕРТНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ)
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-3(15)-80-86Ключові слова:
нелегальна термінація трафіку, рефайлінг, судова експертиза.Анотація
Експертні дослідження передбачають, що дослідження, проведені експертом, здійснюються на підставі чинного законодавства та на основі спеціальних знань, матеріальних об’єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи. В світі та в Україні не існує на сьогодні єдиної методології визначення шкоди від небезпечних діянь у кіберпросторі та/або з його використанням, в тому числі для цілей судочинства. Однак це не заперечує можливості досліджень у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку, де предметом злочинних посягань є саме комп’ютерна інформація. Також в спеціалізованих експертних установах України здійснюється методичне забезпечення дослідження програмних продуктів як засобів здійснення комп’ютерних злочинів. В статті наведено основні типи та види кіберзлочинів. Більш детально в статті приділено увагу рефайлінгу (незаконна підміна телефонного трафіку). Розглянуті основні види систем виявлення рефайлінгу, особливості та проблемні питання проведення експертних досліджень щодо визначення рефайлінгу. Викладені перспективи подальших досліджень з питань, що стосуються визначення рефайлінгу. Тематика проведених досліджень відноситься та спрямована на підвищення ефективності наукових досліджень у сфері телекомунікацій та інформаційних технологій. Рекомендується для використання при проведенні комплексного інженерно-технічного дослідження (експертна спеціальність 10.9 «Дослідження комп’ютерної техніки та програмних продуктів», 10.17 «Дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів») та дослідження у сфері інтелектуальної власності (експертна спеціальність 13.1.2 «Дослідження, пов’язані з комп’ютерними програмами і компіляціями даних (базами даних)).
Посилання
Наказ Міністерства юстиції України Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень : прийнятий 8 жовт. 1998 року № 53/5 // Офіційний вісник України. – 1998. – № 46.
Закон України «Про телекомунікації». – Верховна Рада України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/1280-15.
Проблемні питання протидії рефайлінгу в Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https:// journals.indexcopernicus.com/api/file/ viewByFileId/767939.pdf.
Проблеми правового та експертного забезпечення правоохоронної діяльності у сфері протидії кіберзлочинності [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.academy.ssu.gov.ua/ua/page/ page_1581430420.htm.
Пассивные методы выявления нелегальной терминации трафика [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https:// habr.com/ru/post/320716/.
Дослідження програмних засобів щодо їх віднесення до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації : методичні рекомендації. – Київ : ІСТЕ СБУ, 2016. – 31 с.
Кримінальний кодекс України. – Верховна Рада України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada. gov.ua/laws/show/2341-14.
Гладьо Ю.О. Правові аспекти відшкодування операторам мобільного зв’язку шкоди, завданої рефайлінгом. Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід: матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 21-22 квіт. 2017 р.). Тернопіль: Економічна думка, 2017. С. 341-344.
Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України». – Верховна Рада України [Електронний ре- сурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada. gov.ua/laws/show/2163-19.
Карчевський М.В. Злочини в сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку (тези лекцій) / М.В. Карчевський // Злочини в сфері використання ІТ. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// it-crime.at.ua/index/tezi_lekcij/0-31.
Кіберзлочинність у всіх її проявах: види, наслідки та способи боротьби. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https:// www.gurt.org.ua/articles/34602/.