ЩОДО ДОСЛІДЖЕННЯ ДАНИХ КОРИСТУВАЧА/ВЛАСНИКА МОБІЛЬНОГО ТЕЛЕФОНУ У ЧАСТИНІ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ НОМЕРУ ОПЕРАТОРА ТА ДАНИХ WHATSAPP
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2022-4(22)-51-58Ключові слова:
експертне дослідження, месенджер, спеціаліст, судова експертиза, WhatsApp.Анотація
Анотація. В процесі проведення судових експертиз, експертних досліджень з метою виявлення інформації про обставини справи, що має значення для подальшого виявлення, попередження, припинення та розслідування злочинів, які вчиняються із використанням сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій, експерт/спеціаліст здійснює взаємопов’язані за змістом експертного завдання дії для вирішення поставлених питань. За результатами аналізу наявної практики виконання судових експертиз, експертних досліджень здійснено узагальнення та висновки, що сприятимуть проведенню об’єктивних та науково-обґрунтованих досліджень щодо питань визначення користувача/власника номеру мобільного телефону за даними месенджерів, на прикладі месенджера WhatsApp. Аналіз досліджень і публікацій свідчить про те, що даному питанню не приділяється значна увага. Наукові дослідження щодо особливостей дослідження обміну повідомленнями, зокрема месенджеру WhatsApp, не знайдено. В даній статті наведено приклад (варіант) проведення дослідження, алгоритм (послідовність дій щодо процесу визначення/встановлення користувача/власника номеру мобільного телефону за даними WhatsApp переписки з іншим абонентом; здійснення ідентифікації користувача при його первинній реєстрації у програмному забезпеченні (месенджері) WhatsApp. Тестова передача повідомлення здійснювалась від абонента №1 (телефон на базі операційної системи Android) до абонента №2 (телефон на базі операційної системи IOs). Рекомендується для використання при проведенні комплексного інженерно-технічного дослідження (експертна спеціальність 10.9 «Дослідження комп’ютерної техніки та програмних продуктів», 10.17 «Дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів»).
Посилання
Діяльності оперативних підрозділів Національної поліції України щодо протидії злочинам, які вчиняються із використанням сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій: наук. практ. рекомендації / Б.І. Бараненко, О.В. Бочковий, В.М. Комарницький, М.В. Кривонос. Луган. держ. ун-т внутр. справ ім. Е. О. Дідоренка. Сєвєродонецьк: РВВ ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка, 2019. 110 с.
Про електронні комунікації : Закон від 16.12.2020 № 1089-IХ // База даних «Законодавство України»/ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1089- 20.
Про інформацію: Закон від 02.10.1992 № 2657-XII // База даних «Законодавство України»/ВР України. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/2657-12.
Про судову експертизу: Закон від 25.02.1994 № 4038-XII // База даних «Законодавство України»/ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4038- 12.
Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень: Наказ Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 // База даних «Законодавство України»/ВР України. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98.
Голікова О.В., Заікіна Т.В. Особливості дослідження систем обміну миттєвими повідомленнями (месенджеру) «Telegram» // Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління : електронне наукове видання : збірник. 2021. № 6 (18). Київ : Видавництво Ліра-К, С. 28-36.