ГЛОБАЛЬНІ ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ ОСВІТНІ ТРЕНДИ У ПІДГОТОВЦІ СУЧАСНИХ ФАХІВЦІВ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2022-5(23)-128-135Ключові слова:
освітній процес, компетентністний підхід, реформування системи вищої освіти, публічне управління.Анотація
Анотація. В статті досліджено напрями реформування освітніх процесів у підготовці сучасних фахівців в Україні на основі глобальних ініціатив щодо відповідального управління освітньою діяльністю та європейських принципів якості вищої освіти. Ціллю статті є реформування складових механізму впровадження компетентністного підходу для оновлення освітніх процесів та підготовки сучасних фахівців публічного управління та інших галузей економіки. Інформаційною та методичною базою дослідження є комплексний та системний підхід до впровадження компетентнісного підходу у закладах вищої освіти для підготовки фахівців. Глобальні ініціативи ООН, рекомендації Європейської асоціації із забезпечення якості вищої освіти. У результатах визначено основні напрями розвитку освітніх процесів в Україні, глобальні та євроінтеграційні цілі, принципи та методи реформування освітніх процесів для закладів вищої освіти. Визначено особливості впровадження компетентністного підходу закладах вищої освіти України у підготовці фахівців фармацевтичного сектору. Запропоновано механізм розвитку викладацького потенціалу, який сприятиме покращенню сучасної освіти в Україні в умовах сталого розвитку. У висновках зроблено фокус на аспекти розвитку публічної служби. Обґрунтовано актуальність Концепції утворення вищої школи публічного управління, виділено ключові групи стейкхолдерів щодо її реалізації та ключові вектори розвитку для забезпечення безперервного навчання державних службовців (навчання державних службовців за сім’ями та рівнями посад державно служби; індивідуальна траєкторія професійного розвитку осіб; стажування в органах влади). Визначено цільові орієнтири у підготовці фахівців в сфері публічного управління: наближеність та доступність освітніх послуг; навчання осіб, зарахованих до кадрового резерву; науково-методичне та експертно-аналітичне забезпечення системи професійного навчання; просвітницька робота з громадянами України щодо їх залучення до державної служби.
Посилання
Андрющенко В. Глобальні тренди розвитку освіти ХХІ століття // Вища освіта України. – 2019. – №3. – С.5-14.
Врайт Г.Я., ГубаньР. В., Єрмакова С. С., Кадієвська І. А. та ін. Сучасні тенденції у філософії освіти: європейські практики та національні перспективи: монографія. – Харків: Факт, 2020. – 120 с.
Лондар С.Л., Денисюк О. Я., Литвинчук А.О., Терещенко Г. М., Пронь Н. Б., Бахрушин В. Є. Освітня аналітика України // Інститут освітньої аналітики. – 2020. – №3(10). – С.108-127.
Стратегія розвимтку вищої освіти в Україні на 2021-2031 рр. – Київ: Міністерство освіти і науки України, 2020. – 71 с.
United Nations Global Compact (2021). Principles for Responsible Management Education. https://www.unglobalcompact. o r g / t a ke - a c t i o n / a c t i o n / m a n a g e m e n teducation
Стандарти та рекомендації щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти. – Київ: Ленвіт, 2006. – 35 с.
Орлова Н. Підготовка фахівців з публічного управління в умовах євроінтеграції України // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2019. -№3 (104). – С.139-150.
Мохова Ю., Орлова Н. Роль цифрових компетентностей у формуванні ціфрового суспільства // Наукові перспективи. – 2021. – №5(11). – С. 154-162.
Реформа державної служби. Національне агентство України з питань державної служби. https://nads.gov.ua/diyalnist/ reforma-derzhavnoyi-sluzhbi