ПРОБЛЕМАТИКА ПРОВЕДЕННЯ СУДОВО-ПОЧЕРКОЗНАВЧОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПРИ ІДЕНТИФІКАЦІЙНОМУ ДОСЛІДЖЕННІ ПОЧЕРКУ ТА ПІДПИСІВ В ЕЛЕКТРОННИХ ДОКУМЕНТАХ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2023-1(25)-56-61Ключові слова:
судова почеркознавча експертиза, електронний документ, реквізити електронного документа, монтажАнотація
Публікація присвячена вивченню проблеми проведення судово-почеркознавчої експертизи при ідентифікаційному дослідженні почерку та підписів в електронних документах. Стрімкий розвиток досягнень науки і техніки, вдосконалення форм та методів злочинної діяльності потребують від судового експерта постійного вдосконалення знань щодо можливостей дослідження доказової інформації за допомогою спеціальних знань. Ці знання за Кримінальним процесуальним кодексом України можна залучити двома способами: за допомогою спеціаліста і шляхом проведення судової експертизи. У статті викладені поняття предмету судового почеркознавства, а також зазначено, що може бути об’єктом почеркознавчої експертизи. Опрацьовані завдання судової почеркознавчої експертизи та їхня мета. Окрему увагу приділено переліку питань, що можуть бути поставлені на вирішення судової почеркознавчої експертизи. Окреслено поняття монтажу зображень, що не може розглядатись у відриві від природи цифрового зображення. Здійснюється аналіз законодавчої бази у сфері електронного документообігу й тенденцій технічного розвитку у сфері створення і передачі електронних документів. Аналізуються окремі механізми застосування електронних документів, зокрема їх використання під час тендерних закупівель і під час обміну між державними органами, підприємствами, установами й організаціями. На основі практичних досліджень встановлено проблематику ідентифікації реквізитів документів в електронному вигляді. Розглядаються національні нормативно-правові акти, що забезпечують регулювання застосування терміну «електронний документ»; особливості його комплексного дослідження в рамках проведення комплексних почеркознавчих, комп’ютерно-технічних та фототехнічних експертиз. Зроблено висновки щодо перспектив досліджень електронних документів в межах виконання почеркознавчих експертиз, а саме щодо зміни підходів проведення експертиз через розширення кола об’єктів дослідження та поєднання нових методів дослідження.
Посилання
Національний стандарт України ДСТУ 2732:2004 «Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять».
Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг». Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2003. № 36. Cт. 275.
Цивільний процесуальний кодекс України від 18 березня 2004 року № 1618-IV. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 40–41, 42. Ст. 492.
Закон України «Про судову експертизу». Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1994. № 28. Cт. 232.
Кримінальний процесуальний кодекс України від 13 квітня 2012 року №4651-VI . Відомості Верховної Ради України. 2013. № 9–10, № 11–12, № 13. Cт. 88.
Наказ Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень».
Рішення Координаційної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України від 02.03.2012.
Закон України «Про публічні закупівлі». Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2016. № 9. Cт. 89.