ЗНАЧИМІСТЬ МАЛОЗНАЧНИХ СПРАВ У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-4(10)-127-134Ключові слова:
малозначні справи, ціна позову, спрощене позовне провадження, повідомлення сторін, принцип гласності та відкритості судового розгляду, змагальність, справедливий судовий розгляд.Анотація
Стаття присвячена висвітленню проблеми ефективного правового регулювання розгляду малозначних справ у порядку цивільного судочинства України. Встановлено, що малозначні справи є окремою категорією справ спрощеного позовного провадження, яке було запроваджено у новій редакції Цивільного процесуального кодексу України від 15 грудня 2017 року. Виявлено, що до малозначних справ належать справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує двісті п’ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Виявлено, що під час розгляду малозначних справ існує низка процесуальних особливостей: підготовче засідання не проводиться, суд розглядає малозначну справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, однак суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування умов, визначених ст. 279 ЦПК. Крім цього, під час розгляду малозначних справ в жодному разі не проводяться судові дебати. Висловлено міркування про те, що внаслідок зазначених особливостей процесуального порядку розгляду малозначних справ у спрощеному позовному провадженні відбувається порушення принципів гласності та відкритості (публічності) судового розгляду, а також суттєве обмеження принципу змагальності. Також сторони малозначної цивільної справи позбавлені можливості скористатись низкою своїх процесуальних прав, передбачених ст. 43 ЦПК України. Обґрунтовується теза про те, що такі порушення свідчать про недотримання вимоги справедливого судового розгляду. Зроблено висновок про доцільність зараховувати до категорії малозначних справ лише справи, у яких ціна позову не перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження. Також видається доцільним усі справи спрощеного позовного провадження, в тому числі малозначні, розглядати в судовому засіданні з повідомленням сторін за клопотанням про це хоча б однієї із сторін незалежно від ціни позову. З погляду автора, запропоновані зміни до чинного ЦПК України будуть мати позитивний вплив на порядок розгляду усіх справ спрощеного позовного провадження та сприятимуть здійсненню справедливого цивільного судочинства відповідно до вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилання
Цивільний процесуальний кодекс України : Закон України від 18 березня 2004 р. Відомості Верховної Ради України. 2004. № 40–41, 42. Ст. 492.
Б. Гулько. Малозначні справи у практиці Верховного Суду. Судово-юридична газета. 28. 03. 2018. URL: https://sud.ua/ru/ news/blog/116476-maloznachni-spravi-upraktitsi- verkhovnogo-sudu-a6167e.
Манукян В. И. Международная защита прав человека: право, прецеденты, комментарии: науч.-практ. пособие. Киев : Истина, 2010. 480 с.
Ратушна Б. П. Дотримання принципів цивільного процесу України під час розгляду справ у спрощеному позовному провадженні. Науковий вісник юридичного факультету Львівського торговельно-економічного університету : зб. наук. пр. Серія юридична. Вип. № 6. 2018. С. 217-224.
Про державний бюджет на 2020 р. : Закон України від 14 листопада 2019 № 294-IX. URL: http: zakon.rada.gov.ua/ laws/show/995_043.
Рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2014 року. Справа «Шмушкович проти України», заява № 3276/10. URL: http://www.minjust.gov.ua.
Конвенція Ради Європи про захист прав людини і основоположних свобод від 04. 11. 1950 р. Уряд. кур’єр. 2010. № 14. Ст. 8.
Де Сальвиа М. Прецеденты Европейского Суда по правам человека. Руководящие принципы судебной практики, относящиеся к Европейской конвенции о защите прав человека и основоположных свобод. Судебная практика с 1960 по 2002 г. СПб. : Юрид. центр Пресс, 2004. 1072 с.