ЗЛОВЖИВАННЯ ПРАВАМИ У ТРУДОВИХ ПРАВОВІДНОСИНАХ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-1(13)-94-101Ключові слова:
зловживання, суб’єктивне право, баланс інтересів, трудові правовідносини, працівник, роботодавець.Анотація
Актуальність представленої проблематики очевидна і зумовлена складністю та відносною новизною аналізованих правових категорій. Зловживання суб’єктивним правом є одним із найцікавіших юридичних понять, пізнання якого пов’язане з деякими труднощами. Головна складність полягає в неприйнятті або запереченні існування зловживання правом як правового явища. У трудовому законодавстві відсутня пряма вказівка на неприпустимість зловживання правами суб’єктами трудових відносин, що створює реальну загрозу їх стабільного розвитку. Таким чином, невизначеність трудового законодавства створює не тільки можливість отримання особами, які зловживають правами, необгрунтованих переваг перед іншими суб’єктами, а й можливість безкарного вчинення діянь для задоволення власних потреб (при заподіянні при цьому шкоди іншим особам) або зневажливе ставлення до прав і законних інтересів інших осіб. Зазначені чинники обумовлюють актуальність теми проведеного дослідження. Звісно ж, для боротьби зі зловживанням правом з боку працівників і роботодавців, а також для появи у судів можливості виносити справедливі судові рішення, посилаючись на норми закону, потрібне легальне закріплення принципу неприпустимості зловживання правом у трудових відносинах. Для цього необхідно включити норму, яка містила б заборону на дії учасників трудових відносин, що завдають шкоди правам і законним інтересам інших осіб. Також необхідно конкретизувати обов’язки працівника і поряд з вимогою про сумлінне виконання трудових обов’язків, покладених на працівника трудовим договором, необхідно включити вимогу про добросовісну реалізацію працівниками прав, наданих чинним законодавством.
Посилання
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод : Рада Європи. Верховна Рада України. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/995_004#Text (дата звернення: 04.02.2021).
Кодекс законів про працю : Закон України від 10.12.1971 №322-VIII. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada. gov.ua/laws/show/322-08#Text (дата звернення: 04.02.2021).
Покровский И.А. История римского права. – Вступит, статья, переводы с лат., научн. ред. и коммент. А.Д. Рудокваса. – СПб.: Издатедьско-торговый дом Летний Сад, 1998, с.42.
Киселев И. Я. Новый облик трудового права стран Запада (прорыв в постиндустриальное общество). М., 2003. С. 39.
У Кіберполіції розповіли про обставини звільнення та поновлення на службі чоловіка Венедіктової. Радіо Свобода. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/newskiberpoliziya- kolesnyk/30960781.html (дата звернення: 04.02.2021).