ЕКОНОМІКО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ ЗАХИСТУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ: УКРАЇНСЬКИЙ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2022-3(21)-122-132Ключові слова:
інтелектуальна власність, правовий захист, право інтелектуальної власності, об’єкт права інтелектуальної власності, промислова власність, авторське право, патентне правоАнотація
Стаття присвячена виявленню та обґрунтуванню економіко-правових засад системи захисту інтелектуальної власності з позицій формування вітчизняного та європейського досвіду. Сучасний етап розвитку країн світу актуалізує питання захисту інтелектуальної власності у контексті забезпечення економічного розвитку та підвищення їх привабливості для міжнародної співпраці. У науковій літературі достатньо широко висвітлено підходи до визначення поняття «інтелектуальна власність», об’єктів інтелектуальної власності та промислової власності, їх класифікації. Визначено, що об’єкт інтелектуальної власності виступає нематеріально вираженим результатом інтелектуальної діяльності, зафіксованим на матеріальному носії, і надає його автору виняткове право власності на цей результат, яке набувається, здійснюється та захищається згідно з нормами чинного законодавства. З огляду на вагомість інтелектуальної власності для розвитку країн, сформувалося право інтелектуальної власності як окрема підгалузь цивільного права. Встановлено, що охорона і захист об’єктів інтелектуальної власності можливі за умови функціонування відповідної правової бази. Сучасне законодавство у сфері інтелектуальної власності охоплює Конституцію, Кодекси та Закони України, Укази Президента України і Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, чинні стандарти у сфері інтелектуальної власності, відомчі нормативно-правові акти, міжнародні договори та угоди в сфері інтелектуальної власності. Інституційною основою державної системи правової охорони інтелектуальної власності виступає низка спеціалізованих інституцій із визначеними завданнями та функціями. Стратегічні завдання держави щодо розвитку та захисту інтелектуальної власності в Україні виконує Національний офіс інтелектуальної власності. Сучасні процеси реформування системи захисту інтелектуальної власності пов’язуються із процесом європейської інтеграції та реалізацією положень Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.
Посилання
Проєкт «Стратегії розвитку високотехнологічних галузей до 2025 року». URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=c9b6f0b0-1ed5-4aba-a25e-f824405ccc64&.
Семків В. О., Шандра Р. С. Інтелектуальна власність : підручник. Львів: Галицький друкар, 2015. 280 с.
Цибульов П. М. Основи інтелектуальної власності : навчальний посібник. К. : Інститут інтелектуальної власності і права, 2003. 172 с.
Аксютіна А. В., Нестерцова-Собакарь О.В., Тропін В.В. та ін. Інтелектуальна власність: навч. посібник. Дніпро: Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2017. 140 с.
Сусліков Л. М., Дьордяй В. С. Патентознавство : навчальний посібник. Київ : Центр навчальної літератури, 2005. 232 с.
Право інтелектуальної власності України [за ред. В.І. Борисової]. Х.: Нац. юрид. акад.України, 2008. 112 с.
Законодавство в сфері інтелектуальної власності. URL: https://www.me.gov.ua.
Сайт Департаменту розвитку сфери інтелектуальної власності. URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?title=DepartamentRozvitkuTorgivli.
Сайт Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент). URL: https://ukrpatent.org/uk/articles/about.
Сайт Державної організації «Національний офіс інтелектуальної власності». URL: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=9b896f3f-88bb-4dd7-aa1d-4e30ad5235a4&title=DerzhavneOrganizatsiia-natsionalniiOfisIntelektualnoiVlasnosti.
Сайт Державної організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав». URL: http://uacrr.org/ua.
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011#Text.