ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА – ОСНОВОПОЛОЖНИЙ ПРИНЦИП ПРИВАТНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИН
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2024-4(32)-25-30Ключові слова:
верховенство права, законність, правові механізми, принципи, правовідносини, процесуальні правовідносини, судиАнотація
Принцип верховенства права має своє закріплення в нормах публічного та приватного права і займає одне з основних місць серед інших принципів. Верховенство права – це принцип, що охоплює найвищі загальнолюдські цінності та права, які закріплені в Конституції України і визначає людину вищою над державою. Основною метою верховенства права є утвердження порядку, який за своєю природою покликаний обмежувати вплив держави, здійснює обмеження держави, передусім суспільством, та створює відповідні правові механізми. Тлумачення і механізм правового застосування принципу верховенства права здійснюється Конституційним Судом України, судами загальної юрисдикції. Конституційний Суд України визначає, що дотримання принципу верховенства права є законодавчо обумовленим регулюванням суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов’язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України. Принцип верховенства права має попереджувальну функцію, а саме щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Принцип верховенства права у процесуальних правовідносинах взаємодіє з принципом законності і їх основна мета – це забезпечення дотримання завдання судочинства і закріплений у нормах національного процесуального законодавства. Принцип верховенства права розглянуто Європейською комісією «За демократію через право» (Венеційська комісія), а також закріплено у положенні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини. Принцип верховенства права породжує і основується на принципі законності. Принцип верховенства права покликаний захищати права і свободи учасників правовідносин.
Посилання
М. В. Цвік, О. В. Петришин, Л. В. Авраменко та ін. Загальна теорія держави і права: [Підручник для студентів юридичних вищих навчальних закладів]. за ред. д-ра юрид. наук, проф., акад. АПрН України М. В. Цвіка, д-ра юрид. наук, проф., акад. АПрН України О. В. Петришина. (Харків : Право, 2009), 197.
М. В. Цвік, О. В. Петришин, Л. В. Авраменко та ін. Загальна теорія держави і права: [Підручник для студентів юридичних вищих навчальних закладів], 198-199.
Ткачук П. «Застосування принципу верховенства права судами конституційної та загальної юрисдикції». Вісник Конституційного Суду України, 2005. ғ 5. с. 17.
П. М. Рабінович, Великий енциклопедичний юридичний словник / За ред. акад. НАН України Ю.С. Шемшученка. 2-ге вид., переробл. І доповн. К. : Вид-во «Юридична думка», 2012, 74.
О. В. Зайчук, О. Л. Копиленко, Н. М. Оніщенко та ін. Сучасна правова енциклопедія: за заг. ред. О.В. Зайчука ; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. К. : Юрінком Інтер, 2010, 49
М. В. Цвік, О. В. Петришина. Правова система України: історія стан та перспективи: у 5 т. Т. 1. Методологічні та історико-теоретичні проблеми формування і розвитку правової системи України (X. : Право, 2008), 148.
М. В. Цвік, О. В. Петришина. Методологічні та історико-теоретичні проблеми формування і розвитку правової системи України, 151.
П. М. Рабінович Великий енциклопедичний юридичний словник, 74.
Конституційний Суд України 3.4. Верховенство права. URL: https://ccu.gov.ua/storinka-knygy/34-verhovenstvo-prava
Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v020p710-11#Text
Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Мартинова Володимира Володимировича щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 469 Митного кодексу України від 31 березня 2015 року № 1-рп/2015 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v001p710-15#Text
М. В. Цвік, О. В. Петришина. Методологічні та історико-теоретичні проблеми формування і розвитку правової системи України, 155–169.
Верховний Суд / ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА як засада цивільного судочинства / Алла Олійник, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, кандидат юридичних наук, доцент. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2023_prezent/Prezent_Verhovenstvo_prava_zasada_sud.pdf
ЄВРОПЕЙСЬКА КОМІСІЯ «ЗА ДЕМОКРАТІЮ ЧЕРЕЗ ПРАВО» (ВЕНЕЦІЙСЬКА КОМІСІЯ) Доповідь про правовладдя. Ухвалено Венеційською Комісією на її 86-му пленарному засіданні (Венеція, 25–26 березня 2011 року) URL: https://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-AD(2011)003rev2-ukr