ОКУПАНТИ – ЗЛОЧИНЦІ: ОБ’ЄКТИВНА СТОРОНА КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ, ЩО НИМИ ВЧИНЯЮТЬСЯ В УКРАЇНІ В УМОВАХ ПОВНОМАСШТАБНОЇ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2025-1(33)-12-22Ключові слова:
воєнні кримінальні правопорушення, загально-кримінальні правопорушення, об’єкт, суб’єкт, об’єктивна, суб’єктивна сторона правопорушенняАнотація
У статті застосовано науково-методологічний підхід до аналізу об’єктивної сторони кримінальних правопорушень, що вчиняються окупантами в Україні в умовах повномасштабної війни. Визначено, що в умовах повномасштабної війни в Україні окупантами вчиняються дії, що за об’єктивною стороною кримінальних правопорушень підпадають під кримінальні злочини, передбачені відповідними статтями Кримінального кодексу України, що дозволяє дати їм правильну кваліфікацію при розгляді справ у судах. Мета роботи. Метою статті є комплексний аналіз та дослідження об’єктивної сторони кримінальних правопорушень, що вчиняються окупантами в Україні в умовах повномасштабної війни. Методологія. У запропонованій статті особливу увагу приділено аналізу аспектів практичного застосування існуючих методів виявлення та документування злочинної діяльності окупантів, процесуальному закріпленню доказової бази фактів здійснення злочинної діяльності згідно законодавства України. Наукова новизна. Доведено, що в процесі повномасштабної війни росіїї проти України окупантами все більше використовується організована злочинність, вчиняється безліч загально-кримінальних правопорушень. Розкрито методику підготовки підстав для правильної кваліфікації кримінальних злочинів, вчинених по відношенню як до військових України так і цивільного населення, що сприятиме прийняттю правильних рішень судовими інстанціями. Висновки. Зазначається, що автори детально аналізують об’єктивну сторону здійснюваних окупантами кримінальних правопорушень та розмежовують їх від суміжних. Поряд з нормами КК України автори розглядають положення деяких міжнародних актів і конвенцій, що порушуються путінською росією. Слід мати на увазі, що будь – які кримінальні правопорушення, як правило, вчиняються у сукупності з іншими, коли особа вчиняє два або більше кримінальних правопорушень, передбачених різними статтями або різними частинами однієї статті – Особливої частини КК України. По мірі розгляду матеріалу автори пропонують зміни та доповнення до КК України, що дозволить вдосконалити його зміст.
Посилання
Офіс Генерального прокурора. URL: https://www.gp.gov.ua
Кримінальний Кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 – Text
Закону України «Про державний кордон України» від 4 листопада 1991 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1777-12 – Text
Міжнародна конвенція проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність людини. Ця Конвенція була ратифікована Україною 26 січня 1987 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_085#Text 5. Они воруют наших детей: інтерв’ю с Оксаной Филипишеной. «Нехай говорят», 2023 р. № 16 (294). С. 13.
Міжнародна конвенція про боротьбу із захопленням заручників Резолюція Генеральної Асамблеї ООН 34/146 від 17 грудня 1979 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_087#Text
Бантишев А. Ф. Преступления против собственности в проекте УК (объект и общин вопросы анализа состава). Проблеми боротьби зі злочинністю у сфері економічної діяльності: мат. Міжнародної науково-практичної конференції 15-16 грудня 1998р., м. Харків «Право», 1999. С. 134–135.
Закон України « Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21 вересня 1999 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1068-14#Text
Армии бывают разные. События недели. 2023. № 16 (613), апрель 2023 год.
Черв’як П. Г. Медична енциклопедія. К. : Вид-во «Просвіта», 2001. 757 с.
Баулін Ю. В. Потерпілий від злочину (міждисциплінарне правове дослідження) Ю.В. Баулін : за заг. ред.. Ю.В. Бауліна, В.І. Борисова. Баулін Ю.В. Вибрані праці. Х.: «Право».2 013.
Дудоров О. О. Об’єктивна сторона злочину. Вибрані праці з кримінального права. Луганськ: РВВДДУВС ім. Є.О. Дідоренко, 2010, 952 с.
Кримінальне право України: особлива частина: Підручник / М.І. Бажанов, Ю.В. Баулін, В.І. Борісов та інш.; за заг ред.. проф. М.І. Бажанова, В.В. Сташиса, В.Я. Тація.-2-е вид., перероб. і доп. К.: Юрінкорм Інтер, 2005. 544 с.
Романюк Б. В., Бантишев О. Ф. Кримінальна відповідальність за спричинення смерті людині: кваліфікація таких діянь та їх відмежування від суміжних злочинів: монографія. Тернопіль: Вид-во «Підручники і посібники», 2017. 678 с.
Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України: У 2 т. Т.1 (за заг. ред. П.П. Андрушка, В.Г. Гончаренка, Є.В.Фесенка. 3-е вид., перероб. та доп). К. : Алерта; КНТ: центр учбової літератури. 2009. 964 с.
Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України: У 2 т. Т. 2 (за заг. ред. П.П. Андрушка, В.Г. Гончаренка, Є.В. Фесенка. – 3-е вид., перероб. та доп). К. : Алерта; КНТ: центручбової літератури. 2009. 624 с.