КІБЕРЗЛОЧИНИ ТА КІБЕРБЕЗПЕКА: БОРОТЬБА З КОМП'ЮТЕРНИМИ ЗЛОЧИНАМИ І КІБЕРАТАКАМИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/2522-4603.2023.3.7

Ключові слова:

кіберзлочинність, кібербезпека, комп'ютерні злочини, кібератаки, шахрайство, крадіжка особистих даних, шпигунство, критична інфраструктура, захист інформації, правоохоронні органи, міжнародна співпраця

Анотація

Дана робота досліджує різні типи кіберзлочинів та їхні особливості, а також методи та інструменти, які використовуються кіберзлочинцями, а також заходи, які можна вжити для захисту від кіберзлочинів; роль правоохоронних органів та міжнародної співпраці у боротьбі з кіберзлочинністю. Автор розглядає актуальні тенденції та прогнози розвитку кіберзлочинності в Україні та міжнародний досвід боротьби із кіберзлочинами. У роботі зроблена спроба ознайомитися з розвитком нових форм вчинення кіберзлочинів у контексті історичного розвитку. Кіберзлочини часто складні для розслідування через брак кваліфікованих кадрів, необхідних інструментів та міжнародної співпраці. Кіберзлочинці часто ховаються за анонімністю, що ускладнює їх ідентифікацію та притягнення до відповідальності. Законодавство у сфері кіберзлочинності постійно еволюціонує, адже не завжди встигає за темпами розвитку нових технологій. Важливо зазначити, що кіберзлочинність є серйозною загрозою для суспільства, тому необхідні спільні зусилля держави, приватного сектору та громадян для її подолання. Боротьба з кіберзлочинністю та забезпечення кібербезпеки – одна із найактуальніших проблем сьогодення. Це питання, яке потребує комплексного підходу, що містить як правові, так і технічні аспекти. Очікуваними результатами роботи є: – Визначення та систематизація основних понять кіберзлочинності та кібербезпеки. – Розробка типології кіберзлочинів. – Узагальнення та аналіз методів та інструментів кіберзахисту. – Визначення шляхів удосконалення діяльності правоохоронних органів у сфері боротьби з кіберзлочинністю. – Обґрунтування рекомендацій щодо розвитку кібербезпеки. – Результати дослідження можуть бути використані для розробки та вдосконалення політики кібер-безпеки на державному та приватному рівні. Розслідування кібератак як воєнних злочинів може допомогти притягнути винних до відповідальності, а також запобігти подібним злочинам у майбутньому.

Посилання

Юртаєва К. В. Кримінальна відповідальність за кіберзлочини, вчинені під час збройного конфлікту: міжнародні тенденції та українські реалії. Юридичний науковий електронний журнал. 2012. № 12. С. 409–414.

Музика В. В. Атрибуція кібератак проти об’єктів критичної інфраструктури: визначення основних проблем та шляхів їх вирішення : дис. … д-ра філософії : 081 / Нац. ун-т. «Одеська юридична академія». Одеса, 2021. 219 с.

Фещуков Г. В. Застосування МГП по відношенню до кібероперацій, що проводяться під час збройних конфліктів. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 9. С. 437–439.

Geers K. Strategic cyber security : Tallinn : NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, 2011. 169 p.

The Gravity of Russia's Cyberwar against Ukraine. OpinioJuris : веб-сайт. URL: https://opiniojuris.org/2023/04/19/the-gravity-of-russiascyberwar-against-ukraine/ (дата звернення: 25.02.2024).

The Prosecutor’s New Policy on ‘Cyber Operations’ before the International Criminal Court (and its Implications for Ukraine). Blog of the European Journal of International Law: веб-сайт. URL: https://www.ejiltalk.org/the-prosecutors-new-policy-on-cyber-operations-before-theinternational-criminalcourt-and-its-implications-for-ukraine-some-preliminaryreflections/ (дата звернення: 25.02.2024).

Information for victims. International Criminal Court : веб-сайт. URL: https://www.icc-cpi.int/victims/ukraine (дата звернення: 25.02.2024).

Римський статут Міжнародного кримінального суду. Міністерство юстиції України : веб-сайт. URL: https://minjust.gov.ua/m/ mijnarodniy-kriminalniy-sud (дата звернення: 25.02.2024).

Michael N. Schmitt, Tallinn Manual on the International Law Applicable to Cyber Warfare / Michael N. – Cambridge University Press (дата звернення: 25.02.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-20

Як цитувати

ПОЛІЩУК, В. (2023). КІБЕРЗЛОЧИНИ ТА КІБЕРБЕЗПЕКА: БОРОТЬБА З КОМП’ЮТЕРНИМИ ЗЛОЧИНАМИ І КІБЕРАТАКАМИ. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Юридичні науки, (3(66), 44-47. https://doi.org/10.32689/2522-4603.2023.3.7