ФОРМУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ ЗРОСТАННЯ СУСПІЛЬНИХ ЗАГРОЗ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4625-2023-2(68)-3Ключові слова:
державна політика, соціально-економічна галузь, етап, реалізація, громадське здоров’я, суспільні загрози, формування, розвитокАнотація
У статті визначено основні принципи системи громадського здоров’я як найбільш соціально ефективні, комплексні та стійкі способи зміцнення здоров'я населення та зниження тривалості захворювань. В останні роки проводиться активна діяльність із впровадження у систему оздоровчої профілактики мотивацію людей до ведення здорового життя. Для планування реформування системи охорони здоров'я та соціальної підтримки потрібна низка концептуальних підходів щодо збереження рівня громадського здоров’я. З’ясовано, що глобальні проблеми, такі як зростання неінфекційних захворювань, старіння населення, зростаючі витрати на охорону здоров'я, підкреслюють важливість інвестицій у громадське здоров'я та створюють потребу в комплексних послугах системи охорони здоров'я. Досліджено новітні стратегії громадського здоров'я, раціонально орієнтовані, тобто відбувається визнання суспільством того факту, що охорона здоров'я населення лише зусиллями традиційної медицини не може забезпечити бажаних результатів дозволяє порушити питання про межі діяльності служб системи охорони здоров’я у різних секторах публічного управління та зон відповідальності за показники громадського здоров'я. Доведено, що зростання основних показників громадського здоров'я, як найбільш соціально ефективних, комплексних та стійких способів зміцнення здоров'я населення та окремих людей, зниження тягаря хвороб, досягнення цілей сталого розвитку та загального охоплення послугами охорони здоров'я усіх верств населення є незалежним від соціального стану. В останні роки Міністерство охорони здоров’я веде активну роботу з впровадження в систему медичної профілактики модель мотивації громадян до ведення здорового способу життя. Обґрунтовано, що для подальшого розвитку системи громадського здоров'я на національному та місцевому рівнях потрібно більше ефективності щодо охорони здоров’я населення в її окремих територіальних утвореннях пов’язаних із укрупненням закладів охорони здоров’я та створення відповідної логістики для кожного населеного пункту, що входить в громаду. Основною ціллю є вивчення основних характеристик системи громадського здоров’я та результатів її впливу на суспільне благополуччя населення.
Посилання
Гойда Н.Г., Курділь Н.В., Вороненко В.В. Нормативно-правове забезпечення державно-приватного партнерства в охороні здоров’я України. Запорізький медичний журнал. 2013. № 5 (80). С. 104–108.
Григорович В.Р. Удосконалення управлінських механізмів державної підтримки системи охорони здоров’я в Україні. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2010. № 2. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=93 (дата звернення: 15.03.2023).
Державне управління реформуванням системи охорони здоров’я в Україні: навч.-наук. вид. / заг. ред. М.М. Білинської. Київ-Львів: НАДУ, 2012. 240 с.
Деякі питання електронної системи охорони здоров’я: Постанова Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. № 411 / Кабінет Міністрів України. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/deyaki-pitannyaelektronnoyi-sistemi-ohoronizdorovya (дата звернення: 15.04.2023).
Лехан В.М., Слабкий Г.О., Шевченко М.В. Аналіз результатів реформування системи охорони здоров’я в пілотних регіонах: позитивні наслідки, проблеми та можливі шляхи їх вирішення. Україна. Здоров’я нації. 2015. № 3. С. 67–86.
Лобас В.М., Шутов М.М., Вовк С.М. Методологія реформування систем охорони здоров’я, за кластерними підходами. Україна. Здоров’я нації. 2013. № 2 (26). С. 84–88.
Мартякова О.В., Трикоз І.В. Перспективи модернізації охорони здоров'я. Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. 2015. № 4 (32). С. 23–30.
Національна стратегія реформування системи охорони здоров’я в Україні на період 2015–2020 років / Міністерство охорони здоров’я України. URL: moz.gov.ua/uploads/0/691-strategiya.pdf (дата звернення: 13.03.2023).
Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення: Закон України від 19.10.2017 р. № 2168-19 / Верховна Рада країни. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2168-19 (дата звернення: 03.04.2023).