ЦИФРОВІЗАЦІЯ ПУБЛІЧНИХ ПОСЛУГ ЯК ЗАСІБ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4625-2024-4(76)-8Ключові слова:
цифровізація, публічні послуги, боротьба з корупцією, Україна, прозорість, ефективність, блокчейн-технології, громадянське суспільство, державне управління, держава, механізми публічного управління, доброчесністьАнотація
Автором досліджено та проаналізовано, що цифровізація публічних послуг в Україні відіграє важливу роль у протидії корупції. Виявлено впровадження електронних систем та інформаційних технологій, що допомагає зменшити можливості корупційних дій, забезпечує більшу прозорість та відкритість управління державними ресурсами і підвищує відповідальність посадових осіб перед громадянами. Досліджено різні аспекти цифровізації, від зменшення людського втручання до застосування блокчейн-технологій, та надає рекомендації для успішного впровадження цифровізації в Україні. Автор розглядає важливість електронних сервісів у зменшенні корупції в Україні. Автором обґрунтоване, що електронні сервіси дозволяють громадянам отримувати доступ до публічних послуг онлайн, уникнувши прямого контакту з посадовцями, що сприяє зменшенню можливості корупційних угод. Крім того, автор розглядає, як цифрові інструменти створюють ефективні механізми моніторингу та контролю за використанням бюджетних коштів, що допомагає вчасно виявляти неправомірні витрати. Такий підхід сприяє підвищенню ефективності управління та зменшенню корупційних ризиків у сфері публічних послуг. Крім цього, ця стаття обговорює застосування блокчейн-технологій у контексті боротьби з корупцією в Україні. Підкреслено, що блокчейн забезпечує надійність та недоторканість даних, ускладнюючи можливість їх фальсифікації та створюючи ефективний механізм відстеження транзакцій. Зазначено, що цифровізація публічних послуг є важливим інструментом для створення прозорої та ефективної системи управління, яка сприяє боротьбі з корупцією та підвищенню довіри громадян до владних структур. Ця стаття важлива для розуміння того, як сучасні технології можуть вплинути на зменшення корупції та покращення управління в державі.
Посилання
Гбур З. В. Фактори впливу корупції на економічну безпеку та шляхи їх вирішення. Інвестиції: практика та досвід. 2017 р. № 21. С. 77–81. URL: http://www.investplan.com.ua/?op=1&z=5777&i=16.
Запобігання корупції у приватному секторі : матеріали наук.- практ. онлайн «круглого столу», присвяченого 25‑річчю із дня створення НДІ вивчення проблем злочинності та 95‑річчю із дня народження акад. Володимира Сташиса (м. Харків, 1 лип. 2020 р.). Харків: Право, 2020 р. С. 214.
Іванова Н. В Цифровізація регіональних господарських систем як фактор протидії корупції та забезпечення економічної безпеки держави. Економічні науки. № 2, 2021 С. 297–303 URL: http://journals.khnu.km.ua/vestnik/wp-content/uploads/2023/04/2021-en-52-50.pdf
Корчак Н. Антикорупційні цифрові рішення: досвід України та особливість їх впровадження в умовах воєнного стану. Державне управління. 2, 2022 р. С. 13–16.
Парфентій Л. А. Корупція як загроза економічній безпеці України. Актуальні питання забезпечення фінансової безпеки держави в умовах глобалізації : зб. тез доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 17 лют. 2022 р.) / МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ, Наук. парк «Наука та безпека». Харків: ХНУВС, 2022 р. С. 192–196.
Про запобігання корупції: Закон України від 14 жовтня 2014 р. № 1700-VII URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/1700-18
Цифровізація – найпотужніший інструмент мінімізації та запобігання корупції. 2023 р. URL: https://nazk.gov.ua/uk/tsyfrovizatsiya-najpotuzhnishyj-instrument-minimizatsiyi-ta-zapobigannyakoruptsiyi-golova-nazk/
Шведова Г. Л. Корупція як загроза економічній безпеці України. Юридичний вісник. № 1, 2019 р. С. 179–183
Radchenko, Oleksandr, et al. Principles of natural capital preservation in the context of strategy of state environmental safety. In: E3S Web of Conferences. EDP Sciences, 2021. p. 09024.
Semenets-Orlova Inna Andriivna, Kyselova Yaroslava Yaroslavivna. Multidimensional management contemporary: generation of social meanings for a new collective identities. Public manаgement, 2018. 4, 264–273.
Semenets-Orlova Inna, et al. Requests for public information in the state Administration in situations of military operations. Ann. Fac. Der. U. Extremadura, 2022. 38, 249.