ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МЕХАНІЗМ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЦИВІЛЬНОЮ БЕЗПЕКОЮ НАСЕЛЕННЯ В ДЕРЖАВНОМУ ТА РЕГІОНАЛЬНОМУ ВИМІРІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-2224-2020-3(23)-165-177Ключові слова:
функції державного управління, надзвичайний стан, організаційний механізм, цивільна безпека, національна безпекаАнотація
Підкреслено, що в сучасних умовах вибір раціональної держав- ної політики у сфері забезпечення безпеки населення і захисту критично важ- ливих об’єктів у надзвичайних ситуаціях передбачає дослідження основних теоретичних і практичних підходів до організації системи державного управ- ління в Україні.
Зазначено, що аналіз й оцінка стану державного управління значно утруд- нені, оскільки вони тісно взаємопов’язані з державно-управлінською й еко- номічною ситуацією в Україні, невизначеністю низки суспільно-політичних та економіко-управлінських проблем, які безпосередньо впливають на всю систему державного управління. Особливо це актуально в сучасних умовах, коли фактори світового розвитку можуть розглядатись як такі, що гальму- ють розвиток, коли все більше країн замислюються над проблемою захисту національних цінностей (а в умовах пандемії коронавірусу COVID-19, що хопила весь світ, це стає світовою тенденцією). У зв’язку з цим у держав- ному управлінні велике значення в методологічному аспекті надається саме організаційним методам вирішення проблеми, за допомогою яких досягаєть- ся сформульована мета. Зазначено, що останнім часом значно посилилась увага науковців до питань, пов’язаних із системою організаційних механіз- мів державного управління національною безпекою держави. Серед них варто назвати таких авторів, як Т. Кравцова, Г. Калініченко, В. Воронкова, А. Оболенський, О. Коротич, А. Харчук, Р. Сукач та інші, які присвятили свої дослідження різним аспектам цієї проблематики. Однак сучасні дослідники зосереджують увагу переважно на окремих проблемах, при цьому питан- ня перетворення України на ефективну державу з точки зору забезпечення ефективної політики національної безпеки, особливо в питаннях цивільного захисту населення, ще не стали предметом всебічного науково-практично- го вивчення, що, своєю чергою, потребує системного аналізу ролі та місця цивільного захисту населення в державному управлінні громадською безпе- кою як частини забезпечення національної безпеки. Виходячи з цього, ме- тою статті є аналіз основних наукових підходів щодо організаційних механіз- мів державного управління цивільного захисту населення в державному та регіональному вимірі в перехідний період розвитку. Доведено, що в найза- гальнішому й приблизному вигляді можна вважати, що в сучасний період перед організацією державного управління України об’єктивно стоять такі завдання:
1. Модернізація всієї системи державного управління в Україні, подальша децентралізація державної влади, оптимізація діяльності існуючої системи виконавчої влади.
2. Розгортання й зміцнення суспільних інститутів, що забезпечують стій- кий демократичний розвиток суспільства та держави.
3. Формування й практичне здійснення державної політики, спрямованої на забезпечення безпеки населення і захист критично важливих об’єктів.
4. Забезпечення внутрішньої і зовнішньої безпеки суб’єктів державного управління на регіональному рівні, створення сприятливих мирних умов (в умовах ведення бойових дій на частині території України, що особливо акту- ально) для життєдіяльності регіону.
5. Досягнення гармонійного, збалансованого і взаємопов’язаного розвит- ку регіонів у взаємодії з центром на основі поглиблення процесів формуван- ня та функціонування загальнонаціонального ринку.
Питання про зміст і структуру функцій державного управління у сфері забезпечення безпеки населення і захисту критично важливих об’єктів поля- гає у визначенні місця і ролі регіональних суб’єктів державного управління у певній сфері життєдіяльності. Саме місце і роль регіону визначають його зміст і форму, а потім функції управління та інші особливості. На основі проведених досліджень визначено структуру та основні напрями діяльно- сті щодо забезпечення системи безпеки, яку слід розглядати як сукупність структур у сфері державної влади України та суб’єктів управління на місцевому рівні, організацій і громадян, а також спеціально створюваних органів управління, сил і засобів, які здійснюють цілеспрямовану діяльність і беруть безпосередню участь у реалізації цілей і завдань забезпечення безпеки у сфе- рі цивільного захисту.
Посилання
Кравцова Т. М., Калініченко Г. В. Дослідження видів функцій дер- жавного управління та їх значення у процесі державно-управлінської діяльності [Електронний ресурс] // Форум права. 2011. № 1. С. 522– 527. URL: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/FP/2011-1/11ktmdud. pdf
Мир на рубеже тысячелетий (про- гноз развития мировой экономи- ки до 2015 г.). Москва : Новый век, 2001. 592 с.
Воронкова В. Г. Менеджмент у дер- жавних організаціях. Київ : Профе- сіонал, 2004. 106 с.
Воронкова В. Г. Формування синер- гетично-рефлексивної моделі са- моуправлінського суспільства: ци- вілізаційний контекст // Гуманітар. вісн. Запоріз. держ. інженерної акад. Запоріжжя : Вид-во ЗДІА, 2012. Вип. 49. С. 17–28.
Оболенський А. Ю. Теорія системно- го підходу в державному управлінні // Вісн. Укр. Акад. держ. упр. при Президентові України. 1996. № 3. С. 151–158.
Регіональне управління : підруч- ник / за заг. ред. Ю. В. Ковбасюка, В. М. Вакуленка, М. К. Орлатого. Київ : НАДУ, 2014. 512 с.
Коротич О. Б. Державне управління регіональним розвитком України : монографія. Харків : Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. 220 с.
Коротич О. Б. Теоретико-методоло- гічні засади державного управління регіональним розвитком України : дис. … д-ра держ. упр. Харків, 2009. 482 с.
Волянський П. Б. Державне управ- ління медичним захистом населення від наслідків надзвичайних ситуацій в Україні: становлення і розвиток : монографія. Київ : Укр. технол. група, 2013. 360 с.
Харчук А. І., Сукач Р. Ю., Коліс- ник М. Я. Організація управління в надзвичайних ситуаціях [Електронний ресурс]. URL: http://ubgd.lviv.ua/moodle/pluginfile.php/14209/mod_folder/content/.
Кузніченко С. О. Державне управ- ління в надзвичайних ситуаціях: проблеми правового забезпечення. Юрид. вісн. 2010. № 3 (16). [Електронний ресурс]. URL: http://law.nau.edu.ua/images/Nauka/Naukovij_ jurnal/2010/ststji_n3_16_2010/Kuznichenko_52.pdf.
Потеряйко С. П. Організація державного управління у надзвичайних ситуаціях [Електронний ресурс] // Інвестиції: практика та досвід. 2011. № 2. URL: http://www.investplan.com.ua/pdf/2011_2/2_2011_23.pdf/
Про затвердження положення про штаб з ліквідації надзвичайної ситуації природного і техногенного характеру : Постанова Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 р. № 1201. [Електронний ресурс]. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/1201-2002-п