ПАРТНЕРСЬКІ ВІДНОСИНИ МІЖ ДЕРЖАВОЮ І ГРОМАДСЬКІСТЮ НА РІЗНИХ РІВНЯХ ЇХ СОЦІАЛЬНОЇ СТРУКТУРИЗАЦІЇ

Автор(и)

Ключові слова:

самоврядування, державне управління, деконцентрація, демократія, місцеві органи влади, суспільство, громадянське суспільство, державна політика, органи публічної влади, громадський контроль, соціальна структуризація

Анотація

Зазначено, що з позиції соціології, “управління — функція ор- ганізованих систем різної природи — технічних, біологічних, соціальних, що забезпечує збереження їх структури, підтримання певного стану або переве- дення в інший стан, відповідно до об’єктивних закономірностей існування даної системи, що реалізується програмою або свідомо поставленою метою”. Управління здійснюється шляхом впливу однієї підсистеми — керуючої, на іншу — керовану, на процеси, що протікають в ній, за допомогою інформацій- них сигналів або управлінських дій.

Доведено, що самоврядування дає можливість всім членам суспільства або окремого об’єднання найбільш повно висловлювати свою волю й інтереси, долати відчуження, ефективно боротися з бюрократизмом, сприяє громадській самореалізації особистості. Водночас, широка безпосередня участь в управлінні недостатньо компетентних учасників, які не несуть від- повідальності за свої рішення, суперечить суспільному поділу праці, знижує ефективність управління, ускладнює раціоналізацію виробництва. Це може призвести до домінування короткострокових інтересів над інтересами пер- спективними. Тому для суспільства завжди важливо знайти оптимальну міру поєднання самоврядування та професійного управління.

Визначено, що соціальне представництво виступає, з одного боку, най- важливішим посередником між державою і населенням, захищає соціальні інтереси в політично неоднорідному середовищі. З іншого боку, воно забез- печує дію механізму корекції політичної системи, що дає можливість випра- вити раніше прийняті рішення законним чином, не вдаючись до насильства. Доведено, що система соціального представництва впливає на найважливіші політичні зв’язки, сприяє соціальній інтеграції, тобто включенню різних со- ціальних груп, громадських об’єднань в політичну систему.

Запропоновано термін “самоврядування” вживати відповідно до кількох рівнів об’єднань людей: до всієї громади — громадське самоврядування або самоврядування народу, до окремих регіонів або громад — місцеве, до управ- ління виробництвом — виробниче самоврядування. Самоврядування розгля- дається як альтернатива державного управління. Ідеологія і практика само- врядування ведуть свій початок від первісної, общинно-родової демократії.

Встановлено, що на практиці централізація стала всюди “природною фор- мою управління”. У чистому вигляді, централізація не визнає автономії місць і навіть місцевого життя. Вона властива авторитарним режимам, але широко використовується також і режимами демократичними, де вважають, що полі- тичні свободи повинні бути закріплені тільки на загальнонаціональному рівні.

Визначено, що з моменту досягнення державою певних розмірів відмови- тися від існування місцевих органів стає неможливо. Таким чином, деконцен- трація постає однією з форм централізації і як ліки від надмірностей остан- ньої. Деконцентрація передбачає наявність місцевих органів, що залежать від уряду функціонально і в порядку підлеглості їх посадових осіб. Залежність посадових осіб означає, що керівництво місцевих органів призначається цен- тральним урядом і може бути ним заміщена”.

Посилання

International Standard ISO 26000: 2010(E) (2010), Guidance of social responsibility. Retrieved from: http://www.cnis.gov.cn/wzgg/201405/P020140512224950899020.pdf [Viewed on 20 January 2017].

Коваленко В. Громадські організа- ції в Україні: взаємодія між трьо- ма секторами / В. Коваленко, О. Юлдашев. — К.: МАУП, 2007. — 224 с.

Красносільська А. Гроші грома- дянського суспільства [Електрон- ний ресурс]. — Режим доступу: http://texty.org.ua/pg/blog/nartext/read/43568/Groshi_gromadanskogo_suspilstva

NGO Monitor (2015), “CSR (Corporate Social Responsibility) and the role of NGOs in BDS Divestment Campaigns in Europe” [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.ngomonitor.org/reports/csr_corporate_social_responsibilitycompaniesanddivestment_campaigns_in_europe_an_overview/

ОБСЄ Дослідження існуючого дос- віду та законодавства України у сфері фінансування громадських організацій органами державної влади, органами місцевого само- врядування та приватним секто- ром [Електронний ресурс]. — Режим доступу: http://www.osce.org/uk/ukraine/76891download=true

Русин Д. Грантовий браслет / Д. Ру- син // Кореспондент. — Вип. 5. — С. 18–20.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-05-30

Як цитувати

Миколаєць , А. (2018). ПАРТНЕРСЬКІ ВІДНОСИНИ МІЖ ДЕРЖАВОЮ І ГРОМАДСЬКІСТЮ НА РІЗНИХ РІВНЯХ ЇХ СОЦІАЛЬНОЇ СТРУКТУРИЗАЦІЇ. Публічне урядування, (3 (13), 126-135. вилучено із http://journals.maup.com.ua/index.php/public-management/article/view/505