НАПРЯМИ ДІЯЛЬНОСТІ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ПРАВОПОРЯДКУ У СФЕРІ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ВЧИНЕННЯ ПРАВОПОРУШЕНЬ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМИ ТА УСУНЕННЯ УМОВ ЇХ ВЧИНЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2522-4603.2022.3.4Ключові слова:
Військова служба правопорядку, реформа системи правопорядку у Збройних силах України, зміни у сфері правового регулювання діяльності Військової служби правопорядку, зміни у сфері компетенції Військової служби правопорядку, нові форми і методи попередження адміністративних та кримінальних правопорушень у Збройних силах УкраїниАнотація
У науковій статті встановлено, що питання дисципліни та правопорядку у Збройних силах України ще не на належному рівні. Причини нами такого стану перш за все є військова агресія Російської Федерації, досить часті зміни особового складу військових підрозділів, а також відсутність чіткої системи виховання військовослужбовців виявлення і попередження правопорушень. Відповідно фактор військової агресії Російської Федерації та часті зміни особового складу не можуть біти усунутими, проте питання активізації діяльності Військової служби правопорядку стоїть на порядку денному вже декілька років. На жаль, на сьогодні Військова служба правопорядку, яка була утворена у 2002 році не має достатніх важелів впливу на ситуацію з дисципліною, а також адміністративними та кримінальними правопорушеннями. Причинами є те, що Військова служба правопорядку створювалася у період, коли у Збройних силах України існувала досить чітка система військової юстиції, тобто існувала військова прокуратура та система військових судів. Проте у 2012 році зазначена система була зруйнована у зв'язку з прийняттям нового Кримінального процесуального кодексу України. При цьому причиною для знищення системи військової юстиції адміністрація Президента України Януковича на той час назвала причину великого скорочення Збройних сил України та відсутність великої кількість кримінальних правопорушень. Створення Військової служби правопорядку у 2002 році перш за все було спрямоване на виявлення і припинення адміністративних та дисциплінарних правопорушень, а також порушень Правил дорожнього руху водіями військовослужбовцями. До повноважень Військової служби правопорядку не входили питання проведення оперативно-розшукової діяльності та виявлення кримінальних правопорушень, так як зазначені питання були закріплені переважно за системою військової юстиції. У статті обґрунтовано, що на сьогодні у Збройних силах України зросла кількість як адміністративних як і кримінальних правопорушень, тому одним з головних факторів щодо виявлення, попередження та припинення кримінальних та адміністративних правопорушень має стати Військова служба правопорядку Крім того, проаналізовано різноманітні соціальні психологічні та інші умови, які приводять до вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень військовослужбовців. Зроблено висновок, що на сьогодні перш за все необхідно змінити статус Військової служби правопорядку, та надати їй повноваження військової поліції, як це зроблено у багатьох країнах, наприклад, У Сполучених Штатах Америки, Іспанії, Туреччини та інших. Країн зроблено висновок, що військовослужбовцям Військової служби правопорядку необхідно використовувати нові форми і методи щодо протидії адміністративним та кримінальним правопорушенням у системі Збройних сил України.
Посилання
Харитонов С. О. Кримінальна відповідальність за військові злочини за кримінальним правом України : монографія / С. О. Харитонов. – Харків : Право, 2018. 328 с
Карпенко М. І Актуальні питання кримінальної відповідальності за військові кримінальні правопорушення та їх запобігання потребують невідкладного позитивного вирішення. http://baltijapublishing.lv/omp/index.php/bp/catalog/download/322/8770/18371-1?inline=1
Загальновійськові статути Збройних Сил України : станом на 3 вересня 2018 р. : відповідає офіц. тексту / відп. за вип. В. А. Прудников. – Офіц. вид. – Харків : Право, 2018. – 409 с.
Військові адміністративні правопорушення за законодавством України. Загальні поняття, адміністративно-правова характеристика, нормативно-правове забезпечення, особливості правозастосування під час воєнного стану, актуальна судова практика. / укл.: Коропатнік І. М., Микитюк М. А., Павлюк О. О., Пєтков С. В. Київ. ВД «Професіонал», 2023. 516 с
Веселов М. Ю. Нестеренко О.М. Військові службові адміністративні правопорушення: проблеми правової регламентації та кваліфікації. Правовий часопис Донбасу № 4 (81) ч. 1, 2022 – С. 61–67.
Івашковський Р. І. Військові службові адміністративні правопорушення: проблеми правової регламентації та кваліфікації. НАУ Юридичний вісник 3 (60), 2021, С 85–88.
Відповідальність за військові злочини [текст] практичний посібник. К. : “Центр учбової літератури”, 2015. 264 с.
Карпенко М.І. До питання окремих ознак об’єктивної сторони військових службових злочинів у сфері управлінської діяльності. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2018. № 4. С. 161–164.
Остапенко 0.1. Про терміни та їх вплив на розуміння військових адміністративних правопорушень. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія «Юридичні науки». 2015. № 824. С. 84–91.
Блінов О. А. Бойова психічна травма: монографія / О. А. Блінов. – К.: Талком, 2019. 700 с.
Блінов О. А. Психологічний захист від бойового стресу в Збройних силах провідних країн світу Проблеми сучасної психології Вип. 38 2017 С. 38–62.
Оцінка рівня нервово-психічної стійкості (методика «Прогноз» за В. А. Бодровим). URL: http://studentam.net.ua/content/view/10953/86/.
Івашковський Р. І.Склад адміністративного правопорушення у вигляді самовільного залишення військової частини або місця служби. Юридичний науковий електронний журнал № 8 2022.
Мэй Р. Проблема тревоги; [пер. А. Г. Гладкова]. М., 2001. 432 с.
В. Білецький Інформаційне забезпечення оперативно-розшукової діяльності у прикордонній сфері / В. Білецький. Держава та суспільство. – 2011. С. 176–180.
Дмитренко Н. А. Злочинність у Збройних Силах України: кримінологічна характеристика та запо-
бігання : монографія / Н. А. Дмитренко, О. О. Шкута. – Херсон: Видавничий дім «Гельветика», 2022. 186 с.
Неурова А. Б, Романишин А. М. Психологія індивідуальної роботи з військовослужбовцями: навчально методичний посібник / А. Б. Неурова, А. М. Романишин. – Київ: «Центр учбової літератури», 2023. 336 с.