ОСОБЛИВОСТІ ЗАОХОЧЕННЯ СТУДЕНТІВ ДО ТЬЮТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.ped.2024.1.3

Ключові слова:

студентоцентризм, тьюторство, освітній простір, внутрішньо переміщені особи, академічна адаптація, євроінтеграційні процеси

Анотація

Мета роботи. Мета статті полягає в тому, щоб на основі теоретичного і прикладного підходів проаналізувати особливості заохочення студентів до тьюторської діяльності. Методологія. Методологія включає комплексний аналіз та узагальнення наявного науково-теоретичного матеріалу та формулювання відповідних висновків і рекомендацій. Під час дослідження використовувалися наступні методи наукового пізнання: термінологічний, системно-структурний, діалектичний, порівняльний, логіко-нормативний, логіко-семантичний. Наукова новизна полягає в тому, що, використовуючи метод аналізу наукової літератури та результати емпіричного дослідження, поглиблено аналіз тьюторської діяльності, зокрема, в Центрах тьюторства і менторства, у закладах вищої освіти в межах сучасного освітньо-наукового простору в період євроінтеграційних процесів в Україні в умовах війни. Висновки. Вимогою сьогодення, для належної реалізації студентом свого освітнього потенціалу і права на освіту в навчально-освітньому просторі, є формування особистості майбутнього фахівця професіонала за вимогами цивілізованого соціуму, через формування та усесторонній розвиток його ціннісних орієнтацій. Цей процес передбачає активну діяльність, на рівні з представниками закладу вищої освіти, тьюторів з числа студентів та представників Центрів тьюторства та менторства, за умови їх функціонування у ЗВО. Тьютор сприяє академічній та культурній адаптації студентів молодших курсів, формування вмінь і навичок та підвищення рівня академічної успішності, а відтак і якості освітніх послуг, що їх надає заклад вищої освіти. Тьюторська діяльність є запорукою активного розвитку і особистісного росту студентів, формування відповідальності за якісне оволодіння навчальним матеріалом і набуття певних навчальних компетентностей, передбачених освітньою програмою.

Посилання

Вільна енциклопедія Вікіпедія. Тьютор. 2022. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8C%D1%8E%D1%82%D0%BE%D1%80.

Степаненко О. О. Обґрунтування поняття «тьютор» у освітньо-дослідницькому просторі. Педагогічні науки. Збірник наукових праць. Випуск 138. 2018. С. 198–204.

Біляковська О. О., Біницька К. М. Студентоцентрований підхід як нова парадигма якості освітнього процесу у закладах вищої освіти. Гуманітарний форум. № 1(1). 2023. С. 10–15.

Гула Л. Студентоцентрований пiдхiд до органiзацiї самостiйної роботи студентiв у ЗВО. Актуальнi питання гуманiтарних наук. Педагогіка. Вип 27. Том 2. 2020. С. 157–161.

Казакова О. Чому «тьютор»? Виховання та розвиток успішної особистості. Інтернет-конференція. 2020. URL: https://naurok.com.ua/post/ tyutorski-instrumenti-dlya-rozvitku-garmoniyno-ta-uspishnoosobistosti.

Бойко А. М., Дем’яненко Н. М. Тьюторство як модель партнерських відносин викладач-студент. Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія «Педагогіка та психологія». Випуск 1 (7). 2018. С. 18–22.

Подпльота С. Форми та методи морального виховання у тьюторських практиках Англії. Viae Educationis: Studies of Education and Didactics. Vol. 1. No. 3. 2022. С. 43–53.

Чаюн Н. С. Тьюторська діяльність: сутнісні основи, практика, перспективи. Вчені записки Університету «КРОК». № 2(58). 2020. С. 8–19.

Ситник Д., Дегтярьова Н. Тьюторство та особливості його реалізації у ЗВО. Освіта. Інноватика. Практика. 2020. Том 7. № 1. С. 48–57.

Верховна Рада України. Законодавство України. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». (Відомості Верховної Ради (ВВР). 2015. № 1. ст. 1). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1706-18#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-17