ФАКТЧЕКІНГ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПРОТИДІЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ В УМОВАХ ГІБРИДНИХ КОНФЛІКТІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.philol.2024.2.3

Ключові слова:

фактчекінг, гібридні конфлікти, дезінформація, краудфандинг, верифікація інформації, фактчекінг публічних заяв

Анотація

У статті проаналізовано метод фактчекінгу як інструменту протидії дезінформації в умовах гібридних конфліктів. Розглянуто історичне походження фактчекінгу як жанру журналістики, його розвиток та значення в сучасних медійних реаліях. Зокрема, визначено основні функції та місію фактчекінгових ініціатив на міжнародному рівні та їхній вплив на протидію дезінформації. Охарактеризовано структуру і стиль фактчеку як специфічного жанру журналістики, визначено, що цей метод має об’єкт дослідження, доказову базу, посилання на компетентні джерела, коментарі експертів, і логічний висновок, підкріплений ретельним аналізом. Визначено, що фактчекери використовують структурований протокол для перевірки інформації, що охоплює визначення тверджень, які потребують перевірки, швидке та якісне здійснення перевірки, проведення аналізу з допомогою джерел визнаної авторитетності, та встановлення фінального вердикту, що може бути класифікований як брехня, правда або напівправда. Кожен крок супроводжується експертною перевіркою та перехресним фактчекінгом, що допомагає забезпечити точність і надійність публікованих даних. З’ясовано, що в контексті гібридних воєн, фактчекінг виступає не тільки як інструмент перевірки фактів, але й як стратегічний елемент захисту національної безпеки. Доведено ефективність фактчекінгу через приклади успішних проектів, таких як «PolitiFact», «Climate Feedback» та український «StopFake» які забезпечують підвищення інформаційної прозорості та правдивості. Сформовані висновки підкреслюють, що стабільність і безпека суспільства залежать від доступу до правдивої інформації, а фактчекінг є ключовим інструментом для її забезпечення. У процесі дослідження виявлено, що збільшення кількості фактчекінгових ініціатив може служити потужним засобом у протидії інформаційній агресії та маніпуляціям, які є частою практикою в умовах гібридних конфліктів. На основі аналізу сучасних викликів та динаміки розвитку фактчекінгових платформ, запропоновано шляхи підвищення ефективності верифікаційних механізмів, зокрема через використання новітніх технологій та міжнародну співпрацю.

Посилання

Бабак А. Розквіт фактчекінгу у світі: огляд найцікавіших проектів. Детектор медіа. URL: http://ms.detector.media/web/ online_media/rozkvit_faktchekingu_u_sviti_oglyad_naytsikavishikh_proektiv (дата звернення: 05.06.2024).

Гороховський О. М. Фактчек як тренд розслідувань: можливості та перспективи : практичний посібник. Дніпро : ЛІРА, 2017. 133 с.

Ейсмунт В. Інструменти фактчекінгу: як професійно відрізняти брехню від правди. Інститут масової інформації. URL: http://imi.org.ua/articles/instrumenti-faktchekingu-yakprofesiyno-vidriznyatibrehnyu-vid-pravdi/ (дата звернення: 02.06.2024).

Одаренко С. Як розпізнати порожні обіцянки в політичній рекламі. Детектор медіа. 02.08.2017. URL: http://ms.detector.media/mediaprosvita/mediaosvita/yak_rozpiznati_ porozhni_obitsyanki_v_politichniy_reklami (дата звернення: 04.06.2024).

Посібник з верифікації. Центр Європейської Журналістики; Асоціація Видавців (УАВПП). 2014. URL: https://verificationhandbook.com/book_ua (дата звернення: 06.06.2024).

Слово і діло. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Слово_і_Діло (дата звернення: 04.05.2024).

Шкарпова О. Досвід інших: головний фактчек планети. Як перевіряють висловлювання Трампа і Клінтон. Детектор медіа. 19.10.2016. URL: http://detector.media/

withoutsection /article /119841/2016-10-19-dosvid-inshikhgolovnii-faktchek-planeti-yak-pereviryayutvislovlyuvannya-trampa-i-klinton (дата звернення: 05.06.2024).

Google перевіряє новини на достовірність по всьому світу. Детектор медіа. 07.04.2017. URL: http://ms.detector. media/web/IT_companies/google_pereviryae_novini_na_dostovirnist_po_vsomu_ svitu (дата звернення: 05.06.2024)

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-15

Як цитувати

ГУЦУЛЯК, Д. (2024). ФАКТЧЕКІНГ ЯК ІНСТРУМЕНТ ПРОТИДІЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ В УМОВАХ ГІБРИДНИХ КОНФЛІКТІВ. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Філологія, (2 (12), 22-26. https://doi.org/10.32689/maup.philol.2024.2.3