КРЕАТИВНІСТЬ ЯК СКЛАДОВА ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ ТА ПРОФЕСІЙНОГО СТАНОВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.psych.2023.2.9

Ключові слова:

креативність, творчі здібності, особистісний розвиток, професійне становлення, студенти.

Анотація

У статті аналізується проблема креативності особистості як складова особистісного розвитку та професійного становлення студентів. Зазначається, що в сучасних умовах українське суспільство потребує фахівців з високим рівнем творчого мислення, креативності, які здатні критично осмислювати проблеми і творчо вирішувати завдання у процесі професійної діяльності. Мета статті – здійснити теоретичний аналіз наукових підходів вітчизняних і зарубіжних учених до розуміння і змістового наповнення поняття «креативність», розкрити психолого-педагогічні умови розвитку креативності студентів в освітньому середовищі вищої школи. Встановлено, що дослідження розвитку креативності особистості ускладнюється різними науковими підходами вчених до розуміння і визначення поняття «креативність», разом з яким у психологічній науці використовуються як синоніми поняття «творчість», «творчі здібності», «творчий потенціал». Наведені у статті дефініції креативності вказують на широке і багатоаспектне тлумачення цього феномена – від діяльнісного підходу до його породження і прояву як творчості до суб’єктивно-неповторного змісту і розуміння як особистісної характеристики, яка забезпечує продукування нових ідей, нестандартних рішень, оригінальних винаходів. Визначено, що креативність є інтегральною властивістю особистості, яка забезпечує її успішну і продуктивну творчу діяльність. Особливо важливого значення набуває розвиток креативності у студентські роки. Якість вищої освіти повинна визначатися здатністю навчального закладу і науково-педагогічних працівників створювати сприятливе освітнє середовище для розвитку креативності, творчого мислення студентів. З цією метою визначено психолого-педагогічні умови, які сприяють розвитку креативності студентів у процесі їх професійної підготовки в закладі вищої освіти.

Посилання

Здібності, творчість, обдарованість : теорія, методика, результати дослідження : колективна монографія / за ред. В. О. Моляко, О. Л. Музики. Житомир : Вид-во Рута, 2006. 320 с.

Карпенко Н. А. Психологія творчості : навч. посіб. Львів : ЛьвДУВС, 2016. 156 с.

Максименко С. Д. Генеза здійснення особистості : монографія. Київ : КММ, 2006. 256 с.

Максименко С. Д. Генетико-моделюючий метод дослідження особистості. Науковий вісник Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського. Серія : Психологічні науки. 2014. Вип. 2.13. С. 8–16.

Моляко В. Творчий потенціал людини як психологічна проблема. Психологія і суспільство. 2007. № 4. С. 6–10.

Психологічна енциклопедія / автор-упорядник О. М. Степанов. Київ : Академвидав, 2006. 424 с.

Рибалка В. В. Словник із психології та педагогіки обдарованості і таланту особистості : термінологічний словник. Київ, Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2016. 424 с.

Саврасов М. В. Вербальна та невербальна креативність майбутнього психолога : структура та типологія. Габітус. 2023. Вип. 50. С. 58–62.

Шандрук С. К. Психологія професійних творчих здібностей : монографія. Тернопіль : Економічна думка, 2015. 357 с.

Шпак М. Психологічна концепція розвитку емоційного інтелекту особистості в онтогенезі. Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки : зб. наук. праць / за наук. редакцією І. С. Булах. Київ : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2020. Вип. 10 (55). С. 125–134.

Яланська С. П., Оніпко В. В. Стимулювання творчої активності студентів педагогічних ВНЗ. Проблеми сучасної психології. 2015. Вип. 30. С. 754–763.

Яланська С. П. Психологія творчості : навч. посіб. Полтава : ПНПУ ім. В. Г. Короленка, 2014. 180 с.

Averill J. R., Thomas-Knowles C. Emotional creativity. In K. T. Strongman (Ed.), International review of studies on emotion. Chichester : Wiley, 1991. Vol. 1. P. 269–299.

Guilford Y. P. Measurement of creativity. Exploration in creativity. NY. 1967. P. 281–287.

Torrance E. P. Guiding creative talent. Englewood Cliffs, NY : Prentice-Hall. 1962. 278 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-28

Як цитувати

ШПАК, М. (2023). КРЕАТИВНІСТЬ ЯК СКЛАДОВА ОСОБИСТІСНОГО РОЗВИТКУ ТА ПРОФЕСІЙНОГО СТАНОВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Психологія, (2(58), 57-62. https://doi.org/10.32689/maup.psych.2023.2.9