ГЕНДЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНОГО ВІДБОРУ КАНДИДАТІВ У СУДДІ: АНАЛІЗ ПСИХОЛОГІЧНИХ ЯКОСТЕЙ ЧОЛОВІКІВ ТА ЖІНОК
DOI:
https://doi.org/10.32689/maup.psych.2024.3.3Ключові слова:
гендерні відмінності, професійний відбір, психологічні якості, мотиваційні особливості, суддя, кандидат, стресостійкість, емоційна стабільність, прийняття рішень, стратегіїАнотація
У статті проведено аналіз гендерних аспектів професійно-психологічного відбору кандидатів на посаду судді, з особливим акцентом на виявлення відмінностей у психологічних характеристиках чоловіків і жінок. Дослідження спрямоване на ідентифікацію ключових професійно важливих якостей, таких як мотиваційні особливості, стресостійкість, рівень емоційної стабільності та стилі ухвалення рішень, які впливають на ефективність виконання судових обов’язків. Особлива увага приділяється мотиваційним чинникам, оскільки вони визначають рівень зацікавленості та внутрішньої готовності кандидатів до виконання професійних обов’язків судді. Визначено, що чоловіки й жінки можуть мати відмінні мотиваційні пріоритети, що обумовлено як соціокультурними, так і психологічними особливостями. Також розглядається рівень стресостійкості кандидатів у судді при відборі, який є вирішальним для успішної діяльності судді в умовах високого психологічного навантаження. Гендерні відмінності в цій сфері аналізуються з точки зору адаптивних стратегій, здатності до подолання стресу та розвитку психологічної стійкості. Окремим аспектом дослідження є емоційна стабільність, оскільки вона впливає на здатність приймати зважені рішення та уникати емоційного вигорання. Гендерні особливості емоційної стабільності розглядаються в контексті здатності зберігати об’єктивність, особливо під час розгляду емоційно складних справ. Стиль ухвалення рішень, який включає швидкість, аналітичність та обґрунтованість рішень, також досліджується з урахуванням гендерних відмінностей. Отримані результати можуть стати теоретичною та практичною основою для удосконалення процедур професійного відбору суддів, зокрема у напрямку забезпечення рівноправності та об’єктивності оцінки кандидатів обох статей.
Посилання
Бергер Джон. Чарівні слова. Що казати і писати, аби досягати свого. Пер. з англ. Анастасія Дудченко. Київ. Наш формат. 2024. 208 с.
Богдан Ж., Мовчан Я. Ґендерна психологія: навчально-методичний посібник. Харків: Друкарня Мадрид, 2021. 155 с.
Ґендерні дослідження: прикладні аспекти: монографія. В. П. Кравець, Т.В. Говорун, О. М. Кікінежді та ін. за наук. ред. В. П.Кравця. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. 2013. 448 с.
Демченко С. Ф. Складники ефективності господарського судочинства. Вісник Академії управління МВС. 2010. № 2 (14). С. 21–27.
Куравська Н. В. Ґендерні стереотипи як джерело ґендерної дискримінації та сексизму. Збірник наукових праць: психологія. 22-ге вид. 2018. С. 55–62.
Рут Бейдер Ґінзберґ, «Моїми словами». Пер. з англ. Ната Гриценко. Видавництво. 2021. 396 с.
Фулей Т.І. Гендерна рівність при здійсненні правосуддя. Вид. 2-ге, випр. Київ. ВАІТЕ. 2016. 180 с.
Черновський О. К. Когнітивні ілюзії судочинства. Європейські перспективи. 2013. № 7. С. 110–114.
Юридична психологія: підручник. за заг. ред О. М. Бандурки. Харків: Майдан. 2018. 684 с.
Improving Women’s Access to Justice in Five Eastern Partnership Countries. URL: https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSearchServices/DisplayDCTMContent?documentId=09000016805938fb (дата зверення: 30.10.2024).