ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ БЕЗВІДХОДНОГО АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4536/72-3Ключові слова:
аграрний сектор України, аграрне виробництво, аграрні підприємства, безвідходне аграрне виробництво, інвестиційна діяльність, інвестиції, інвестиційна привабливість, сільське господарствоАнотація
Встановлено, що погляди науковців на поняття «інвестиційна привабливість» значно різняться. Визначаються три основні підходи у тлумаченні даного поняття: на основі цілей інвестора, на основі сукупності різних факторів, на основі співвідношення прибутковості та ризику. Запропоновано розрізняти терміни «рівень економічного розвитку» та «інвестиційна привабливість». Якщо перший визначає рівень розвитку об'єкта, набір економічних показників, тобто визначає поточний стан об'єкта аналізу, то інвестиційна привабливість має доповнюватись показниками, що характеризують перспективи його подальшого розвитку та зростання прибутковості. Встановлено, що потрібно розрізняти поняття «інвестиційний клімат» та «інвестиційна привабливість», вважаючи перше більш широким і ємним, і що тільки з враховуючи рейтингову оцінку інвестиційного клімату інвестору доцільно підходити до оцінки інвестиційної привабливості конкретного об'єкта. Визначено, що якщо порівнювати безвідходне аграрне виробництво з іншими галузями економіки, воно менш ефективно порівняно з більшістю з них. Безвідходне аграрне виробництво відрізняється консервативністю та нееластичністю, неадекватністю реагування на умови та вимоги ринку. При падінні попиту на продукцію вітчизняного виробника сільське господарство через свою інертності не може швидко пристосуватися до мінливої ситуації і в умовах ринку не може в силу своєї специфіки успішно брати участь у міжгалузевій конкуренції. Через нееквівалентність у товарообміні аграрного виробництва з іншими галузями економіки, низькою інвестиційною привабливістю та купівельною спроможністю населення країни та ряду інших негативних факторів безвідходне аграрне виробництво є збитковим або у кращому разі низькорентабельною галуззю. Крім того серйозний вплив на інвестиційну привабливість у безвідходне аграрне виробництво також надають природно-кліматичні умови та наявність соціальної інфраструктури. Інвестиційна привабливість – це сукупність соціально-економічних та природних умов, що обумовлюють перевагу інвестора у виборі того чи іншого об'єкта інвестування. Оскільки одним із факторів, що знижують інвестиційну привабливість безвідходного аграрного виробництва, є підвищений рівень ризиків, саме тому оцінку економічного ефекту необхідно здійснювати з урахуванням ризикового складника. Для цього пропонується використовувати узагальнюючий показник сукупного ризику інвестиційного проекту. Використання цього показника, дозволить визначити мінімально можливий економічний ефект, на який може розраховувати інвестор за високої ймовірності реалізації певного набору ризиків.
Посилання
Böhm-Bawerk, Eugen von. Österreich von A bis Z / herausgegeben von Ulrike Müller-Kaspar. Wien: Tosa Verlagsgesellschaft, 2005. P. 46. 400 p.
Сміт А Багатство народів. Дослідження про природу та причини добробуту націй / пер. Олександра Васильєва. Київ : Наш Формат, 2018. 722 с.
Ротар Н. Кейнс Джон Мейнард. Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 325.
Böhm-Bawerk, Eugen von (2005) Österreich von A bis Z / herausgegeben von Ulrike Müller-KasparTosa, Verlagsgesellschaft, Wien, Austria.
Smith, A. (2018) Wealth of nations. Research on the nature and causes of the well-being of nations / trans. Oleksandr Vasiliev, Nash Format, Kyiv, Ukraine.
Rotary, N. (2011) Keynes John Maynard. Political encyclopedia. Editorial staff: Yu. Levenets (head), Yu. Shapoval (deputy head) and others, Parlamentsʹke vydavnytstvo, Kyiv, Ukraine.