ЕВОЛЮЦІЯ МЕХАНІЗМІВ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ФОРМУВАННЯМ ПІДРОЗДІЛІВ БОРОТЬБИ З НАДЗВИЧАЙНИМИ СИТУАЦІЯМИ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-3(9)-231-244Ключові слова:
державне управління, історія створення та становлення підрозділів боротьби з надзвичайними ситуаціями в Україні, пожежна охорона, аварійно-рятувальні формування, цивільна оборона, цивільний захист.Анотація
У статті проведено аналіз створення та становлення механізмів державного управління формуванням підрозділів боротьби з надзвичайними ситуаціями в Україні. Установлено, що на теренах України підрозділи боротьби з надзвичайними ситуаціями пройшла окремий розвиток і безпосередньо пов’язаний із необхідністю запровадження заходів державного регулювання відповідному до існуючого, у кожний історичний період, рівня суспільної небезпеки, пов’язаного із загрозою пожеж, а також громадсько-політичного та соціально-економічного розвитку суспільства. Зазначено, що діяльність вогнеборців не обмежується лише рятувальними діями та гасінням пожеж, їхня праця здебільшого полягає в регулярних навчаннях з підвищування професійної майстерності, чергування, під час яких їм належить бути у постійній готовності брати участь в рятувальних акціях. Проаналізовані нормативно-правові акти, що дали змогу визначити, що з розвитком людства розвивалась промисловість, розростались міста і поселення, а з їх розвитком, збільшувалась пожежна небезпека населених пунктів, об’єктів та продукції. Виникали нові і нові вимоги щодо забезпечення їх надійними засобами пожежної безпеки, створення технічних засобів боротьби з пожежею, збільшення особового складу пожежної охорони, організацією їх професійної підготовки та ін. На кожному етапі розвитку суспільства удосконалювались і нормативно-правові акти щодо забезпечення механізмів державного управління пожежною безпекою суспільства та держави, в цілому. Визначено, що застосування в бойових діях авіації, здатної нанести удари в тилу супротивника, викликали необхідність організації захисту великих міст від ударів з повітря. Поряд з активними мірами протиповітряної оборони, здійснюваної військовими, до участі в заходах, покликаних забезпечити захист населення і промислових об’єктів від нападу з повітря і ліквідації їх наслідків, стало залучатися само населення. Це привело до створення системи місцевої протиповітряної оборони, яка спиралась, у виконанні своїх завдань, на цивільне населення. Перші заходи місцевої протиповітряної оборони були здійснені у часи Першої світової війни після повітряного бомбардування міст німецькою авіацією.
Посилання
Вогнеборці. Історія пожежництва на теренах сучасної України. Науково-популярне видання. К. 2018.
Гошко Т. Нариси з історії Магдебурзького права в Україні ХІV – початку ХVІ століття Л. 2002.
Збірник законів та розпоряджень робітничо-селянського уряду України // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол. Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.] — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с.
Історія гірничорятувальної справи [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://miningwiki.ru/wiki/
Історія цивільної оборони [Електронний ресурс] – Режим доступу:
h t t p : / / c d n . s b o r. r u / F i l e s / f i l e / istoriya_go.pdf
Крижанівський І.О. Про рудничні пожежі. Гірничий журнал т. ІІ, 1896.
Повість врем’яних літ: Літопис (За Іпатським списком) / Пер. з давньоруської, післяслово, комент. В. В. Яременка.— К.: Рад. письменник, 1990.—558 с.
В. С. Шандра. Полное собрание законов Российской империи // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2011. — Т. 8 : Па — Прик. — С. 347. — 520 с.
Попович С. Пожежництво в історії Галицького краю (1772-1939) Л. 2006.
Romanenko E. Chaplai I. ANALYSIS OF THE MAIN DIRECTIONS OF PRESERVATION AND DEVELOPMENT OF THE TERRITORIES OF KYIV REGION / I. Chaplay // Публічне урядування. – 2017. – №1 (6) – березень 2017. – С.162-170