ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ В УКРАЇНІ: ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ТА ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2021-1(13)-115-125Ключові слова:
система державного управління, історичний досвід державотворення, демократія, ефективність державного управління, органи влади.Анотація
В статті досліджено еволюцію державного управління в Україні. Вивчено суспільно-політичні події позитивного та негативного характеру, що впливали на систему державного управління в різні історичні етапи державотворення. Традиції самоврядності та демократії, що проявлялись у різних формах народних зборів для обговорення загальних справ і вирішення різних питань суспільного, політичного та культурного життя, можна спостерігати в Київській Русі, Запорозькій Січі, Українській Народній Республіці. Аналіз системи державного управління в Україні за радянської доби показує, що методи державного управління не були ефективними та не спрямовувались на покращання рівня життя населення. В цей період особливістю державного управління було його поєднання з політичною владою партії та формальним впливом громадськості через участь в безальтернативних виборах. Державне управління функціонувало на основі п’ятирічних планів, що мали силу закону. З початку 90-х років в Україні почалися процеси демократизації, які проходять повільно, в деяких випадках важко та часто бувають непослідовними. Нині в Україні відбуваються значні зміни, викликані вимогами громадськості про краще урядування. В останні роки Україна здійснила низку позитивних реформ, зокрема в системі державного управління. Українська політика характеризується динамічною конкуренцією між партіями. Однак, значним залишається вплив українських олігархів на політику завдяки своїй фінансовій підтримці різних політичних партій. Водночас поширеною залишається корупція, а ініціативи щодо боротьби з нею реалізуються частково. Основними детермінантами сучасної системи державного управління в Україні є необхідність оновлення організаційних принципів публічного управління, зміни правил прийняття управлінських рішень центральними органами влади відповідно до принципів децентралізації, впровадження цифрових технологій у процес публічного управління та ефективних методів взаємодії між державними органами управління, бізнесом і суспільством.
Посилання
Державне управління: підручник: у 2-х т. / Нац. акад. держ. упр. при Президентові України; ред. кол.: Ю. В. Ковбасюк (голова) [та ін.]. К.; Дніпропетровськ: НАДУ, 2012. Т. 1. 564 с.
Калашников В.М. Військова демократія як додержавна форма соціального управління у світовій та вітчизняній історії. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2015. № 6. С.10-18.
Желябін В.О. Еволюція управління в контексті державного управління. Гуманітарний вісник ЗДІА. 2009. Вип.38. с. 167-173.
Козак В. Стратегічні аспекти реформування публічного управління в Україні в умовах децентралізації. Державне управління та місцеве самоврядування. 2017. №1. С. 27-34.
Пантелейчук І. В. Політичний режим в Україні: проблеми демократичного транзиту. Актуальні проблеми державного управління. 2010. № 2 (38). С. 282–289.
Kuzio T. Regime type and politics in Ukraine under Kuchma. Communist and Post- Communist Studies. 2005. № 38. Р. 167–190.
Євтушенко О. Н., Андріяш В. І. Державне управління: [навч. посібн. у трьох частинах]. Ч. 2.: Система органів державної влади та місцевого самоврядування України. Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2014. 248 с.
Клочко А. А. Особливості становлення сучасної політико-управлінської еліти в контексті модернізації публічного управління в Україні. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2020. № 12. – URL: http://www.dy.nayka.com. ua/?op=1&z=1881
Рубцов В.П., Перинська Н.І. Державне управління та державні установи: навч. посіб. для дистанційного навчання. За ред. Ю.П. Сурміна. К.: Університет «Україна», 2008. 440 с.
Бакуменко В., Попов С. Парадигма інноваційного розвитку суспільства: сучасні концепції реформування публічного управління. Ефективність державного управління: зб. наук. праць. Вип.43. 2015. С. 21-28.
Стратегія реформування державного управління України на період до 2021 року URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/474-2016-%D1%80#Text
Довженко В. А., Дзюба І.С. Реалізація інструментів публічного управління в умовах реформи децентралізації. Актуальні проблеми соціального управління в Україні за умов глобалізації: [збірник наукових робіт / за ред. Т. В. Семенюк, С. М. Коляденко, Н. П. Павлик]. Житомир: Вид-во Житомирського державного університету імені Івана Франка, 2017. С.29-31.