ТЕХНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/2617-9660-2022-1(19)-80-90

Ключові слова:

адміністративні послуги, місцеве самоврядування, технологія, децентралізація владних повноважень, електронне врядування, адміністративний регламент.

Анотація

Поняття «адміністративні послуги» в Україні широко почало застосовуватися в період проведення адміністративної реформи, тоді як у багатьох зарубіжних країнах – це одна зі звичних форм відносин громадянина і держави, де держава розуміється як «постачальник послуг». Остаточно це поняття увійшло у науковий та практичний обіг у сфері публічного управління у 2012 році з прийняттям Закону України «Про адміністративні послуги». Вивчення практики децентралізації у публічному управлінні розвинених країн диктується об’єктивними потребами пошуку заходів для підвищення ефективності функціонування управлінських структур та усунення адміністративних бар’єрів для інституту надання адміністративних послуг. За основу вивчення було взято досвід таких країн як Велика Британія, Франція, США, Німеччина, Канада, Польща та ін. Однією з основних концепцій даної реформи було розмежування «стратегічних» та «виконавчих» функцій та передача частини повноважень центральних органів влади на місця, спрямоване на підвищення ефективності витрачання бюджетних коштів за рахунок раціонального управління. Розвиток сфери надання адміністративних послуг в Україні відбувається в руслі європейських та загальносвітових тенденцій. Підтвердженням цього є прийняття 3 листопада 2020 року Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі». Даний Закон передбачає поетапний розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг органів місцевого самоврядування в Україні на період до 2024 року. Процес реформування публічного управління у сфері адміністративних послуг в Україні здійснюється комплексно, за кількома напрямками одночасно. Вивчення зарубіжного досвіду дозволяє визначити, які тенденції розвитку системи надання адміністративних послуг використовуються у вітчизняній практиці, а також виділити основні напрямки подальшого реформування системи адміністративних послуг у сучасній Україні.

Посилання

Драго Р. Административная наука / Драго Р.; Под ред.: Лазарев Б.М.; Пер.: Энтин В.Л. – М.: Прогресс, 1982. – 245 c.

Закон України «Про адміністративні послуги» від 6 вересня 2012 р., № 5203-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5203- 17#Text.

Mazur S. The Resource-integrating state: Development Potential vs. the Quality of Public Regulations / S. Mazur. – Krakow: The Malopolska School of Public Administration, 2011. – 163 р.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі» від 3 листопада 2020 р., № 943-IX [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/943-20#Text.

Білозір Л. Новий закон про адміністративні послуги: як він працюватиме [Електронний ресурс] / Л. Білозір. – Децентралізація. – Режим доступу: https:// decentralization.gov.ua/news/13000.

Tung L.L. Adoption of electronic government services among business organizations in Singapore / L.L. Tung // The Journal of Strategic Information Systems. – 2005. – № 14 (4). – P. 417–440.

Carter L. The utilization of e-government services: citizen trust, innovation and acceptance factors / L. Carter // Informations systems journal. – 2005. – № 15 (1). – P. 5–25.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-03-15

Як цитувати

Жадан, О. В., & Гончаренко, М. В. (2022). ТЕХНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ ОРГАНАМИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ. Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління, (1(19), 80-90. https://doi.org/10.32689/2617-9660-2022-1(19)-80-90

Номер

Розділ

ФУНКЦІОНУВАННЯ І РОЗВИТОК МЕХАНІЗМІВ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ