AСОЦІАТИВНЕ ПОЛЕ КОНЦЕПТУ ГРОШІ: СЛОВАЦЬКА МОВНА КАРТИНА СВІТУ
DOI:
https://doi.org/10.32689/maup.philol.2025.1.5Ключові слова:
асоціативний експеримент, концепт, когнітивна лінгвістика, мовна картина світу, словацька моваАнотація
Стаття присвячена вивченню концепту ГРОШІ в словацькій мові на основі асоціативного експерименту. Аналізуються значення, емоційні та культурні конотації пов’язані з цим поняттям у свідомості носіїв словацької мови. Розглянуто особливості формування асоціативного поля концепту ГРОШІ через призму мовної картини світу молоді, визначено основні семантичні групи асоціацій, їхню частотність та зв’язок із соціокультурними реаліями. Актуальність вивчення концепту ГРОШІ зумовлена його ключовою роллю у житті суспільства та впливом на економічні, соціальні, культурні й психологічні процеси. Гроші є не лише засобом обміну та економічним інструментом, а й важливим когнітивним феноменом, що формує цінності, поведінку та світогляд людей. Метою статті є вивчення мовних асоціацій, пов’язаних із концептом ГРОШІ у свідомості словацької молоді та виявлення його когнітивних, семантичних і культурних особливостей.Стаття спрямована на аналіз поля зазначеного концепту шляхом проведення асоціативного експерименту серед носіїв мови, що дозволяє визначити, які емоційні, соціальні та економічні конотації переважають у свідомості словацькомовних респондентів. Моделювання структури концепту ГРОШІ показує, що у свідомості молоді велику роль відіграє інформаційне наповнення, основу якого становить когнітивна ознака – засоби існування. Образний компонент не є розгалуженим. Найбільш розгалуженим є інтерпретаційне поле. Найбільш розгалуженою і різноманітною є утилітарна зона, яка тісно повʼязана з енциклопедичною, а основною ознакою для словаків є blahobyt/materiálna hodnota. Отже, концепт ГРОШІ у свідомості словацької молоді має переважно позитивні конотації, асоціюється з багатством, добробутом, можливостями і тісно повʼязаний з розумінням необхідності заробляти. Це свідчить про прагматичний підхід молоді до фінансової сфери, де гроші сприймаються не лише як засіб для досягнення матеріального комфорту, але і як результат особистих зусиль та праці.
Посилання
Голубовська І. Сучасна українська лінгвоконцептологія: стан і перспективи розвитку. Актуальні проблеми філології та перекладознавства, 2016. № 10 (1). С. 151–159
Космеда Т. Система репрезентованих аксіологічно маркованих смислів: образ-концепт «Вода» (на матеріалі словника «Галицько-руські приповідки»). Одеський лінгвістичний вісник, 2013. Вип. 2. С. 59–72
Кушмар Л. Концепт «гроші» у картині світу студентів економічних спеціальностей. Наукові записки Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Серія : Філологічні науки, 2019. Вип. 175. С. 573–578.
Макаренко Н. Асоціативно-номінативний потенціал концепту «ГРОШІ» на матеріалі «Тригрошового роману» Б. Брехта. Тези доповідей всеукр. наук. конф. пам’яті д. філол. н., проф. Д. І. Квеселевича (1935–2003) «Сучасний стан і перспективи лінгвістичних досліджень та проблем перекладу» від 15 травня 2015. С. 113–116.
Панченко О. Концепт ГРОШІ в англійській та українській мовах. Науковий вісник Херсонського державного університету, 2019. Вип. 36. С. 81–84.
Плотнікова Н. Поняття «КОНЦЕПТОСФЕРА» та «КОНЦЕПТ» у сучасній лінгвістиці. Вчені записки ТНУ імені В. І. Вернадського. Серія: Філологія. Соціальні комунікації, 2020. Том 31 (70). № 1. Ч. 1. С. 91–96.
Полюжин М. Поняття, концепт та його структура. Науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, 2015. № 4. С. 214–124.
Руснак К. С. Відображення концептуалізації грошей у номінативних одиницях валют (на матеріалі української преси початку ХХІ ст.). URL: https://ekhnuir.karazin.ua/server/api/core/bitstreams/ dbcf2202-6e6f-41d2-b999-768be6509e79/content
Семененко Л. Концепт “гроші” у драматичному творі Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч». Літератури світу: поетика, ментальність і духовність, 2015. Вип. 5. С. 135–143.
Bednáriková M., Úvod do lingvistiky. Vysokoškolská učebnica.Vydavateľ Filozofická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave. 2013. 85 s.
Krátky slovník slovenského jazyka [red. J. Kačala a kol.]. Bratislava : Veda. 2003. 985 s.
Sipko J. Nové trendy v kognitívnej lingvistike. URL: http:// www.unipo.sk;
Úvod do lekárskej terminológie. Nový pohľad na termín. 2013. 34 s. URL: http://www.datasolution.sk/ pdf.