ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНА СТРАТЕГІЯ ЯК РЕЗУЛЬТАТ СТРАТЕГІЧНОГО ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНОГО ПЛАНУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2523-4625-2022-2(62)-8Ключові слова:
стратегічне планування, зовнішня політика, стратегія, зовнішньополітична стратегія, стратегічне мислення.Анотація
У статті розглянуто категорію «стратегія» в рамках зовнішньополітичної діяльності. На основі аналізу наукової літератури виокремлено три підходи до бачення стратегії: стратегія як абстрактна норма діяльності, ототожнення стратегії і стратегічного плану дій та стратегія як процес. Зовнішньополітична стратегія визначається як комплексний довгостроковий план досягнення цілей та забезпечення національних інтересів держави на міжнародній арені, що передбачає оптимальне використання наявних у держави ресурсів при волатильній системі міжнародних відносин. Зазначено, що основними характеристиками зовнішньополітичної стратегії є довгостроковість та адаптивність, глокалізм, композитність. Визначено, що стратегія зовнішньої політики регулює застосування державними органами всіх засобів зовнішньої політики (дипломатичних, військових тощо), визначає ієрархію зовнішньополітичних цілей держави, а також виступає основою для розробки комплексних програм дій державних органів, спрямованих на досягнення визначених цілей. Окрім цього, у статті розглянуто два поняття, які авторка вважає наріжними для розуміння процесу розробки зовнішньополітичної стратегії: «стратегічне мислення» та «стратегічне планування». Запропоновано авторські визначення цих багатовимірних термінів та наголошено на суттєвому значенні цих понять для формування політики національної безпеки. Авторка статті наполягає, що впровадження цих двох понять у теорію розробки зовнішньополітичної стратегії сприятиме підвищенню ефективності процесу стратегічного зовнішньополітичного планування, а також зробить аналіз зовнішньої політики інших держав ефективнішим. Визначено, що метою зовнішньополітичного планування є створення зовнішньополітичної стратегії, яка виявляється результатом стратегічного мислення, підкріпленого стратегічними дослідженнями, а, відтак, зовнішньополітична стратегія є кінцевим результатом процесу стратегічного зовнішньополітичного планування.
Посилання
Булєєв І.П., Прокопенко Н.Д., Мельникова М.В. Стратегия повышения эффективности функционирования производства : монографія. Донецьк : Національна академія наук України, Інститут економіки промисловості, 2004. 278 с.
Вовканич І.І. Формування зовнішньополітичної стратегії україни в центральноєвропейському геополітичному просторі. Геополітика України: історія і сучасність: збірник наукових праць / за ред. І.В. Артьомова. Ужгород : Ліра, 2009. № 1. С. 30–45.
Кухта Б.Л. Політична влада та її рішення. Львів : ЦПД, 2006. 240 с.
Літвін Л.А. Стратегія в зовнішній політиці та реалізації національних інтересів держави: сутність та значення. Вісник Донецького національного університету імені Василя Стуса. Серія політичні науки. 2018. № 3. С. 33–38.
Мироненко П.В. Методологічні основи політичної стратегії і тактики як системи засобів подолання політичної нестабільності. Політичні інститути та процеси. 2016. № 1. С. 29–33.
Пойченко А.М. Політика: теорія і технології діяльності. Київ : Інститут національних відносин і політології, 1996. 62 с.
Почепцов Г.Г. Стратегія як мистецтво і особливий вид аналітики. Політичний менеджмент. 2004. № 2. С. 3–27.
Тертичка В.В. Стратегічне управління. Київ : “К.І.С.”, 2017. 932 с.
Andrews, K. The Concept of Corporate Strategy. Richard D Irwin, 1987. 245 p.
Ansoff, I. Strategic Management. Palgrave Macmillan, 2007. 233 p.
Gaddis, J.L. On Grand Strategy. Penguin Press, 2018. 384 p.
Karlöf B. Business Strategy: A Guide to Concepts and Models. Palgrave Macmillan, 1989. 180 p.
Mintzberg H. The Strategy Concept 1: Five Ps For Strategy. California Management Review. Vol. 30(1). 1987. Р. 11–24.
Porter M. Competitive Advantage: Creating and Sustaining Superior Performance. New York : Free Press. 1985. 592 p.
Thompson A., Strickland A. Strategic Management. Richard D Irwin, 1999. 1088 p.
Watkins, M.D. Demystifying Strategy: The What, Who, How, and Why. URL: https://hbr.org/2007/09/ demystifying-strategy-the-what (дата зверенння: 12.07.2022).