ОЦІНКА ДІЄВОСТІ ІНСТИТУЦІЙНО-ОРГАНІЗАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МЕХАНІЗМІВ РЕАЛІЗАЦІЇ СОЦІАЛЬНОГО ПАРТНЕРСТВА В СУЧАСНИХ УМОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-2224-2022-1(29)-7Ключові слова:
взаємодія, партнерство, партнерська взаємодія, механізми, соціальне партнерство, соціальна взаємодія, соціальний діалог, партнерські відносини, інституційно-організаційне забезпечення.Анотація
Здійснено оцінку дієвості інституційно-організаційного забезпечення механізмів реалізації соціального партнерства в сучасних умовах державотворення. Проаналізовано рівні, на яких реалізується соціальне партнерство в Україні: національний рівень, галузевий рівень та локальний рівень. Досліджено роль Кабінету Міністрів України, котрий виступає в соціальному партнерстві як орган, що здійснює управління об’єктами державної власності. Наголошено на дієвості створення Національної тристоронньої соціально-економічної ради як консультативно-дорадчого органу при Президентові України з представників Кабінету Міністрів України, всеукраїнських професійних спілок та їх об’єднань, всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців. Окреслено її основні завдання та запропоновано удосконалити її роботу шляхом надання Національній раді можливості забезпечення оптимального співвідношення між рівнем заробітної плати і цінами на товари та послуги в країні. У доповнення до функціонування комісії із законотворчої діяльності та мінімальних державних соціальних стандартів наголошено на доцільності створення комісії з цін та ціноутворення. Розглянуто законодавчі колізії функціонування Національної тристоронньої соціально-економічної ради, дотримання регламенту та положень його функціонування. Передбачено результативність створення в складі Національної тристоронньої соціально-економічної ради тристоронньої антикризової комісії за участі представників влади, роботодавців і профспілок, у якій сторони мають консолідувати зусилля для вдосконалення соціально-трудових відносин, недопущення зниження рівня соціальних ґарантій для працівників. З’ясовані основні перешкоди досягнення дієвого соціального партнерства в Україні. Мета статті. Метою статті є дослідження та аналіз дієвості інституційно-організаційного забезпечення механізмів реалізації соціального партнерства в сучасних умовах. Методологія. У вітчизняній та зарубіжній науковій літературі простежується значна увага з боку представників різних наук до проблем соціальної взаємодії. Так, проблемні питання соціального партнерства розглядали Н. Грошилін, К. Гутуряк, В. Давиденко, Н. Діденко, А. Колосок, А. Колот, С. Процюк, В. Скуратівський, В. Співак, В. Цвих тощо. Наукові здобутки зазначених дослідників слугують теоретичною та методологічною базою даного дослідження. Наукова новизна. Визначено особливості та підходи до діяльності головних інституцій соціального діалогу на національному рівні в Україні, участь в яких визначається на основі статусу «репрезентативності». Висновки. Для підвищення ефективності діяльності профспілок та досягнення поставлених перед ними цілей у формуванні, представленні та забезпеченні прав та інтересів у трудовій діяльності коло напрямів та адресатів повинно бути звужено. Концентрація зусиль на головних напрямах регулювання соціально-трудових відносин дозволить ефективно захищати інтереси осіб найманої праці, а в результаті – підвищити результативність профспілкової діяльності.
Посилання
Грошилін Г. Нові функції і роль держави в регулюванні соціально- трудових відносин в Україні. Україна: аспекти праці. Науково-економічний та суспільно-політичний журнал. Київ, 2019. С. 33–39.
Гутуряк К.О. Сучасний стан соціального партнерства в Україні. Ефективна економіка. 2019. № 5. С. 21–24.
Колосок А.М. Інституційне забезпечення соціального партнерства. Актуальні проблеми економіки. 2009. № 10. С. 74–79.
Про місцеві державні адміністрації : Закон України № 586-XIV від 27 травня 2021 р. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/586-14#Text (дата звернення: 20.12.2021 р.).
Проблеми та перспективи модернізації соціального діалогу та публічних комунікацій задля успішних реформ. URL: https://robotodavets. org.ua/2019/02/28/problemy-ta-perspektyvymodernizatsiyi- sotsialnogo-dialogu-ta-publichnyhkomunikatsij- zadlya-uspishnyh-reform.html (дата звернення: 20.12.2021 р.).
Процюк С. Соціальне партнерство як механізм соціального захисту зайнятого населення. URL: https://docplayer.net/51119972-Socialnepartnerstvo- yak-mehanizm-socialnogo-zahistuzaynyatogo- naselennya.html (дата звернення: 20.12.2021 р.).