ОН-ЛАЙН НАВЧАННЯ В УНІВЕРСИТЕТАХ УКРАЇНИ: МОТИВАЦІЯ СТУДЕНТІВ

Автор(и)

  • Ірина ШЕСТОПАЛОВА

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.ped.2023.2.6

Ключові слова:

дистанційне навчання, мотивація, соціально-комунікативні мотиви, інтерактивність, індивідуальний підхід, гнучкість навчального процесу, зворотній зв’язок, структура і оформлення навчальних матеріалів, наочність та візуалізація, зоровий контакт.

Анотація

Як свідчать наукові дослідження та практика, проблема розвитку та підтримки мотивації здобувачів вищої освіти під час дистанційної форми навчання, які доводиться активно використовувати в університетах України у зв’язку з такими подіями останнього часу, як пандемія та воєнний стан у країні, виявляється досить не простим завданням. Ситуація он-лайн навчання тісно пов’язана з певними психологічними проблемами, з особливими і специфічними потребами здобувачів вищої освіти, які викладач повинен врахувати, застосувати особливі підходи до організації навчального процесу. У даних умовах викладачеві важливо використовувати спеціальні методи стимулювання їх мотивації до навчання, активно залучати до онлайн-зустрічей, ефективно працювати в умовах нестачі живого контакту з одногрупниками та викладачем, стимулювати самоорганізацію студентів, їх уміння використовувати тайм-менеджмент, застосовувати індивідуальний підхід, розуміння найпоширеніших мотиваційних моделей. Отже, головною метою викладача в умовах он-лайн навчання можна вважати формування позитивного ставлення кожного здобувача до навчання, розвиток у них позитивних емоцій і вражень під час навчального процесу в даній ситуації, створення нових видів діяльності, перетворення навчання у такій складній ситуації на цікавий і творчий процес. Метою даної статті є аналіз шляхів підвищення мотивації здобувачів вищої освіти в умовах он-лайн навчання в університетах України. У статті здійснено огляд науково-методичної літератури, аналіз та узагальнення підходів до вирішення проблеми мотивування студентів університетів під час дистанційного та он-лайн навчання, які були визначені сучасними дослідниками і висвітлені у різноманітних наукових і методичних працях. В результаті дослідження були проаналізовані та узагальнені шляхи їх застосування в освітньому процесі університетів України. Встановлено, що важливішою передумовою здійснення успішного та ефективного дистанційного навчання є врахування викладачем мотиваційного фактору, свідомий розвиток і керування ним впродовж усього навчального процесу. Необхідними є збереження інтерактивності і активності навчального процесу; застосування індивідуального підходу; організація гнучкої системи навчання; організація ефективного зворотного зв’язку; підбір та підготовка навчального матеріалу; використання наочних засобів та технічних інструментів на різноманітних навчальних платформах. Увага приділяється з’ясуванню функцій та завдань викладача в умовах дистанційного навчання, необхідність формування почуття єдності групи, активного спілкування і самореалізації студентів, що призведе до активізації діяльності і зацікавленості під час он-лайн занять. Результати дослідження можна розглядати як рекомендації викладачам щодо підвищення мотивації студентів, які працюють в онлайн- форматі.

Посилання

Красюк Ю.М. Проблеми мотивації навчальної діяльності студентів дистанційної форми навчання. ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». 2018. веб-сайт. URL: https://core.ac.uk/download/pdf/197269711.pdf (дата звернення: 30.06.2023)

Круглій Д. Принципи викладання навчальних матеріалів для платформи дистанційної освіти / Соціальна робота та освіта. 2020. № 7(4). С. 514–523. URL: https://op.ua/ru/pedclass/ nauchnaya-statya/principi-vikladennya-navchalnih-materialiv-dlya-platform-distanciynoyi-osviti (дата звернення: 7.07.2023)

Лузанова Л. Мотивація як основний чинник підвищення ефективності навчання іноземних мов у форматі Blended Learning. Актуальні проблеми навчання іноземних мов в умовах дистанційної освіти: збірник наукових праць. Ізмаїл. 2021. С. 42–46. URL: http://idgu.edu.ua/wp-content/uploads/2021/03/ aktualni-problemy-navchannja-inozemnyh-mov.pdf (дата звернення: 3.07.2023)

Мотивація в дистанційному навчанні. Дистанційна школа «Оптима»: веб-сайт. URL: https://optima.school/info/porady-batkam/motivacia-v-distancijnomu-navcanni (дата звернення: 30.06.2023)

Ойлиник Н.Ю. Зворотний зв’язок у дистанційному навчанні. Теорія і практика використання системи управління навчанням Moodle. Збірник конференції. Київський національний університет будівництва і архітектури, 22-23 травня 2014 р. URL: https://2014.moodlemoot.in.ua/course/view.php?id=61 (дата звернення: 6.07.2023)

ТОП-10 відмінностей: онлайн vs офлайн навчання. Great Event School : веб-сайт. URL: https://ges. team/ua/2021/07/top-10-otlichij-online-vs-offline-obucheniya/ (дата звернення: 7.07. 2023)

Що таке дистанційне та онлайн навчання. Planetaclub. Он-лайн школа : веб-сайт. URL: https://planetaclub.com.ua/uk/blog/shcho-take-dystanciyne-navchannya

Юрченко С.Л. Візуалізація в освітньому процесі. На урок. Освітній проект : веб-сайт. URL: https://naurok.com.ua/stattya-vizualizaciya-v-osvitnomu-procesi-198344.html (дата звернення: 5.07.2023)

Яновський А. Інформаційно-освітнє середовище в умовах дистанційного навчання. Актуальні питання гуманітарних наук: міжвузівський збірник наукових праць. Дрогобицький державний педагогічний університет. 16 листопада 2020 р.. Т. 4. № 30. С. 310–315. DOI:10.24919/2308-4863.4/30.212627

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-04