ВАРІАТИВНІСТЬ АСПЕКТІВ ЛЕКСИКОГРАФІЧНОЇ РОЗРОБКИ МЕНТАЛЬНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ЛЕКСИКИ ЛІНГВІСТИЧНИХ ТЕРМІНІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.philol.2024.3.9

Ключові слова:

лінгво-ментальність, мета-лексикографія, ідентифікація через звернення до узуального менталітету, ідіо-лексикографія

Анотація

У лінгвістичних дослідженнях розглядаються окремі приклади впливу лексикологічно-орієнтованих номінацій, що становлять зазначені категорії. Леонтович О.О звертає увагу до фразу «Might he be Irish» Може, він ірландець?. Як стверджується, цей вислів не містить слів, чужих для української свідомості, але потребує тлумачення те, що в англійців існує упередження (стереотип), що ірландцям властиво висловлювати свої думки неясно. Отже, лексема Irish Ірландський тут набуває додаткове значення – не «позначення національної власності», а «Найменування людей, які виражаються неясно». Безумовно, користувач, вивчає англійську мову, повинен мати уявлення про особливості подібної модифікації значення. Не викликає сумніву той факт, що лише мала частина лексики, відображає дані категорії, знаходить системне та адекватне відображення в тлумачних чи країнознавчих словниках. При цьому існує думка, що лексикографія як практична діяльність не може обмежуватися констатацією спірності вирішення тієї чи іншої лінгвістичної проблеми, але, навпаки, змушена ці спірні проблеми вирішувати, не чекаючи, коли мовознавство дасть на них відповідь, навіть якщо відсутня загальновизнаний метод вирішення даних питань. Таким чином, відсутності об’єктивних критеріїв відбору в словник тямущого лексикологічного довідника етно-ментально-орієнтованої лексики підтверджує лише те, що це питання є спірним. На нашу думку, кроком до вирішення проблеми є виділення за принципом мінімізації нових етно-ментально-специфічних груп лексики та диференційована їх розробка в корпусі навчального тлумачного словника лінгвістичних термінів. Розглянемо можливі підстави виділення таких груп лексики. В даний час у дослідженнях укоренився погляд на лексикологію складову між-лексикологічного спілкуван-ня як єдність трьох аспектів: 1) сучасності не тільки з погляду лексичних та граматичних особливостей, але й тих, які зазвичай обговорюються, способів подання інформації, стилю спілкування, оскільки люди, які ідентифікують себе із соціальною групою чи нацією набувають спільних методи погляду світ через їх співробітництво з членами тієї ж групи, тобто дискурсного акценту (discourse accent) лексикології мовного менталітету; 2) історичної перспективи, оскільки сучасні шляхи спілкування лексикології – це завжди результат розвитку та затвердження їх протягом тривалого часу, тому їх часто приймають за природне поведінка; 3) (уяви) нації (imagination уява), бо лексикологія «характеризується як фактами та артефактами, а й розділеними спільними мріями, сповненими і невиконаними бажаннями, як Лондон невіддільний у лексикологічному уяві його мешканців від Шекспіра і Діккенса, а Меморіал Лінкольна Вашингтоні має додаткове значення у зв’язку з Мартіном Лютером Кінгом».

Посилання

Archer С. M., Systematic Lexicography. Euralex ‘92 Proceedings I-II. Tampere, 1992.

Barnhart C. L. Of Matters Lexicographical: Keeping in Record of New Enghsh, 1963–1972. American Speech. Vol.45. Columbia, 1973.

Bejoint, H. Modem Lexicography. An Introduction. Oxford, 2000.

, Драбовська В. А. Загальні принципи створення моделі нового навчального тлумачного лінгво-культурологічного словника американського варіанта англійської мови. Наукові записки. Серія «Філологічна». Вип. 3. Керч, 1999.

Єнікєєва С. М. Синергетизм функціональної трансорієнтації лінгвальних одиниць (на матеріалі сучасної англійської мови). Вісник СумДУ, 2006. № 11(95). Том 2. С. 43–51.

Загнітко А. П. Основи дискурсології: науково-навчальне видання. Донецьк : ДонНУ, 2008. 194 с.

Ільницька Л. Л. Англомовний сугестивний дискурс : дис. … канд. філ. наук : 10.02.04. Київ, 2006. 222 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-10

Як цитувати

ЛЯШЕНКО, С. (2024). ВАРІАТИВНІСТЬ АСПЕКТІВ ЛЕКСИКОГРАФІЧНОЇ РОЗРОБКИ МЕНТАЛЬНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ЛЕКСИКИ ЛІНГВІСТИЧНИХ ТЕРМІНІВ. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Філологія, (3 (13), 60-66. https://doi.org/10.32689/maup.philol.2024.3.9