СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ МОЛОДІ ДО ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32689/maup.psych.2023.4.6

Ключові слова:

волонтерство, волонтерська діяльність, психологічні особливості особистості волонтера, мотивація волонтерів, соціально-психологічна готовність

Анотація

Дослідження присвячене висвітленню проблеми соціально-психологічної готовності молоді до волонтерської діяльності. У роботі здійснено аналіз наукових поглядів на визначення поняття «волонтерська діяльність» та розглянуто історичний аспект виникнення й розвитку волонтерства. Визначено сутність та особливості волонтерської діяльності, проаналізовано її мотиваційну складову. Розглянуто результати теоретико-емпіричних досліджень психологічних особливостей формування мотивації до волонтерської діяльності у молоді. Виокремлено внутрішні та зовнішні мотиви, що спонукають молодь до участі у волонтерстві. Проаналізовано відмінності між внутрішньо і зовнішньо мотивованими волонтерами. З’ясовано, що внутрішня мотивація сприяє більшій задоволеності від волонтерської діяльності та меншій ймовірності емоційного вигорання. Приділено увагу проблемі емоційного вигорання волонтерів, проаналізовано чинники, що її зумовлюють та можливі шляхи попередження. Запропоновано заходи щодо профілактики вигорання, зокрема створення сприятливого психологічного клімату в організації, надання підтримки волонтерам, заохочення їх самореалізації. Досліджено психологічні особливості особистості волонтера, структуру його мотиваційної сфери. Виявлено, що для успішної волонтерської діяльності важливі такі якості, як емпатія, комунікабельність, відповідальність, організованість. Визначено основні компоненти соціально-психологічної готовності молоді до волонтерської діяльності: мотиваційний, когнітивний, операційний, особистісний. Запропоновано шляхи формування у молоді готовності до волонтерства, зокрема впровадження спеціальних тренінгових програм, спрямованих на розвиток необхідних якостей та навичок. Обґрунтовано доцільність проведення профорієнтаційної роботи щодо залучення молоді до волонтерства.

Посилання

Бондаренко З. П., Журавель Т.В., Лях Т.Л. Менеджмент волонтерських груп від А до Я : навч.- метод. посібник / за ред. Т. Л. Лях. Київ : Версо-04, 2012. 288 с.

Букач М. М., Клименюк Н. В., Горлачук В. В. Словник-довідник із соціальної роботи : навч. посібник / за ред. М. М. Букача. Миколаїв : ФОП Швець В. Д., 2015. 384 с.

Вітенко І. С. Медична психологія : підруч. для студ. ВМНЗ IV р. а. / І. С. Вітенко. Київ : Здоров’я, 2007. 207 с.

Внукова А., Волонтерство. BITLEX : веб-сайт. URL: https://www.bitlex.ua/uk/blog/terms/post/volonterstvo

Вивчення практики щодо волонтерської діяльності в країнах європейського союзу з метою її запровадження в Україні : звіт про науководослідну роботу / науковий керівник Л. І. Ільчук. Київ, 2014. 117 с.

Герасимова В. Д., Кузьменко І.В. Волонтерство як фактор розвитку соціальної компетенції студентів ВНЗ. Успіхи сучасного природознавства. 2013. № 6. с. 174–175.

Голуб В. Л. Державне визнання волонтерської діяльності як чинник розвитку взаємовідносин держави та суспільства. Теорія та практика державного управління. 2014. Вип. 4(47). С. 110–118.

Звєрєва І., Лактіонова Г. Волонтерство у соціально-педагогічній діяльності. Київ : Науковий світ, 2001. 129 с.

Калениченко Р. А. Волонтерство в соціальній роботі : навчальний посібник. К. : КиМУ, 2008. 86 с.

Крулько І. Волонтерство в Україні: як підтримати і посилити мотивацію. Дзеркало тижня. 15 січня 2016 р. URL: https://zn.ua/ukr/internal/volonterstvo-v-ukrayini-yak-pidtrimati-i-posiliti-motivaciyu-_.html

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-29

Як цитувати

ФЕДОСОВА, Л., & СОБОЛЄВА, А. (2023). СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНА ГОТОВНІСТЬ МОЛОДІ ДО ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Наукові праці Міжрегіональної Академії управління персоналом. Психологія, (4(60), 37-42. https://doi.org/10.32689/maup.psych.2023.4.6