ПОТОЧНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ ФУНКЦІОНУВАННЯ ОРГАНІВ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ В СИСТЕМІ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2522-4603.2020.1.5Ключові слова:
Служба безпеки України, досудове розслідування, слідчі підрозділи, слідчий, реформа Служби безпеки України, національна безпека України.Анотація
Діяльність Служби безпеки України відбувається на конституційних принципах верховенства права та поваги до людської гідності, законності, неупередженості, рівності всіх перед законом, поваги, дотримання та захисту прав, свобод та інтересів людини й громадянина. Служба безпеки України є головним органом із забезпечення державної безпеки України. Досудове розслідування є важливою функцією Служби безпеки України, яка забезпечує ефективне розслідування кримінальних проваджень. Реформування правоохоронних органів, яке відбувається в останній час в Україні, стосується, також, і органів досудового розслідування та вимагає вирішення питання щодо шляхів їх подальшого розвитку. В Україні існує значна кількість правоохоронних органів до функцій яких входить досудове розслідування, в тому числі новостворених. Але, на сьогодні, єдиної концепції щодо діяльності та розвитку органів досудового розслідування державою не вироблено, що негативно впливає на ефективність роботи останніх. Не виключенням є і органи досудового розслідування Служби безпеки України. Метою статті є аналіз поточної діяльності органів досудового розслідування Служби безпеки України, а також розгляд пропозицій щодо удосконалення діяльності в контексті проведення реформи Служби безпеки України. Наукова новизна. У статті визначені проблемні аспекти функціонування підрозділів досудового розслідування Служби безпеки України, правовий статус слідчих та сформульовані практичні пропозиції щодо місця і ролі слідчих в системі Служби безпеки України та перспективи реформування. У висновках статті наголошується, що правовий статус слідчого Служби безпеки України має свої особливості та поділяється на декілька складових: слідчий, як посадова особа СБ України; слідчий, як процесуальна особа, з повноваженнями передбаченими КПК України; слідчий, як військовослужбовець з розподілом обов’язків відповідно до дисциплінарних статутів ЗС України. Досудове розслідування, яке проводять слідчі підрозділи Служби безпеки України характеризується вузькою спрямованістю, специфікою, якою володіють тільки слідчі спецслужби, тому вважаємо недоцільним, в подальшому, під час проведення реформування, ліквідацію слідства в системі СБ України, яка призведе до втрати свого кадрового потенціалу, а також може спричинити негативні наслідки в роботі щодо забезпечення національної безпеки України.
Посилання
Про Службу безпеки України : Закон України від 25.03.1992 р. № 2229-ХІІ. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1992. № 27. Ст. 82. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2229-12.
Судові та правоохоронні органи України / А.С. Симчук та ін. Мультимедійний навчальний посібник. URL: https://arm.naiau.kiev.ua/books/spou_2019/info/lec6.html/.
Кримінальний процесуальний кодекс України : Закон України від 13.04.2012 р. № 4651-VІ. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2013. № 9-10, № 11-12, № 13. Ст.88.
Маяков В.А. Діяльність слідчих підрозділів Служби безпеки України в сучасних умовах: матеріали постійно діючого науково-практичного семінару (м. Харків, 17 жовтня 2014 р.). Вип. 6. Харків : Право, 264 с.
Офіційний сайт СБ України. Розділ: досудове розслідування. URL: https://ssu.gov.ua/dosudoverozsliduvannya.
Про внесення змін до Закону України «Про Службу безпеки України» щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності Служби безпеки України : проект Закону від 26.10.2020 р. № 3196-д. URL: https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=70243.
Яковлєв Р.М., Мулявка Д.Г. Реформування органів досудового розслідування в Україні : монографія. Ірпінь : Університет ДФС України, 2017. 196 с.
Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 лютого 2008 р. «Про хід реформування системи кримінальної юстиції та правоохоронних органів» : Указ Президента України від 08.04.2008 № 311/2008. Офіційний вісник України. 2008. № 27. Ст. 838.
Про внесення змін до законодавства України про адміністративні правопорушення, кримінального законодавства та кримінального процесуального законодавства щодо діяльності Служби безпеки України та розвідувальних органів : проект Закону від 17.11.2020 р. № 4392. URL: https://w1.c1.rada.gov.ua/ pls/zweb2/webproc4_1?id=&pf3511=70458.
Баганець О. В. Переваги та недоліки нового КПК. Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до проекту нового Кримінального процесуального кодексу України. URL: http://yurincom.com/ua/legal_ practice/services/kryminalne_ pravo/perevagy_ta_nedoliky_novogo_kpk__propozytsii_shchodo_vnesennia _zmin_ta_dopovnen_do_proektu_novogo_kryminalnogo_protsesualnogo_k odeksu_ ukrainy-publication.