ІЗРАЇЛЬСЬКИЙ ДОСВІД ФОРМУВАННЯ КАДРОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ ЗБРОЙНИХ СИЛ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-2224-2022-5(33)-1Ключові слова:
кадровий потенціал, збройні сили, резервісти, патріотизм, психологічна підтримка, бойова підготовкаАнотація
Мета роботи – системний аналіз досвіду Ізраїлю щодо формування кадрового потенціалу збройних сил з метою імплементації цього досвіду у національну модель формування кадрового потенціалу ЗСУ. Методологія. Під час дослідження були використані методи систематизації, класифікації, системного та компаративного аналізу. Наукова новизна. полягає в обґрунтуванні ізраїльського досвіду формування кадрового потенціалу збройних сил у національну модель кадрової політики. Висновки. Проведений аналіз дає підстави зазначити, що кадри збройних сил Ізраїлю формуються з урахуванням національної ментальності та сучасних етапів формування боєздатності армії. По-перше, у Ізраїлі існують молодіжні організації, які здійснюють початкову військову підготовку ізраїльської молоді. По-друге, армія в Ізраїлі формується за обов’язковим принципом, тобто існує призов. По-третє, призовники проходять ретельний відбір, який включає: інтерв’ю, на якому призовник повідомляє інформації про себе та своїх близьких; тестування на читання, письмо і розмову на івриті; психотехнічні тести, які впливають на інтегральну оцінку майбутньої кар’єри призовника; тести на перевірку рівня фізичної підготовки рекрута, стану його психіки та інтелектуального потенціалу і багато інших перевірок. По-четверте, особлива увага приділяється бойовому формуванню підрозділів і з цією метою проводяться курси тривалістю до п’яти місяців. По-шосте, існує складна система підготовки кадрів збройних сил. Основний етап підготовки проводиться у відділенні під командуванням, як правило, капрала, що служить за призовом. Тренувальна матеріально-технічна база Армії оборони Ізраїлю має велику кількість різноманітних тренажерів для підготовки танкістів, артилеристів, льотчиків, піхотинців, які дають змогу підготувати військовослужбовця до використання реальної військової техніки в начальних і бойових цілях. По-сьоме, кар’єрне зростання кадрів збройних сил залежить від якості боєздатності, які виявив військовослужбовець у ході служби, а також опанування командними навичками. По-восьме, з метою розвитку кадрів збройних сил Ізраїлю існує ефективна система мотивація, яка включає соціальні пільги, отримання щомісячної допомоги, грошову допомогу на оренду квартири і оплату комунальних послуг, подарункові талони до свят; щомісячні талони на придбання продуктів харчування; допомога у завершенні середньої освіти та підготовки до іспитів на атестат зрілості; ночівля у перші часи після демобілізації і консультації з питань житла; сприяння у пошуках роботи; одноразова позика на різні цілі: оренду й купівлю житла, медичне лікування, освіту, відкриття бізнесу тощо та ін. По-дев’яте, основним принципом роботи Армії оборони Ізраїлю є принцип автоматизованого і логістичного забезпечення діяльності армії. По-десяте, проблема збереження фізичного і психічного здоров’я, працездатності осіб, що беруть участь у військових конфліктах, є дуже актуальною для Ізраїлю.
Посилання
Карлов А. Особенности комплектования ВС Израиля и Великобритании. Зарубежное военное обозрение. 2003. № 12. URL: http://militaryarticle.ru/zarubezhnoe-voennoe-obozrenie/2003-zvo/7066-osobennosti-komplektovanija-vs-izrailja-i.
Мітронов І. Модернізація матеріально-технічне забезпечення військ в умовах сучасної (гібрідної) війни. URL: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:szU5rFjApqsJ:novilidery.com/sites/default/files/2018.
Морально-психологічне забезпечення у Збройних Силах України підручник : у 2 ч. Ч. 1. вид. 2-е, перероб. зі змін. та допов. / Н. А. Агаєв, В. Г. Дикун, В. С. Чорний та ін. ; за заг. ред. В. В. Стасюка. К., 2020. 754 с.
Служба в армии. 11-е издание. Израиль : Министерство алии и абсорбции. 2016. 110 с.
Флурі Ф., Бадрак В. Сучасний досвід призову на строкову службу та формування військового резерву. Женева – Київ, 2017. URL: https://www.dcaf.ch/sites/default/files/publications/documents/Research-Project-on-Reserve-System-Practices_ukr.pdf