ОСОБЛИВОСТІ ПАТЕНТУВАННЯ ШТАМІВ МІКРООРГАНІЗМІВ
DOI:
https://doi.org/10.32689/2617-9660-2020-3(9)-63-73Ключові слова:
винахід, продукт, експертиза, мікроорганізм, штам.Анотація
Розвиток національного законодавства в сфері промислової власності спрямований на забезпечення справедливого захисту результатів творчої праці винахідника. Спираючись на міжнародні норми та власний досвід, воно регламентує та регулює всі питання пов’язані з патентуванням біологічних об’єктів. В роботі розглянуто вимоги щодо змісту заявки на штам мікроорганізму, правові аспекти захисту біологічних об’єктів, а саме штамів мікроорганізмів, а також особливості кваліфікаційної експертизи заявок щодо штаму мікроорганізмів. Щодо змісту заявки на штам мікроорганізму, зокрема, зазначено, що у формулу, яка характеризує штам мікроорганізму, включають латинські назви роду і виду, до якого він належить, призначення штаму мікроорганізму і, якщо штам мікроорганізму депоновано, то назву або абревіатуру офіційної колекції – депозитарію та реєстраційний номер депонованого об’єкта. В роботі розглянуто основні положення Інструкції про порядок депонування в Україні штамів мікроорганізмів з метою здійснення патентної процедури, що Затверджена 26.06.95. Крім того, в даній роботі досліджуються, з використанням спеціальних знань експертизи, проблемні питання, що виникають при проведенні експертизи заявок щодо штаму мікроорганізмів, та наведені приклади формул на винаходи, що є патентоздатними. Серед основних особливостей таких об’єктів, як штам мікроорганізму, зазначено, що довідка про депонування штама-продуцента свідчить, що заявлений винахід можна використати в промисловості: штам насправді існує, він має вказані властивості і він є життєздатним, тобто заявлений винахід можна визнати промислово придатним. Іншою особливістю заявленого штаму мікроорганізму є те, що новизну можуть спростувати лише ті опубліковані раніше документи, як правило, це патентні документи, в яких міститься посилання на депонування цього штаму в доступній для суспільства колекції. Крім того, зазначено, що особливість та унікальність кожного окремого штаму робить застосування критерію винахідницький рівень при оцінці живих організмів недоцільним.
Посилання
Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» / В редакції Закону N 1771-ІП ( 1771-14 ) від 01.06.2000, N 2921-III ( 2921-14 ) від 10.01.2002, ВВР, 2002, N 16, ст. 114.
Правила складання і подання заявки на винахід та заявки на корисну модель / Затверджені Наказом Міністерства освіти і науки України 22.01.2001 р. №22.
Інструкція про порядок депонування в Україні штамів мікрооранізмів з метою патентної процедури. Затверджена 26.06.95.
Рекомендации по вопросам экспертизы заявок на изобретения и полезные модели / Под ред. Корчагина А.Д. – М.: ИНИЦ Роспатента, 2000. – 156 с.
Джермакян В., Казакова В., Полищук Е., Разумовская Н. Критерии охраноспособности ОПС и экспертиза // Интеллектуальная собственность. – 2000. – №9. – С. 58-64.
Федорова В., Джемаркян В, Шепелев Н. Проблемы доказательства осуществимости изобретения в области биотехнологии // ИС. Промышленная собственность. – 2001. -№11.-С. 11-17.